Lékařům se do pohraničí nechce, Jeseník proto zvolil netradiční motivaci. Situace je kritická
Josef II.
Výpis příspěvků ke štítku „Josef II.“
Tady se mučilo i podle Josefa II.: Kasematy pod Špilberkem budí hrůzu po staletí
Původně měly sloužit jako úkryt pro vojáky, sklad zbraní nebo potravin. To by ale patrně nevešly do dějin. O kasematech pod brněnským hradem Špilberk se vyprávějí vcelku děsivé mýty. Mluví se o trýznivých mučících praktikách či operačním sále, kde nacisté zabíjeli vězně. Prošli jsme je křížem krážem a vy jste je díky tomu mohli vidět v dalším díle pořadu Prima Česko.
V Sázavském klášteře sloužil svatému Prokopovi sám ďábel. Přání zde plní tři hvězdy
Bývalý benediktinský klášter, dnes oblíbený cíl turistů, se rozkládá na břehu řeky Sázavy. Byl vybudován nejen jako centrum duchovního života a opora českého přemyslovského státu. V raném středověku se dokonce stal posledním centrem slovanské vzdělanosti v naší zemi.
Slavný zpěvník královny Elišky Rejčky lze vidět na Špilberku. Výstava nabízí i další unikát
Dcera polského krále, manželka Václava II. a následně Rudolfa Habsburského. Královna česká a polská a už v osmnácti letech i dvojnásobná vdova. Dědička velkého jmění. Podnikavá, nekonvenční žena. Milenka šlechtice Jindřicha z Lipé. To vše byla Eliška Rejčka, kterou mimo jiné proslavil antifonář neboli liturgický zpěvník, který nechala zhotovit.
Na oprátce umírali desítky minut, na kůlu dny. Trest smrti i ve 20. století připomínal středověk
Nejkrutější variantou trestu smrti ve středověku bylo napíchnutí na kůl, odsouzený umíral celé dny. Za komunismu se jednalo o oběšení: dotyčný si neměl zlomit vaz, ale desítky minut se dusit, uvedl právní historik a soudce David Kolumber v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Tímto způsobem zemřela i Milada Horáková, v úterý od její popravy uplynulo 73 let. Kapitální trest měl během staletí, kdy se na území českých zemí praktikoval, vysílat různé vzkazy. Provedení a brutalita poprav se lišila, cíl byl však až do roku 1989 stejný.
Za zdmi areálu valdické věznice: Na výstavu mohou jen odsouzení nebo dozorci
Většinou vám v Prima Česku ukazujeme místa, která stojí za to navštívit. Teď vás ale zavedeme někam, kam se za běžných okolností nedostanete. A kam se především nejspíš ani dostat nechcete. Jde o Kartuziánský klášter a kostel v nejpřísněji střežené věznici, kde je mimochodem i hrobka Albrechta z Valdštejna. Nahlédneme totiž za zdi areálu valdické věznice.
Bydlel zde jizerskohorský Faust. Odhalte tajemství, jež skrývá Kittelův dům v Krásné
Říkali mu jizerskohorský doktor Faust. S pomocí kouzelného pláště prý létal až do Vídně a od ďábla měl mít čarovné byliny. Po věhlasném doktoru Janu Antonínu Eleazaru Kittelovi ovšem nezbyly jen pověsti, ale i jeho výjimečný roubený dům v Krásné na Jablonecku. Někdejší horské sanatorium se díky usilovnému snažení místních nadšenců podařilo zachránit a zrekonstruovat a vy se teď s námi můžete vydat na prohlídku.
Rakouský Nassfeld na kole: Strmé jízdy, smaragdové jezero i parádní wellness
Léto nekončí, i když prázdniny máme za sebou. Kam ještě vyrazit na kolo, nejlíp do hor i do tepla? Do rakouských Korutan objevit region Nassfeld na hranici s Itálií. Užijete si úzké silničky nahoru dolů, ale i koupačku. Postačí k tomu i prodloužený víkend.
Císaře Josefa II. manželka podváděla s jeho sestrou. Dopisy odhalují intimní detaily
Isabella Parmská, manželka budoucího císaře Josefa II., byla krásná, chytrá a její choť na ní mohl oči nechat. Jenže ona se bláznivě zamilovala do jeho sestry Marie Kristýny. A podle historiků nebyl jejich vztah pouze platonický. To také dokazují dopisy mezi ženami, které se dochovaly.
250 let od hladomoru v českých zemích. Od vsi ke vsi táhly zástupy polomrtvých žebráků
Tak ukrutnou bídu si drtivá většina dnešních obyvatel Česka nedokáže ani představit. Zatímco v současnosti se elity obávají rebelie kvůli rostoucím cenám energií nebo povinnému očkování, v 18. století rebelovali čeští sedláci proti robotě a zejména proti hladu. Tehdejší území Čech, Moravy i Slezska byla na kolenou.
Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Park Marie Terezie na pražských Hradčanech nově zdobí i pomník Marie Terezie. Při příležitosti 280. výročí převzetí vlády touto panovnicí nad habsburskou říší dílo slavnostně odhalili zástupci Prahy 6. Sochu si můžete prohlédnout nejen osobně, ale zevrubně i v digitalizované podobě, a to doslova ze všech stran. Jde o první část nového projektu na podporu virtuálního turismu v Praze 6.
Zámek s arkádami, krásný park i Kupkův rodný dům. Opočno nabízí hned několik skvostů
Malé městečko ve východních Čechách toho nabízí víc, než by člověk čekal. Kromě renesančního zámku s bohatými sbírkami v Opočně najdete také rozlehlý park i výstavu reprodukcí děl místního rodáka a slavného malíře Františka Kupky.