Rakouský Nassfeld na kole: Strmé jízdy, smaragdové jezero i parádní wellness

Léto nekončí, i když prázdniny máme za sebou. Kam ještě vyrazit na kolo, nejlíp do hor i do tepla? Do rakouských Korutan objevit region Nassfeld na hranici s Itálií. Užijete si úzké silničky nahoru dolů, ale i koupačku. Postačí k tomu i prodloužený víkend.

DEN 1.

Vyrazili jsme autem nad ránem (po čtvrté z Prahy směr České Budějovice, Linz, Salcburk, směr Villach) a v poledne už sedíme na kole. Z údolí řeky Gail v Tröpolachu (600 metrů nad mořem) chceme nejdřív roztočit nohy ztuhlé z auta po rovině.

Vede tu cyklostezka k městečku Hermagoru, odtud už po silnici k Presseggerskému jezeru. Pokud pustíte svoji silničku na pevný šotolinový povrch, objedete ho po břehu (asi čtyři kilometry) půvabným zátiším mezi rákosím. Po asfaltce na něj dohlédnete s odstupem, můžete se vrátit na cyklostezku k řece a šlapat podle libosti dál směrem na Villach. Nám stačí nějakých čtyřicet kiláčků na rozjetí, chceme ještě nahoru.

Silnice do Itálie se klikatí z Tröpolachu serpentinami lesem, k hraničnímu Nassfeldskému průsmyku (Passo Promollo) asi 13 km. Dole to vypadá snáz než v průběhu, profil se místy zdvihá přes 11 %. Jistě, záleží na aktuální kondici… Občerstvením je pouze pohled na smaragdové Bodamské jezírko, jo, už jsme za půlkou (ale tou kratší…). Finiš pak třeba ještě dotlačit přímo nahoře. Ano, až tady jsme opravdu v Nassfeldu. Na nejvyšším bodě nám převýšení ukazuje hodně poctivých 952 metrů. Až tady si zasloužíte dortík s kafíčkem. A po něm možná sjezd do italské Pontebby a další štrapáci. Anebo návrat na základnu – o ní až později.

DEN 2.

Následuje etapa (bike) trailů, resp. sjezdů. Nahoru pěkně lanovkou, není čas ztrácet čas. Na ubytovací kartu máte „permici“ zdarma, platí se za dopravu kola – jedna jízda 8 eur, nebo celodenní 21 eur. Hlavní vajíčko Millenium Express jede až na vrchol Madritsche (1 919 m). Tady už si vychutnáte i výhledy na další majestátní štíty, od východu Trogkofel (2 280 m), Rosskofel (2 240 m) nebo Garterkofel (2 150 m), ale na kole to už výš nejde.

Dosyta se ale vyřádíte na téhle zvýšené terase Sonnenalpe. Pro začátek dva modré tříkilometrové traily Easy Way a Italy (z jeho cíle však musíte vyšlapat zpátky sami). Pak kratší, ale strmější a techničtější červené Livio a Fausto. Hluboce zakousnuté ve svahu, s klubky kořenů anebo kamenitými schody. Lahůdka, pořád ve střehu. Mezi nimi si pak „mástři“ mohou střihnout černé spojky Yannick, Snake, Chri nebo Cross way I. Tady se dá drandit celý den, resp. co vám síly a brzy řádně vyklepané ruce/nohy/záda dovolí.

Pokud se chcete vrátit až dolů, musíte zvolit okružní Lift and Bike Giro. Má skoro 12 km se závěrečnou flow houpačkou/kodrcačkou nad dolní stanicí lanovky, je nejdelší v Alpách. Ale po cestě se můžete zastavit na proslulý a tradiční trhaný lívanec Josefa II. Kaiserschmarrn nebo pivko na Rudnigalmu (1 622 m). Najdou se i tací, kteří tuto cestu zmáknou v rámci tréninku opačným směrem, vydá to na víc než hodinku. Jinak to však dolů přes rokli nad mezistanicí opravdu nejde. Pokud byste to chtěli krosnout napřímo, zamotáte se v lesních cestách, které vás vynesou buď ke šplhání na skálu, anebo na silnici. Vyzkoušeno, věřte, netřeba dalších experimentů.

DEN 3.

Ten můžete věnovat skutečně hravým trailům na 30 km vzdáleném Weissensee – jedna lanovka, tři tratě a nejteplejší alpské jezero – anebo se vydat na delší výlet na horském kole (a pak večer domů). Zdejší mapy a průvodci nabízejí 46 značených tras, spolu se silničními celkem 950 km – to byste se museli urvat na víc než prodloužený víkend. Za královskou bikovou etapu se považuje Nassfeld Pramollo Hero, 60 km s převýšením 2 450 metrů. Silničáře zaujme třeba 340 km dlouhý okruh okolo sedmi korutanských jezer, můžete si objednat převoz zavazadel.

