Riziko demence se dá odhalit s velkým předstihem, tvrdí experti. Souvisí to i s „křehkostí“

Podle odborníků lze poznat, zda bude člověk trpět demencí až devět let dopředu. S odkazem na nedávno publikovanou odbornou studii o tom informoval web The Sun. To, zda má člověk sklony k demenci, je podle expertů spojeno i s jeho „křehkostí“, jak moc je fyzicky a duševně odolný.

Křehkost člověka může úzce souviset s rizikem propuknutí demence. Zjistili to odborníci z Queenslandské univerzity. Na výzkumu pracovali dvacet let, během nichž srovnávali data od více než 30 tisíc lidí z Velké Británie a USA.

ČTĚTE TAKÉ: Každý desátý Čech má cukrovku, vlastní vinou. A vyhlídky jsou alarmující, uvádí predikce

„Data naznačují, že tato křehkost není pouze důsledkem neodhalené demence, ale přispívá i k jejímu nástupu,“ vysvětlil podle webu The Sun lékař a jeden z autorů studie David Ward. „Díky pochopení spojení mezi křehkostí, stárnutím a demencí můžeme snížit rizika a zlepšit kvalitu života,“ dodal.

Křehkostí je myšlena fyzická a psychická odolnost člověka, jakou má schopnost zotavit se z nemoci nebo zranění. Čím starší člověk je, tím bývá křehčí. Tyto příznaky mohou zahrnovat například rychlejší únavu, pomalou chůzi nebo potíže se zdoláváním schodů.

Pro zlepšení kondice, je dobré dodržovat několik všeobecně známých rad, uvádí charitativní organizace Age UK.

Jídlo a pití

Zásadním a jedním z hlavních bodů je zdravá a vyvážená strava. Do jídelníčku je dobré zařazovat ovoce a zeleninu, potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Vyvarovat bychom se naopak měli jídel s vysokým obsahem tuku, cukru a soli. Samozřejmostí je pití dostatečného množství tekutin, zejména vody nebo ovocných šťáv.

Neuškodí ani užívání vitamínů, zejména vitaminu D, který chybí mnoha lidem. Jeho nedostatek se může projevit například kardiovaskulárními chorobami nebo problémy s kostmi. Přírodním zdrojem vitaminu D jsou houby, vejce nebo ryby.

Každodenní aktivita

Lidé by neměli zapomínat na pohyb. Se zdravím rozhodně každodenní cvičení pomůže – snižuje riziko obezity, srdečních chorob, mrtvice i cukrovky. Zvýší sebevědomí a dokáže zlepšit také spánek, který je pro zdraví nezbytný. Zavést byste si měli i režim, který budete dodržovat – například chodit spát každou noc ve stejnou dobu.

Buďte v kontaktu s okolím i lékařem

Pravidelné prohlídky u praktického lékaře nejsou na škodu. Nezapomínejte také na kontroly krevního tlaku, hladiny cholesterolu i zubů. Onemocnění dásní totiž může být spojeno s cukrovkou nebo mrtvicí. Důležité jsou také sluchové i oční testy. Rozhodně nebuďte sami. Trávení času s lidmi pomůže zabránit pocitu osamělosti, který může vést i k depresivním stavům.

Přestaňte kouřit

Kouření je odborníky spojováno s celou řadou zdravotních problémů – rakovinou plic, bronchitidou či srdečními chorobami. Pokud od tohoto zlozvyku upustíte, zlepší se vám krevní oběh, kapacita plic a budete mít i více energie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čisticí prostředky jsou jako krabička cigaret. Škodí plicím, podle studie jsou ohroženy ženy

Tagy: