Ročně si diagnózu nádorového onemocnění vyslechne v Česku přibližně 400 dětí. Zhruba 85 procent z nich boj se zákeřnou nemocí vyhraje. CNN Prima NEWS oslovila dětskou onkoložku Petru Keslovou, aby popsala, které nádory se u dětí nejčastěji vyskytují, jaké jsou možnosti léčby a jakých varovných příznaků by si rodiče měli u svých potomků všímat. O pokrocích v léčbě nádorových onemocnění u dětí informují odborníci v rámci Dnů dětské onkologie, které probíhají od 15. února do 1. dubna.
Paní primářko, kolik dětí u nás přibližně ročně onemocní rakovinou?
Ročně v České republice onemocní zhoubným nádorovým onemocněním (lidově rakovinou) zhruba 350 až 400 dětí. Na rozdíl od dospělé populace se jedná o vzácné onemocnění, protože rakovinu lékaři diagnostikují u jednoho ze 600 dětí. Dětské nádory tvoří jen asi jedno procento ze všech zhoubných nádorů, jejichž naprostá většina se objevuje až v dospělém věku.
MUDr. Petra Keslová, Ph.D, ukončila II. LF UK Praha v roce 1992. Má atestaci z pediatrie II. stupně, specializovanou způsobilost v oboru dětská hematologie a onkologie. Je členem České hematologické společnosti ČLS JEP a Evropské společnosti pro transplantace krvetvorných buněk (EBMT). Od roku 2000 pracuje na Klinice dětské hematologie a onkologie FN v Motole, věnuje se zejména problematice transplantací krvetvorných buněk, podpůrné léčbě onkologických pacientů a oblasti pozdních následků léčby. Od listopadu 2021 je primářkou této kliniky.
O jaké typy nádorů se u dětí nejčastěji jedná?
Nejčastějším nádorovým onemocněním je onemocnění krve a mízních uzlin – zejména akutní leukémie a také lymfomy. Na druhém místě jsou karcinomy mozku, u malých dětí se častěji jedná o nádory ledvin, jater, u starších dětí pak kostí a měkkých tkání.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Rakovina slinivky patří mezi nejhorší typy nádorů. Odhalit ji lze špatně a léčba je složitá
Je průběh rakoviny a léčba u dětí jiná než u dospělého?
Průběh nádorového onemocnění v dětském věku je zpravidla zcela odlišný než u dospělých pacientů. Kromě rozdílných typů mají dětské nádory i zcela jiné biologické chování i odlišné léčebné výsledky. Často velmi rychle rostou, nádorové buňky se velmi rychle množí a častěji se šíří do okolních tkání (metastazují). Rakovina u dětí nebo jen podezření na ni je téměř vždy akutní situací s nutností časného přesunu do specializovaného centra pro léčbu dětských nádorů a leukémií.
To znamená, že u dětí postupují rakovinotvorné buňky rychleji, proto se zde hraje doslova o čas?
Ano, na druhou stranu právě tato nevýhoda rychlého růstu a nástupu příznaků se může změnit ve výhodu. A to proto, že rychle se množící buňky daleko lépe reagují na léčbu. Z tohoto důvodu mají dětské nádory významně lepší léčebné výsledky na rozdíl od dospělých. Samotná léčba zahrnuje také chemoterapii, případně se využívá radioterapie a chirurgické výkony. Léčebné protokoly, dávky chemoterapie, její kombinace i léčba radioterapií je však u dětských pacientů specifická.
Jaké jsou prognózy u dětí obecně?
Jak už jsem zmiňovala, dětští pacienti mají obvykle agresivnější nádory ve smyslu rychlého růstu a množení zejména vzhledem k typu onemocnění. Na druhou stranu ale lépe odpovídají na léčbu a daleko méně často se setkáváme s neúspěchem a odolnosti vůči léčbě.
Jaké bývají první příznaky nádorů u dětí? Čeho by si rodiče měli všímat?
Klinické příznaky nádorů u dětí záleží na typu nádoru, lokalizaci, rychlosti růstu a šíření. Žádný ze symptomů není zcela specifický pro nádorové onemocnění, ale může mít i řadu jiných příčin. Co by však rodiče mělo upozornit a vést k návštěvě lékaře je významná únava dítěte, změna v jeho chování, úbytek na váze, nevysvětlitelné teploty, bulka někde na těle, zvětšené lymfatické uzliny, velké bříško, ranní zvracení bez nevolnosti a bolest hlavy, bolesti kostí, náhle vzniklé šilhání, narůstající dechové obtíže.
V jakém věku děti nejčastěji onemocní rakovinou?
U dospělých pacientů stoupá výskyt nádorů s věkem. U dětských pacientů existují dva vrcholy výskytu. U dětí od narození do pěti let evidujeme největší výskyt leukémií, nádorů ledvin a nervové tkáně. U adolescentů se častěji objevují karcinomy kostí a měkkých tkání, nádory mozku a lymfomy.