A to jsme se ještě nevěnovali běhání (bude tu Skytrails festival 23.–⁠24. 9.), pěším túrám, lodím nebo snad i golfu. Ale třeba vám to vyjde znovu zase v zimě, na dosah máte 30 lanovek a vleků se 110 km sjezdovek, ale i běžecké tratě. Do zdejšího snowparku jezdí ráda i olympijská vítězka ve snowboardkrosu Eva Samková.

ZÁKLADNA

Zpátky k avizovanému tipu na bydlení, stejně jako přírodní podmínky nejmíň čtyřhvězdovému. Vybrali jsme Falkensteiner Hotel a Spa Carinzia, přímo v Tröpolachu, pár kroků od lanovky. Nabízí poklidnou rodinnou a taky kosmopolitní atmosféru, navíc se profiluje jako „active“, což znamená perfektní servis přímo pro „týpky“ našeho ražení. Pak už čeká jen rozlehlý wellness (2 400 m² s bazény, vířivkami a saunami).

Pokud se nechcete vláčet s vlastním materiálem, anebo něco zapomenete, je tu po ruce Base camp. „Nabízíme servis, ale i půjčovnu, doprovod na kola, pořádáme cvičení jógy, pilates i meditace. Chceme lidem ukázat, jak se co správně dělá, motivovat je,“ ukazuje nám zdejší šéf Luka Zelko Fornazarič, mladý slovinský triatlonista, lyžař, lezec i běžec z údolí Tolminsoča. K dispozici má zatím 16 + 2 dětská elektrokola fully (většinou Cube). Na zimu pak téměř 300 párů lyží, 400 lyžařských bot a 20 snowboardů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman navrhl zástupce ombudsmana. Sází na právníka, který napadal opatření proti covidu
Miloš Zeman

Zeman navrhl zástupce ombudsmana. Sází na právníka, který napadal opatření proti covidu

Prezident Miloš Zeman navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Oba mají podle něj rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti. Na hradním webu to bez bližších informací uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrhy kandidátů na zástupce veřejného ochránce práv po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna na tuto funkci rezignovala, Senát přijímá do 7. října.

Bude mít Česko vlastní moře? Vtipálci rozjeli anexi Kaliningradu, žertují i politici
Rusko

Bude mít Česko vlastní moře? Vtipálci rozjeli anexi Kaliningradu, žertují i politici

Jaké by to bylo, kdyby Česko mělo moře? Tato otázka se zjevně zamlouvá řadě spoluobčanů a stejně tak i Poláků. Ti totiž z recese rozjeli diskusi o tom, že by Rusko mohlo přijít o svoji Kaliningradskou oblast na pobřeží Baltského moře právě ve prospěch Prahy, potažmo Varšavy. A satira očividně táhne, protože petici požadující anexi regionu podepsalo již několik tisíc lidí. Záležitost si nyní žije vlastním životem, kdy Češi i Poláci tvoří jednu vtipnou koláž za druhou a smějí se na úkor Ruska. To naopak o věci mluví zcela vážně a anexi Kaliningradské oblasti odmítá.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:42

Od začátku mobilizace opustilo Rusko 700 000 lidí, uvádí ruský Forbes

17:27

Finsko odstranilo poslední veřejně vystavenou Leninovu sochu

17:00

Britský ministr zahraničí: Použití jaderných zbraní jakoukoliv zemí na světě nezůstane bez odezvy

16:50

Ruská společnost Gazprom pohrozila zastavením dodávek plynu do Moldavska

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Sportovní funkcionář a trenér šampionky. Kdo je opilý řidič z Bratislavy?

Při nedělní nehodě v centru Bratislavy zahynulo celkem pět lidí a další utrpěli zranění. Jejím viníkem byl řidič, který v opilosti havaroval přímo do autobusové zastávky. Podle slovenských médií jde o poměrně známého sportovního funkcionáře Dušana Dědečka. Kromě toho, že doposud působil na velmi vysoké pozici v Deaflympijském výboru Slovenska, je i trenérem šampionky ve vrhu koulí.

Konec několika druhů nabíječek. Evropský parlament schválil sjednocení od roku 2024

Evropský parlament definitivně schválil sjednocení nabíječek u telefonů, tabletů a dalších přenosných zařízení od podzimu 2024. Europoslanci podle očekávání schválili finální verzi směrnice, podle níž budou muset výrobci od podzimu 2024 používat výhradně standard USB-C. Návrh se týká také laptopů, na které se však sjednocení nabíječek začne vztahovat až na konci roku 2026.

Domácí zpravodajství

Fiala k možné korupci v Brně: Pokud se bude týkat politiků ODS, budeme to řešit

Pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit, řekl v úterý na tiskové konferenci premiér a šéf ODS Petr Fiala o zásahu policie v Brně v souvislosti s přidělováním městských bytů na radnici Brno-střed. Policie zajistila osm lidí a zasahovala u vlivného brněnského politika z ODS Otakara Bradáče, podle webu Aktuálně.cz známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Fiala dodal, že více informací ale o kauze prý zatím nemá.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Aktualizováno

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktuálně.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Premiér a předseda ODS Petr Fiala nemá podle svých slov o zátahu žádné podrobnosti, ale pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.