Odbije půlnoc, bouchá se šampaňské a oslavy příchodu nového roku jsou v plném proudu. Veselí se však může takzvaně zvrtnout a skončit na druhý den nepříjemnou kocovinou. Nevolnosti, kterou provází „žaludek na vodě“ či bolest hlavy, lze přitom částečně předejít. Stejně tak existují rady a tipy, jak kocovinu zmírnit. Na co byste se měli podle odborníků zaměřit?
Strašák všech, kteří si chtějí dopřát několik skleniček alkoholu? Kocovina. Skupina nepříjemných příznaků, mezi něž se řadí únava, motání a bolest hlavy, pocit na zvracení, nevolnost, malátnost, citlivost na světlo i hluk, dehydratace či průjem, nejčastěji konzumenty alkoholických nápojů provází po oslavách příchodu nového roku.
Žádný kouzelný vzorec, který by lidem říkal, kolik nápojů mohou vypít bez následné nevolnosti, neexistuje.
ČTĚTE TAKÉ: Silvestr bude mrazivý, teploty padnou hluboko pod nulu. Po Novém roce Česko zasype sníh
Základní poučka je všem jasná – čím méně alkoholu vypijete, tím je menší pravděpodobnost, že vás na druhý den ráno postihne kocovina. Jakkoliv je nevolnost nepříjemná, většinou sama odezní, byť to může trvat 24 hodin, podotýká Mayo Clinic. Zejména to, jak se na pití alkoholu připravíte, může nepříjemnostem předejít.
Jak předejít kocovině
- Vybírejte vhodný alkohol
Pokud se rozhodnete příchod nového roku přivítat s více než jednou skleničkou sektu, myslete na výběr dalšího drinku. Alkoholické nápoje totiž obsahují takzvané kongenery, tedy toxické vedlejší chemické produkty, které v malém množství vznikají během ethanolového kvašení nápoje. Každý druh alkoholu obsahuje jiné množství této látky a může ovlivnit, jak silný průběh kocoviny budete mít.
Některé studie odhalily, že konzumace nápojů s vysokým obsahem kongenerů může závažnost kocoviny zvýšit. Mezi nápoje s nízkým obsahem kongenerů patří víno, vodka, gin nebo bílý rum. Jako pomůcku experti uvádí, že se jedná zejména o čiré či světlé nápoje. Naopak whisky, bourbon, koňak i tmavé pivo mají obsah kongenerů vysoký.
„Kongenery v bourbonu výrazně zvýšily intenzitu kocoviny, což není příliš překvapivé, protože bourbon má asi 37krát větší množství kongenerů než vodka,“ uvedl dříve pro CNN k výsledkům jedné studie John Brick, bývalý šéf výzkumu Centra alkoholových studií.
Nebezpečná však v tomto ohledu může být i tequila, ač je čirá. Obecně se však jedná převážně o tmavší nápoje. Výsledkem nejrůznějších studií je, že omezení pití na lehká piva, čiré likéry a bílé víno může pomoci udržet kocovinu na uzdě.
- Hydratujte
Alkohol obecně má diuretický účinek, což znamená, že zvyšuje produkci moči – a to může vést ke ztrátě tekutin. Ačkoli dehydratace není jedinou příčinou kocoviny, přispívá k mnoha jejím běžným příznakům, včetně zvýšené žízně, únavy, bolesti hlavy a závratí, uvádí web Healthline.
ČTĚTE TAKÉ: Přichází nejdražší silvestr historie, řekl Kovanda. Češi se nebudou omezovat, za co utratí nejvíc?
Jak navíc uvedl Brick, vypití pouhých tří a půl sklenice alkoholických nápojů může mít za následek ztrátu až litru vody během několika hodin. „To je pořádné množství vody, které je třeba doplnit,“ podotkl. Dehydratace z alkoholu navíc může ženy ovlivnit více než muže a je pravděpodobnější, že budou trpět kocovinou, i když pijí méně než muži.
Poučka proto zní jasně: pokud pijete alkohol, prokládejte ho vodou nebo jinými nealkoholickými nápoji. „Alkohol můžete zředit i ledem, sodovkou či limonádou. Alkohol tak budete konzumovat pomaleji a vaše tělo bude mít větší šanci jej zpracovat,“ sdělili experti pro web Guardian.
- Nezapomeňte se najíst
Všeobecné doporučení je nepít na prázdný žaludek, protože jídlo pomáhá lépe absorbovat alkohol. Ten tělu bere potřebné vitamíny a minerály, jídlo navíc pomáhá tělo hydratovat.
