ZPRÁVY PLUS, Marek Babjuk, František Kožíšek - 18.8. v 10:30
U žádné chemicky ošetřené vody se nedá vyloučit přispění ke vzniku nádorových onemocnění. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl František Kožíšek, vedoucí Oddělení hygieny vody ve Státním zdravotním ústavu. Zdůraznil však, že výskyt toxinů v kohoutkové vodě a s tím spojená rizika jsou jen minimální. Vodárenské společnosti by se podle něj měly modernizovat po vzoru některých západních zemí.
Kožíšek ve vysílání reagoval na zprávu o kvalitě pitné vody za rok 2022, kterou vydal Státní zdravotní ústav. Ta uvádí, že konzumace pitné vody může přispět ke zvýšenému riziku vzniku nádorových onemocnění, například rakoviny močového měchýře.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podzemní voda u dolu Turów stoupá, pochvalují si Poláci. Češi mají smůlu
„Riziko karcinogenních onemocnění se týká každé vody, která je chemicky dezinfikovaná. Díky tomu, že se zabíjí bakterie a viry, vzniká skupina toxických látek, které pak mohou teoreticky přispět ke zvýšení rizika onemocnění,“ vysvětlil Kožíšek.
„Přestože je voda podle některých dohodnutých kritérií bezpečná, protože se hladiny těchto látek pohybují hluboko pod stanoveným limitem, nedá se vyloučit, že mohou způsobit některá onemocnění,“ připustil expert ze Státního zdravotnického ústavu.
Rakovina bývá u dětí agresivnější. Jaké jsou šance na vyléčení a lze u nich nádorům předejít?
Ročně si diagnózu nádorového onemocnění vyslechne v Česku přibližně 400 dětí. Zhruba 85 procent z nich boj se zákeřnou nemocí vyhraje. CNN Prima NEWS oslovila dětskou onkoložku Petru Keslovou, aby popsala, které nádory se u dětí nejčastěji vyskytují, jaké jsou možnosti léčby a jakých varovných příznaků by si rodiče měli u svých potomků všímat. O pokrocích v léčbě nádorových onemocnění u dětí informují odborníci v rámci Dnů dětské onkologie, které probíhají od 15. února do 1. dubna.
Česká republika prý v ošetření pitné vody zaostává například za Nizozemskem, Švýcarskem a Rakouskem. Tyto země umí vyrobit pitnou vodu bez chloru, kde zmíněné látky nejsou. „A myslím, že české vodárenské společnosti by se také měly ubírat moderním směrem,“ pronesl.
Podobný názor sdílel i český vědec a urolog Marek Babjuk. Dodal, že ještě větší obavu než z kohoutkové vody by lidé měli mít například z kouření cigaret: „Kuřák má výrazně vyšší šanci na to, že onemocní nádorem měchýře a mnohonásobně vyšší riziko, že na toto onemocnění i zemře.“
SLEDUJTE TAKÉ: Zvýšené vystavování pokožky ultrafialovému záření patří mezi jednu z hlavních příčin vzniku rakoviny kůže.