reklama

Ráj pro milovníky ptáků: Íránská rezervace se potýká s turismem a průmyslem

Přírodní rezervace Miankaleh poskytuje útočiště čtvrt milionu vodních ptáků, ale i mnoha druhům suchozemských tvorů. Navzdory statutu chráněné rezervace se však potýká s mnoha problémy.

reklama

Íránská rezervace se rozléhá na jihovýchodním cípu Kaspického moře na poloostrově Miankaleh. Záliv a přilehlé mokřady vytvářejí spolu s poloostrovem chráněnou oblast o rozloze téměř sedmdesáti tisíc hektarů. První rezervace zde byla vyhlášena v sedmdesátých letech minulého století. V tu dobu zdejší divočinu ohrožovali stále roztahovačnější zemědělci a lovci. Vykácením velké části zalesněné oblasti rezervace přišla o kdysi vysoce rozmanitý život. Díky vyhlášení chráněné oblasti se sem vrací divoká prasata, lišky a šakalové, ale i bažanti nebo frankolíni.

Dnes útočiště rezervace využívají především ptáci, kteří se zde hojně množí. Jde například o pelikány kadeřavé, plameňáky, ale i volavky, husy a labutě. Poloostrov Miankaleh totiž patří mezi ekologicky nejbohatší oblasti v západní Asii. Někteří by řekli, že snad i na celém světě. Mnoho druhů živočichů i rostlin najdete jen tady. Není proto divu, že zdejší mokřady byly v roce 1975 zařazeny do Ramsarské úmluvy a o rok později se staly biosférickou rezervací pod UNESCO.

Jedním z původních íránských predátorů je i tygr kaspický, který zde žil na severu země. Kvůli nadměrnému lovu byl však v minulé století vyhuben. Dnes však zdejší zvířata a přírodu ohrožuje především průmysl a turismus. Počty migrujících ptáků zde tak v posledních letech značně poklesly a i nadměrný rybolov a lov poškozuje ekologickou rovnováhu. Rezervaci však ohrožují i časté rozsáhlé požáry, při kterých se na popel mnohdy promění i stovky hektarů.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Afrikou se šíří nová droga. Narkomani užívají drcený automobilový katalyzátor

Drogová závislost je fenomén, který zásadně ovlivnil dějiny 20. století a ovlivňuje i současnost. Jak je ale dobře známo, k pořádnému „materiálu“ se lze dostat jen prostřednictvím pořádného množství peněz. V Africe proto tamní narkomani vynalezli způsob, jak se „sjet“ do bezvědomí prakticky zadarmo. Stačí jim k tomu rozdrcená keramická výplň autokatalyzátoru.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama