reklama

Ráj pro milovníky ptáků: Íránská rezervace se potýká s turismem a průmyslem

Íránská rezervace Miankaleh je rájem pro milovníky ptáků. Zdroj: Miankaleh Reserve
Foto:

Přírodní rezervace Miankaleh poskytuje útočiště čtvrt milionu vodních ptáků, ale i mnoha druhům suchozemských tvorů. Navzdory statutu chráněné rezervace se však potýká s mnoha problémy.

reklama

Íránská rezervace se rozléhá na jihovýchodním cípu Kaspického moře na poloostrově Miankaleh. Záliv a přilehlé mokřady vytvářejí spolu s poloostrovem chráněnou oblast o rozloze téměř sedmdesáti tisíc hektarů. První rezervace zde byla vyhlášena v sedmdesátých letech minulého století. V tu dobu zdejší divočinu ohrožovali stále roztahovačnější zemědělci a lovci. Vykácením velké části zalesněné oblasti rezervace přišla o kdysi vysoce rozmanitý život. Díky vyhlášení chráněné oblasti se sem vrací divoká prasata, lišky a šakalové, ale i bažanti nebo frankolíni.

Dnes útočiště rezervace využívají především ptáci, kteří se zde hojně množí. Jde například o pelikány kadeřavé, plameňáky, ale i volavky, husy a labutě. Poloostrov Miankaleh totiž patří mezi ekologicky nejbohatší oblasti v západní Asii. Někteří by řekli, že snad i na celém světě. Mnoho druhů živočichů i rostlin najdete jen tady. Není proto divu, že zdejší mokřady byly v roce 1975 zařazeny do Ramsarské úmluvy a o rok později se staly biosférickou rezervací pod UNESCO.

Jedním z původních íránských predátorů je i tygr kaspický, který zde žil na severu země. Kvůli nadměrnému lovu byl však v minulé století vyhuben. Dnes však zdejší zvířata a přírodu ohrožuje především průmysl a turismus. Počty migrujících ptáků zde tak v posledních letech značně poklesly a i nadměrný rybolov a lov poškozuje ekologickou rovnováhu. Rezervaci však ohrožují i časté rozsáhlé požáry, při kterých se na popel mnohdy promění i stovky hektarů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
reklama
reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

MMR má v účetnictví chyby za pět miliard. Není to tak zásadní, konstatoval NKÚ
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Další články
reklama
reklama