Mívají děti po vyléčení rakoviny dlouhodobé nebo dokonce doživotní následky?
Chemoterapie, která bývá u dětí často poměrně agresivní, případně radioterapie ničí úspěšně nádorové buňky, ale zároveň poškozují i buňky zdravé. Dětští pacienti mají velkou regenerační schopnost, ale poškození může být dlouhodobé nebo i celoživotní. Nejčastěji se v dlouhodobém sledování setkáváme s poruchami funkce štítné žlázy, s neplodností nebo s postižením jiných orgánů v závislosti na léčbě. Máme stanovena pravidla pro dlouhodobé sledování jednotlivých typů nádorových onemocnění ve snaze následky včas odhalit a sledovat, případně některým komplikacím předcházet. Je ale třeba zmínit, že naprostá většina vyléčených pacientů se naplno vrací do normálního života, pracuje a studuje.
Jak často by dítě, které se vyléčí z nádorového onemocnění, mělo chodit na pravidelné kontroly?
Dítě s nádorovým onemocněním dochází i po ukončení léčby do specializované ambulance naší kliniky. Podle typu nádorového onemocnění má stanovený dlouhodobý plán sledování, případně i s předáním na pracoviště pro dospělé. V pozdním období jsou kontroly obvykle pouze jednou ročně.
Jak mohou rodiče minimalizovat riziko vzniku nádoru u svého dítěte?
Obecná prevence nádorů dětí i dospělých je podobná. Zdravý životní styl, pestrá strava, vyhýbat se nadměrnému slunění, nekouřit – ani pasivně, to znamená, že by dítě nemělo být v zakouřených místnostech. Dále pak docházet na preventivní prohlídky u dětského lékaře. Zvláštní prevenci a péči potřebují rodiny s takzvanou nádorovou predispozicí, tedy zvýšeným výskytem rakoviny, zejména v časném věku a vrozeně (geneticky) podmíněným zvýšeným rizikem nádorů. Tito pacienti (včetně dětských) mají speciální preventivní plán pravidelných vyšetření s cílem případného časného odhalení nádorového onemocnění.
Jak byste zhodnotila pokrok léčby dětských onkologických onemocnění za posledních dvacet let?
Úspěšnost léčby dětských onkologických onemocnění se v posledních letech významně zvyšuje. Díky centralizaci péče, národní i mezinárodní spolupráci, vývoji nových léků i léčebných postupů se nyní „smrtelné“ onemocnění mění v onemocnění s vysokou šancí na úplné vyléčení. U řady dětských nádorů či leukémií je šance na vyléčení kolem 90 procent, což je úžasné. A samozřejmě je stále snaha posouvat čísla vyléčení i u těch typů nádorů, kde tak úspěšní ještě nejsme.
Co je hlavním cílem Dnů dětské onkologie?
Hlavním cílem je otevřít prostřednictvím médií, sociálních sítí, ale i živých akcí témata dětské onkologie. Ve společnosti panuje řada mýtů, které komplikují správné nasměrování pomoci a podpory těmto malým pacientům a jejich rodinám. Už jen proto, že velká část veřejnosti se domnívá, že onkologické onemocnění dítěte je automaticky rozsudkem smrti. To ochromuje komunikaci s rodinou nemocného dítěte, která často zůstává v sociální izolaci, lidé se jí raději vyhýbají. Už jen když se dozví, že dítě má velkou šanci na vyléčení, stává se to motivací nabídnout třeba i obyčejnou pomoc při hlídání zdravého sourozence a podobně.
Proč připadají Dny dětské onkologie zrovna na období od poloviny února do začátku dubna? Má to nějakou symboliku?
Kampaň navazuje na Světový den dětské onkologie, který se slaví 15. února. Na osvětě se podílejí prakticky všechny neziskové organizace při pracovištích dětské onkologie, zejména Haima CZ od nás z Prahy, Nadační fond Krtek z Brna, Šance Olomouc, Haima Ostrava, Haima České Budějovice, ale přidávají se také pracoviště v Hradci Králové nebo Plzni. A symbolika? Možná je právě v tom, že únor je poslední zimní měsíc a postupně z něj vcházíme do jara, kdy se všechno probouzí k životu. Může to být pěkná metafora toho, o čem chceme při Dnech dětské onkologie mluvit především. Velká část dětí se dnes uzdravuje a vrací zpět do života.
Je součástí kampaně také získávání finančních prostředků na pomoc postiženým rodinám?
Ano, vybrané peníze jsou určené nejen na běžné výdaje rodin, které se dostaly do finanční tísně z důvodu onkologického onemocnění dítěte, ale také na rekondiční pobyty, které dětem po léčbě pomáhají vrátit se zpět do života apod. Lidé mohou přispět jednotlivým organizacím prostřednictvím on-line zlaté stuhy na webu www.dnydetskeonkologie.cz.