Vědci odhalili tajemství zachovalé mumie z Rakouska. O koho šlo a proč umřel?

Vědcům z Mnichova se povedlo rozřešit záhadu dokonale zachovalé mumie ve skryté kryptě rakouského kostela v obci St. Thomas am Blasenstein. Díky moderní analýze zjistili, že za jejím překvapivě vynikajícím stavem stojí dosud nezjištěná metoda balzamování, která byla provedena zevnitř. Potvrdili také skutečnou identitu a příčinu smrti tajemné osoby. O jejich závěrech informovala zahraniční média.

V kryptě hornorakouského kostela, který ční na horském masivu Mühlviertel nad obcí St. Thomas am Blasenstein, ležela po staletí mumie obklopená mnoha spekulacemi. Mělo jít o přirozeně zachovanou mrtvolu šlechtického vikáře Franze Xavera Sidlera von Rosenegga, jehož smrt měla nastat v roce 1746 ve věku 37 let, uvádí The Guardian.

ČTĚTE TAKÉ: Z Hitlerova těla nezbylo vůbec nic. Kniha odhaluje okolnosti vůdcovy smrti, zemřel před 80 lety

Vědci z Mnichovské univerzity díky použití CT zjistili, že tělo prošlo mumifikací a nešlo o přirozený proces, jak se tvrdilo, naopak bylo uchováno jedinečným způsobem, takzvaným „sušením vzduchem“. Břišní a pánevní dutiny byly vyplněny materiály, které mají schopnost vysušovat, třeba hedvábím, konopím, pilinami, díky čemuž se ostatky udržely v perfektním stavu. Experti se domnívají, že látky byly do těla vloženy skrz konečník, což naznačuje způsob, který dosud nebyl jinde zjištěn.

Mumie mohou poskytnout cenné informace

„Tato technika se liší od známějších egyptských, které zahrnovaly otevření těla,“ uvedl výzkumný vědec Andreas Nerlich pro CNN Science. Podle něj měla směs obohacená o chlorid zinečnatý vysušující účinek, který zároveň zabraňoval bakteriálním aktivitám ve střevech. Závěry též zveřejnil v časopise Frontiers in Medicine.

Za pomocí moderních metod taktéž zjistili, že původní spekulace o otravě jsou liché. Došli k závěru, že za jeho skonem stála tuberkulóza.

Co se týče jeho identity, známé informace o Sidlerovi odpovídají zjištěním analýzy vzorků kostí, zubů a kůže. Ta taktéž odhalila, že strava mumifikovaného muže mohla odpovídat stravě farního vikáře působícího v regionu.

„Je možné, že podobné techniky mumifikace byly použity i jinde. Ostatky z této doby mohou poskytnout cenné informace nejen o způsobu balzamování, ale i o životě lidí té doby,“ dodal archeolog Gino Caspari.

Stále ale zůstává záhadou, proč právě Sidler byl nabalzamován. Nabízí se několik teorií. Procedura mohla zabránit šíření infekce, též mohlo tělo být připravováno pro přepravu do jeho domovského kláštera Waldhausen.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fronta na maso, která vyhnala Slavii. Stalin byl na Letné sedm let, pak ho Pražané odpálili

Tagy:
nemoc archeologie Rakousko mumie analýza věda a technika společenské vědy krypta Kostel svatého Tomáše