Češi čím dál častěji jezdí na dovolené single. Papež prozradil, jak je to s bezpečností

Než aby nevyrazili vůbec, jedou alespoň sami. Ať už proto, že si chtějí užít čas pro sebe, snadněji se na cestách seznamovat s místními i dalšími turisty, nebo zkrátka jen nemají s kým jet. Takzvané single cestování je mezi Čechy stále populárnější. Registrují to i cestovní kanceláře, jak potvrdil místopředseda jejich asociace Jan Papež. Vysvětlil, v čem je takové cestování specifické a na co by si měli dát všichni turisté pozor.

Mezi „single“ cestovatele patří hned tři skupiny. „Ti, kteří jsou sami, v pokročilejším věku a jejich partner se od nich vzdálil nebo zemřel. Další, kteří mají partnery, které cestování nebere a třetí skupinou jsou ti, kteří si užívají čas sami pro sebe,“ popsal motivace turistů místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Ti si ale za soukromí musí často připlatit. „Pro cestovní kanceláře je složité vyjednat lepší podmínky pro ‚singlisty‘, člověk platí za celý pokoj, což se obvykle dělí mezi více osob. Jsou ale kanceláře, které nářek slyší a vyjdou vstříc,“ sdělil Papež. Cestovky nabízejí občas i individuální itinerář na přání.

Atraktivní je exotika

Lidí, kteří se vydají sami na dovolenou, postupně přibývá. „Dříve jsme evidovali zájem asi 1 %, nyní 5 až 7 %,“ potvrdil Papež rostoucí trend. Nejčastěji se k takzvaným singlistům podle dat cestovních kanceláří řadí turisté ve věku 35–40 let.

„Jsou to většinou úspěšní lidé, kteří nemají čas na složitý partnerský život,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS. Většinou takoví lidé preferují spíše exotičtější dovolené, jako je jihovýchodní Asie či střední Amerika. „Tam je prostředí nejvíce rozdílné, mohou zde být sami sebou a vyčistit si duši i hlavu a ujasnit si priority,“ vysvětlil.

I „singlisti“ pak vyhledávají akce last minute. „Letos je ale mnohem menší nabídka, do last minute se promítá inflace, musí se do nich už kalkulovat nově nakoupené kapacity,“ podotkl Papež. Připustil také, že jsou ale tyto nabídky často jen marketingový nástroj. „Je potřeba nabídku porovnat s konkurencí, abyste nezjistili, že jste si nekoupili předraženou dovolenou,“ nabádal v pořadu Nový den.

V praxi je podle Papeže „single“ cestování bezpečné podobně jako skupinové. „Samotné ženy mohou bez obav téměř všude, pokud jsou obezřetné a poslechnou cestovky. Některé destinace bych ale vynechal, a to třeba Jemen nebo Súdán, kde je i politické napětí,“ poradil místopředseda asociace. V těchto destinacích není ale zcela bezpečno ani pro skupinovou turistiku.

„Zaregistroval bych se do systému Drozd, abych byl dostatečně informován, co se v dané zemi děje,“ poradil Papež všem cestovatelům. Drozd je informační systém ministerstva zahraničí, který registrované turisty informuje například v souvislosti s živelnými pohromami nebo sociálními nepokoji. Cestovatelé by si také dopředu měli zjistit telefonní čísla na příslušnou českou ambasádu.

Tagy:
cestování Amerika Súdán Jemen Nový den Česko singl Asociace cestovních kanceláří České republiky last minute single cestování

Hlavní zprávy

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni
Ekonomika

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

ON-LINE: Ukrajinci odhalili plány. Dobytí Krymu je nevyhnutelné, říká Zelenského člověk
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci odhalili plány. Dobytí Krymu je nevyhnutelné, říká Zelenského člověk

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody či kabely.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:41

Zelenskyj: Úspěch ukrajinské protiofenzívy se neomezuje jen na Lyman

05:00

Začíná vyhlašování Nobelových cen, odpůrci Putina mohou dostat cenu za mír

04:38

Ministr Síkela se vyjádří k aktuální situaci v energetice

00:07

Lipavský se v pondělí sejde se slovenským protějškem Káčerem, budou jednat i o Ukrajině

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Volby v Itálii? Nastupuje fašismus s lidskou tváří, řekla Gregorová. Obavy Pirátů mírní ODS

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele se stranou Bratři Itálie. Její šéfka Giorgia Meloniová tak dostane šanci sestavit vládu. Někteří evropští politici se obávají o italskou demokracii. Například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ideologii Bratrů Itálie označila za „fašismus s lidskou tváří“. Obavy Pirátů na české scéně mírní především jejich koaliční partneři z ODS.

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy

Britská vláda slibuje pomoc pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem cen a obřími účty za energie. Nová opatření ale ještě víc oslabila libru a lidem zatím žádnou úlevu nepřinesla. Do ulic tak vyšly o víkendu statisíce Britů na protest proti zdražování a chudobě. A chaos v zemi ještě zvýšila pokračující stávka železničářů, která ochromila dopravu hlavně mezi Londýnem a velkými městy.

Domácí zpravodajství

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Děčínský čaroděj měl obrat klientky o miliony. Neždímu je, pomáhám, vysvětluje v dopise

O případu samozvaného čaroděje z Děčína, který měl podle policie za magické rituály z žen vylákat přes internet stovky tisíc korun, jsme vám v Krimi zprávách už říkali. Policie ho obvinila z podvodu. Do naší redakce v Ústí nad Labem ale přišel dopis a můžeme prozradit, že ho nedonesla sova. Samozvaný čaroděj v něm tvrdí, že není žádný podvodník – magické schopnosti prý zdědil po předcích.