Odborníci vzkazují: zapomeňte na pozdní občerstvení po večeru stráveném pitím – to už je pozdě. Naopak, najezte se ještě předtím, než vyrazíte do společnosti, a ideálně své drinky prokládejte dalšími potravinami, ať už jde o pochoutky, nebo plnohodnotné chody.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Silvestrovské oslavy stresují zvířata. Jak při ohňostroji zajistit nejen bezpečí domácích mazlíčků?
„Pokud si někdo dá panáka alkoholu na lačný žaludek, všechen čistý alkohol se velmi rychle dostane do střev,“ vysvětlil doktor Robert Swift, profesor psychiatrie a lidského chování a dodal: „Pokud však žaludek obsahuje potravu, žaludeční šťávy s enzymy ji s alkoholem smísí. Alkohol je tak zředěn a vstřebá se jen jeho malé množství.“
Lékař Rayyn Zafar z Imperial College London například doporučuje, aby lidé konzumovali vajíčka. „Obsahují aminokyselinu cystein, která zpomaluje metabolismus alkoholu,“ doplnil.
- Pořádně se vyspěte
Nedostatek spánku sice nezpůsobuje kocovinu, ale může ji zhoršit. Příznaky, jako je únava, bolesti hlavy a podrážděnost, se mohou v důsledku nedostatku spánku zhoršit. Když se dobře vyspíte a umožníte svému tělu, aby se před pitím dostatečně zotavilo, můžete zmírnit vaše příznaky a učinit následnou kocovinu snesitelnější.
Alkohol pak může způsobovat poruchy spánku, a to zejména, když se konzumuje chronicky nebo ve větším množství, uvádí studie amerického Národního institutu zdraví.
Jak se zbavit kocoviny?
Odborníci tvrdí, že existuje jedna skutečná prevence – nebo lék – na kocovinu: nepijte. „Není žádný jednoduchý lék, víme však o mnoha složitých faktorech, které příznaky kocoviny způsobují,“ podotkl Swift. „To je důvod, proč jediným skutečným lékem na kocovinu je nepít alkohol nebo pít tak malé množství alkoholu, aby to nevyvolalo kocovinu,“ dodal.
- Pijte vodu nebo ovocný džus
Experti z Mayo Clinic doporučují, aby lidé odolali pokušení léčit kocovinu dalším alkoholem. To by situaci nevyřešilo, jen oddálilo. Díky popíjení vody naopak lidé doplní tekutiny, a zabrání tak dehydrataci. Apel lékařů však někteří konzumenti rozporují. Osobně jim takzvaný „vyprošťovák“ pomáhá překlenout kocovinu lépe.
- Pomocník v podobě tabletek a vitamínů
Běžná dávka volně prodejného léku proti bolesti může zmírnit tepání hlavy. Aspirin však může podráždit žaludek. A pokud pravidelně pijete nadměrné množství alkoholu, může paracetamol způsobit vážné poškození jater i v dávkách, které byly dříve považovány za bezpečné. Proto se mu pro jistotu vyhněte.
Vzhledem k tomu, že alkohol dehydratuje, může tělo přijít i o základní minerály, jako je sodík, vápník a draslík, které tělo potřebuje. Doplňte je skrze vitamíny.
- Zkuste kofein
Pokud jste pravidelný piják kávy, vynechání ranního šálku může vést k abstinenci kofeinu a kocovině. „Pokud máte kocovinu, dejte si čtvrt šálku kávy,“ navrhl Brick. „Vyčkejte 20 minut, než se projeví nějaký znatelný účinek. Pokud se vám po kávě neuleví, už ji nepijte,“ doplnil.
- Dejte si svačinu
Nevýrazné potraviny, jako jsou toasty a krekry, mohou zvýšit hladinu cukru v krvi a zklidnit žaludek. Bujónová polévka může pomoci nahradit ztracenou sůl a draslík. Vedle nesáhnete ani se smoothie z bobulovitých plodů nebo s chia semínky či lososem – jedná se o potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, které mohou bojovat proti zánětům vznikajícím v důsledku pití alkoholu, píše web Delish.
Pokud se cítíte slabí, pravděpodobně vám chybí draslík. S jeho doplněním může pomoci banán. S obnovou energie pak čaj nebo zmiňovaná káva.
- Vraťte se do postele
Pokud budete spát dostatečně dlouho, může být kocovina po probuzení pryč.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Alkohol a cigarety Čechům už v lednu podraží. Opozice to kritizuje a upozorňuje na nejasnosti