Ilustrační fotografie: Ruka pacienta v nemocnici Zdroj: pixabay.com
Pacientům v Rakousku bude umožněno ukončit svůj život s pomocí ostatních, rozhodl v pátek tamní ústavní soud, který zrušil předchozí zákaz asistované sebevraždy v zemi. Soud nicméně zdůraznil, že nezákonné nadále zůstává zabití někoho na jeho žádost.
O zrušení stávajících pravidel požádalo soudce několik občanů. Mezi nimi třeba šestapadesátiletý muž upoutaný na lůžko trpící roztroušenou sklerózou, který není schopen bez vnější pomoci spáchat sebevraždu. Dalším žadatelem byl lékař, který by rád v takovýchto případech pomohl, aniž by čelil negativním právním a profesním následkům.
Dosavadní úplný zákaz „porušuje právo na sebeurčení“, rozhodl v pátek rakouský soud. Podle soudců je třeba respektovat svobodné rozhodnutí člověka ukončit vlastní život.
Předseda soudu Christoph Grabenwarter nicméně uznal, že rozhodnutí pacientů může rovněž záviset na vnějších faktorech, jako je ekonomická situace nebo jak dobře je o ně pečováno. Je proto zapotřebí podle něj odpovídajících zákonů a politik, které zajistí, že pacienti dostanou odpovídající podporu.
Německo, Švýcarsko, Benelux
Rozhodnutí Rakouska přichází po obdobném v Německu, kde v únoru ústavní soud rozhodl, že zákaz komerčních služeb nabízejících asistovanou sebevraždu byl protiústavní. Dříve pak tento postup legalizovalo Švýcarsko a země Beneluxu: Belgie, Nizozemsko a Lucembursko.
„Sebeurčené umírání se dnes v Rakousku stalo lidským právem,“ napsala v prohlášení lobbistická skupina pro asistovanou sebevraždu Rakouská společnost pro humánní konec života.
Naopak katoličtí biskupové vyjádřili své zděšení a varovali, že takové rozhodnutí může zvýšit tlak na nemocné a starší lidi, aby ukončili své životy. „Lidé, kteří říkají, že chtějí zemřít, čelí existencionální krizi, protože jsou nemocní nebo protože je unavuje život,“ uvedl Franz Lackner, který vede rakouskou společnost biskupů. „Nepotřebují pomoci spáchat sebevraždu, ale potřebují lidský dotek, zvládání bolesti, péči a podporu.“