V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to v úterý oznámil kancléř Sebastian Kurz. Zároveň potvrdil, že už od 1. května budou otevřené všechny obchody i nákupní centra. Země také uvažuje o postupném otevírání hranic pro turisty. Nyní jedná hlavně s Českem a Německem.
„Tolik svobody, kolik bude možno, a tolik omezení, kolik bude nutno,“ popsal kancléř Kurz heslo, kterým se v příštích týdnech hodlá v boji s koronavirem jeho vláda řídit. Vzhledem k příznivému epidemickému vývoji v zemi se bude podle něj Rakousko držet dříve avizovaného plánu uvolňování dosud přijatých kroků.
Už od minulého úterý mají v Rakousku kromě potravin a lékáren otevřeno i obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních. Podle Kurze se k nim 1. května připojí všechny zbylé obchody včetně nákupních center. Zákazníky uvítají také kadeřníci, maséři či pedikéři.
Nepočítejte předčasně s návratem svobody
Od 15. května budou moci zase fungovat i restaurace, které musely zavřít 17. března. Zatím ale budou mít jen omezenou otevírací dobu, která bude končit ve 23:00. Povolené budou od poloviny května i bohoslužby. Už od 4. května se do škol vrátí žáci ze závěrečných ročníků středních škol, od poloviny května je budou postupně následovat i další školáci.
Podle dostupných důkazů je původ koronaviru zvířecí
Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to v úterý podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři, jak se jednu chvíli myslelo.
Rakousko podle Kurze nyní uvažuje také o tom, že začne postupně otevírat hranice pro zahraniční turisty. „Jsme tu v kontaktu obzvlášť se zeměmi, které jsou (v boji s koronavirem) podobně úspěšné jako my, jako například s našimi německými a českými sousedy,“ uvedl Kurz. Podle něj tento postup odpovídá pokynům Evropské komise, podle které by měly členské země EU o otevření hranic nejdříve jednat se svými sousedy. „Prosím vás, abyste nepočítali předčasně s návratem neomezené svobody pohybu napříč Evropou,“ dodal Kurz a znovu doporučil, aby si Rakušané naplánovali letní dovolenou v Rakousku.
V Rakousku v posledních dnech klesá počet lidí nově nakažených koronavirem. Do úterý se jím od počátku epidemie v zemi infikovalo 14 873 lidí. Ve srovnání s pondělními daty je to ale jen o 78 více. S koronavirem v Rakousku zemřelo celkem 491 lidí. V pondělí to bylo ještě 470.
Z celkových téměř 15 000 infikovaných v Rakousku se už téměř 11 000 lidí uzdravilo. Nemocných je tedy v současnosti podle statistik 3 411 lidí. V nemocnici jich je 756, z toho 196 na jednotkách intenzivní péče.
Úřady ve spolkové zemi Tyrolsko od čtvrtka ukončí karanténu známým lyžařským střediskům Sölden, St. Anton am Arlberg nebo Ischgl, informovala agentura DPA s odvoláním na tyrolského hejtmana Günthera Plattera. Celkem bylo v uplynulých týdnech uzavřeno v této části Rakouska skoro 280 obcí, jejich obyvatelé nesměli opouštět svá bydliště. Pro Ischgl, který je považován za ohnisko epidemie nemoci COVID-19 v Tyrolsku, a další vsi v údolí Paznauntal platila karanténní opatření od 13. března.
Situace ve Švýcarsku
Také ve Švýcarsku počet nových případů nákazy klesá. Za posledních 24 hodin se jich podle Spolkového zdravotního úřadu potvrdilo jen 119. V druhé polovině března hlásila země za den i více než 1300 infikovaných. Celkem je tak od počátku epidemie potvrzených případů ve Švýcarsku 28 063.
Za posledních 24 hodin ve Švýcarsku zemřelo dalších 45 pacientů s nemocí COVID-19. Celkem tak po nakažení koronavirem v zemi zemřelo již 1 187 lidí. Podle dat jednotlivých kantonů, které shromáždil server 20minuten, je ale mrtvých již 1 433.