CNN Prima News Josef II.

Josef II.

Výpis příspěvků ke štítku „Josef II.“

Tady se mučilo i podle Josefa II.: Kasematy pod Špilberkem budí hrůzu po staletí

Původně měly sloužit jako úkryt pro vojáky, sklad zbraní nebo potravin. To by ale patrně nevešly do dějin. O kasematech pod brněnským hradem Špilberk se vyprávějí vcelku děsivé mýty. Mluví se o trýznivých mučících praktikách či operačním sále, kde nacisté zabíjeli vězně. Prošli jsme je křížem krážem a vy jste je díky tomu mohli vidět v dalším díle pořadu Prima Česko. 


Slavný zpěvník královny Elišky Rejčky lze vidět na Špilberku. Výstava nabízí i další unikát

Dcera polského krále, manželka Václava II. a následně Rudolfa Habsburského. Královna česká a polská a už v osmnácti letech i dvojnásobná vdova. Dědička velkého jmění. Podnikavá, nekonvenční žena. Milenka šlechtice Jindřicha z Lipé. To vše byla Eliška Rejčka, kterou mimo jiné proslavil antifonář neboli liturgický zpěvník, který nechala zhotovit.

Na oprátce umírali desítky minut, na kůlu dny. Trest smrti i ve 20. století připomínal středověk

Nejkrutější variantou trestu smrti ve středověku bylo napíchnutí na kůl, odsouzený umíral celé dny. Za komunismu se jednalo o oběšení: dotyčný si neměl zlomit vaz, ale desítky minut se dusit, uvedl právní historik a soudce David Kolumber v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Tímto způsobem zemřela i Milada Horáková, v úterý od její popravy uplynulo 73 let. Kapitální trest měl během staletí, kdy se na území českých zemí praktikoval, vysílat různé vzkazy. Provedení a brutalita poprav se lišila, cíl byl však až do roku 1989 stejný.

Bydlel zde jizerskohorský Faust. Odhalte tajemství, jež skrývá Kittelův dům v Krásné

Říkali mu jizerskohorský doktor Faust. S pomocí kouzelného pláště prý létal až do Vídně a od ďábla měl mít čarovné byliny. Po věhlasném doktoru Janu Antonínu Eleazaru Kittelovi ovšem nezbyly jen pověsti, ale i jeho výjimečný roubený dům v Krásné na Jablonecku. Někdejší horské sanatorium se díky usilovnému snažení místních nadšenců podařilo zachránit a zrekonstruovat a vy se teď s námi můžete vydat na prohlídku.

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet

Park Marie Terezie na pražských Hradčanech nově zdobí i pomník Marie Terezie. Při příležitosti 280. výročí převzetí vlády touto panovnicí nad habsburskou říší dílo slavnostně odhalili zástupci Prahy 6. Sochu si můžete prohlédnout nejen osobně, ale zevrubně i v digitalizované podobě, a to doslova ze všech stran. Jde o první část nového projektu na podporu virtuálního turismu v Praze 6.