Rakouský Nassfeld na kole: Strmé jízdy, smaragdové jezero i parádní wellness

Nassfeld na kole

Léto nekončí, i když prázdniny máme za sebou. Kam ještě vyrazit na kolo, nejlíp do hor i do tepla? Do rakouských Korutan objevit region Nassfeld na hranici s Itálií. Užijete si úzké silničky nahoru dolů, ale i koupačku. Postačí k tomu i prodloužený víkend.

DEN 1.

Vyrazili jsme autem nad ránem (po čtvrté z Prahy směr České Budějovice, Linz, Salcburk, směr Villach) a v poledne už sedíme na kole. Z údolí řeky Gail v Tröpolachu (600 metrů nad mořem) chceme nejdřív roztočit nohy ztuhlé z auta po rovině.

Vede tu cyklostezka k městečku Hermagoru, odtud už po silnici k Presseggerskému jezeru. Pokud pustíte svoji silničku na pevný šotolinový povrch, objedete ho po břehu (asi čtyři kilometry) půvabným zátiším mezi rákosím. Po asfaltce na něj dohlédnete s odstupem, můžete se vrátit na cyklostezku k řece a šlapat podle libosti dál směrem na Villach. Nám stačí nějakých čtyřicet kiláčků na rozjetí, chceme ještě nahoru.

Silnice do Itálie se klikatí z Tröpolachu serpentinami lesem, k hraničnímu Nassfeldskému průsmyku (Passo Promollo) asi 13 km. Dole to vypadá snáz než v průběhu, profil se místy zdvihá přes 11 %. Jistě, záleží na aktuální kondici… Občerstvením je pouze pohled na smaragdové Bodamské jezírko, jo, už jsme za půlkou (ale tou kratší…). Finiš pak třeba ještě dotlačit přímo nahoře. Ano, až tady jsme opravdu v Nassfeldu. Na nejvyšším bodě nám převýšení ukazuje hodně poctivých 952 metrů. Až tady si zasloužíte dortík s kafíčkem. A po něm možná sjezd do italské Pontebby a další štrapáci. Anebo návrat na základnu – o ní až později.

DEN 2.

Následuje etapa (bike) trailů, resp. sjezdů. Nahoru pěkně lanovkou, není čas ztrácet čas. Na ubytovací kartu máte „permici“ zdarma, platí se za dopravu kola – jedna jízda 8 eur, nebo celodenní 21 eur. Hlavní vajíčko Millenium Express jede až na vrchol Madritsche (1 919 m). Tady už si vychutnáte i výhledy na další majestátní štíty, od východu Trogkofel (2 280 m), Rosskofel (2 240 m) nebo Garterkofel (2 150 m), ale na kole to už výš nejde.

Dosyta se ale vyřádíte na téhle zvýšené terase Sonnenalpe. Pro začátek dva modré tříkilometrové traily Easy Way a Italy (z jeho cíle však musíte vyšlapat zpátky sami). Pak kratší, ale strmější a techničtější červené Livio a Fausto. Hluboce zakousnuté ve svahu, s klubky kořenů anebo kamenitými schody. Lahůdka, pořád ve střehu. Mezi nimi si pak „mástři“ mohou střihnout černé spojky Yannick, Snake, Chri nebo Cross way I. Tady se dá drandit celý den, resp. co vám síly a brzy řádně vyklepané ruce/nohy/záda dovolí.

Pokud se chcete vrátit až dolů, musíte zvolit okružní Lift and Bike Giro. Má skoro 12 km se závěrečnou flow houpačkou/kodrcačkou nad dolní stanicí lanovky, je nejdelší v Alpách. Ale po cestě se můžete zastavit na proslulý a tradiční trhaný lívanec Josefa II. Kaiserschmarrn nebo pivko na Rudnigalmu (1 622 m). Najdou se i tací, kteří tuto cestu zmáknou v rámci tréninku opačným směrem, vydá to na víc než hodinku. Jinak to však dolů přes rokli nad mezistanicí opravdu nejde. Pokud byste to chtěli krosnout napřímo, zamotáte se v lesních cestách, které vás vynesou buď ke šplhání na skálu, anebo na silnici. Vyzkoušeno, věřte, netřeba dalších experimentů.

DEN 3.

Ten můžete věnovat skutečně hravým trailům na 30 km vzdáleném Weissensee – jedna lanovka, tři tratě a nejteplejší alpské jezero – anebo se vydat na delší výlet na horském kole (a pak večer domů). Zdejší mapy a průvodci nabízejí 46 značených tras, spolu se silničními celkem 950 km – to byste se museli urvat na víc než prodloužený víkend. Za královskou bikovou etapu se považuje Nassfeld Pramollo Hero, 60 km s převýšením 2 450 metrů. Silničáře zaujme třeba 340 km dlouhý okruh okolo sedmi korutanských jezer, můžete si objednat převoz zavazadel.

A to jsme se ještě nevěnovali běhání (bude tu Skytrails festival 23.–⁠24. 9.), pěším túrám, lodím nebo snad i golfu. Ale třeba vám to vyjde znovu zase v zimě, na dosah máte 30 lanovek a vleků se 110 km sjezdovek, ale i běžecké tratě. Do zdejšího snowparku jezdí ráda i olympijská vítězka ve snowboardkrosu Eva Samková.

ZÁKLADNA

Zpátky k avizovanému tipu na bydlení, stejně jako přírodní podmínky nejmíň čtyřhvězdovému. Vybrali jsme Falkensteiner Hotel a Spa Carinzia, přímo v Tröpolachu, pár kroků od lanovky. Nabízí poklidnou rodinnou a taky kosmopolitní atmosféru, navíc se profiluje jako „active“, což znamená perfektní servis přímo pro „týpky“ našeho ražení. Pak už čeká jen rozlehlý wellness (2 400 m² s bazény, vířivkami a saunami).

Pokud se nechcete vláčet s vlastním materiálem, anebo něco zapomenete, je tu po ruce Base camp. „Nabízíme servis, ale i půjčovnu, doprovod na kola, pořádáme cvičení jógy, pilates i meditace. Chceme lidem ukázat, jak se co správně dělá, motivovat je,“ ukazuje nám zdejší šéf Luka Zelko Fornazarič, mladý slovinský triatlonista, lyžař, lezec i běžec z údolí Tolminsoča. K dispozici má zatím 16 + 2 dětská elektrokola fully (většinou Cube). Na zimu pak téměř 300 párů lyží, 400 lyžařských bot a 20 snowboardů.

Tagy: