Přírodní rezervace Miankaleh poskytuje útočiště čtvrt milionu vodních ptáků, ale i mnoha druhům suchozemských tvorů. Navzdory statutu chráněné rezervace se však potýká s mnoha problémy.
Íránská rezervace se rozléhá na jihovýchodním cípu Kaspického moře na poloostrově Miankaleh. Záliv a přilehlé mokřady vytvářejí spolu s poloostrovem chráněnou oblast o rozloze téměř sedmdesáti tisíc hektarů. První rezervace zde byla vyhlášena v sedmdesátých letech minulého století. V tu dobu zdejší divočinu ohrožovali stále roztahovačnější zemědělci a lovci. Vykácením velké části zalesněné oblasti rezervace přišla o kdysi vysoce rozmanitý život. Díky vyhlášení chráněné oblasti se sem vrací divoká prasata, lišky a šakalové, ale i bažanti nebo frankolíni.
Mnoho druhů migrujících ptáků se slétá právě sem. Jejich počty však klesají. Zdroj: Miankaleh Reserve
Dnes útočiště rezervace využívají především ptáci, kteří se zde hojně množí. Jde například o pelikány kadeřavé, plameňáky, ale i volavky, husy a labutě. Poloostrov Miankaleh totiž patří mezi ekologicky nejbohatší oblasti v západní Asii. Někteří by řekli, že snad i na celém světě. Mnoho druhů živočichů i rostlin najdete jen tady. Není proto divu, že zdejší mokřady byly v roce 1975 zařazeny do Ramsarské úmluvy a o rok později se staly biosférickou rezervací pod UNESCO.
Jedním z původních íránských predátorů je i tygr kaspický, který zde žil na severu země. Kvůli nadměrnému lovu byl však v minulé století vyhuben. Dnes však zdejší zvířata a přírodu ohrožuje především průmysl a turismus. Počty migrujících ptáků zde tak v posledních letech značně poklesly a i nadměrný rybolov a lov poškozuje ekologickou rovnováhu. Rezervaci však ohrožují i časté rozsáhlé požáry, při kterých se na popel mnohdy promění i stovky hektarů.