Rakušan je slepý kůň, rýpe Šlachta. Ministra vnitra kritizuje kvůli rozvědce i Kalousek

Styky Mlejnka s Redlem

Zejména pražská korupční kauza Dozimetr dostávala ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana pod stále větší tlak. Nyní k tomu ale přibylo jmenování šéfa civilní rozvědky. Obě kauzy jsou přitom úzce propojené. Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek se má totiž dobře znát s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. A tak političtí oponenti opět žádají Rakušanův konec na ministerstvu. Informace o kontaktech Mlejnka s Redlem přinesly Seznam Zprávy.

Rakušan Seznam Zprávám řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. „Přiznám se, že se v tom ztrácím. Kvůli kontaktům s Redlem musel odstoupit ministr školství Petr Gazdík. Kvůli jediné schůzce s Redlem odvolal Rakušan šéfa České pošty. A u šéfa rozvědky to nevadí? Chtělo by to vydat nějakého průvodce. Normální člověk se v tom nevyzná,“ upozornil na Twitteru exministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek, který se do kabinetu opakovaně trefuje, přestože součástí vládní koalice je i jeho strana.

„Tohle už je, bohužel, úloha pro premiéra Petra Fialu. Šéf rozvědky spadá pod něj a Rakušan je první místopředseda vlády,“ dodal bývalý šéf státní kasy. Fiala (ODS) se se šéfem hnutí STAN opravdu sejde v příštím týdnu.

Premiér prostřednictvím úřadu vlády sdělil, že nyní vychází z toho, že Mlejnek má prověrku na stupeň tajné a prochází prověřováním na stupeň nejvyšší. „Předpokládám, že české orgány mají dost informací k tomu, aby posoudily bezpečnostní způsobilost pana Mlejnka i při zohlednění dnes medializované záležitosti,“ konstatoval.

Šlachta: Rakušan je slepý kůň

„Rakušan je slepý kůň, kterého si vodí. Říkal jsem to hned, jak usedl na ministerstvo vnitra. Dneska je už zcela jasné, že ten, kdo držel opratě, byl Redl,“ rýpnul si na sociálních sítích šéf hnutí Přísaha a bývalý policista Robert Šlachta.

Situace samozřejmě ihned využila také opozice, zejména pak hnutí ANO, které má ve Sněmovně největší poslanecký klub. „Já snad vyzvu Andreje Babiše, aby se dočasně na ty mítinky vykašlal, protože jejich narušování fakt geniálně přikrývá jiná důležitá témata. Teď tři dny bez setkání s občany a hle...“ poukázal poslanec Patrik Nacher (za ANO) ironicky na kampaň svého stranického šéfa.

Na Babišových mítincích totiž v posledních dnech došlo ke dvěma kontroverzním zásahům neoznačených policistů vůči expremiérovým odpůrcům. Jeden z nich dokonce vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Členové vlády pak kritizují Babiše za to, že svými ostrými výroky na adresu protestujících jen rozdmýchává napětí.

„Ministr vnitra Rakušan by asi nového šéfa civilní rozvědky odvolal jen v případě, že by si nasadil čepici Silné Česko... To se totiž zásadně neodpouští,“ rýpl si také exministr životního prostřední Richard Brabec (ANO). Zmíněné heslo bylo zejména před několika lety symbolem Babišovy předvolební kampaně.

Rakušan se Mlejnka zastává

Rakušan si ale za jmenováním Petra Mlejnka do čela ÚZSI stojí. „Jde o profesionála s úctyhodným kariérním profilem a bezpečnostní prověrkou NBÚ. Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice,“ hájí sebe i šéfa rozvědky.

„Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ reagoval dále Rakušan.

Mlejnek potvrdil, že se s Redlem zná od roku 2012. Jak a kdy se seznámili, si ale nepamatuje. Potkával se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně, když pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky.

„Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem ale jeho prostřednictvím nezískal,“ dodal zpravodajec, kterého Rakušan jmenoval do funkce letos 8. července. Tedy několik týdnů po medializaci kauzy kolem pražského dopravního podniku, kterou policie označila názvem Dozimetr.

„Panu ministrovi jsem řekl, že se s Redlem znám. Bylo to poté, co vypukla kauza, ještě před mým ustanovením,“ řekl Mlejnek, který je bývalým vojákem a někdejším analytikem Vojenského zpravodajství.

Tagy: