Některá jména mi v kauze Dozimetr chybí, řekl exdetektiv. Nevyloučil ani Pospíšila

Předseda pražské TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil kvůli kauze Dozimetr neodstoupí. O jeho rezignaci se spekulovalo kvůli tvrzením jednoho z obviněných. Podnikatel Pavel Dovhomilja totiž řekl, že za vznikem zločinecké skupiny měl společně s bývalým radním Petrem Hlubučkem (dříve STAN) stát právě Pospíšil. Bývalý elitní policejní detektiv Karel Tichý ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se tato slova mohou zakládat na pravdě. Mezi těmi, kteří v kauze Dozimetr figurují, mu několik jmen chybí. Konkrétně zmínil blízké okolí podnikatele Michala Redla.

„Zvažoval jsem rezignaci. Přeci jen jsem dvacet let v politice, zakládám si na svém jménu,“ popsal Pospíšil. Rezignace by podle něj ale znamenala přiznání chyby. Sice připustil, že podnikatele Michala Redla před lety potkával na jednáních s hnutím STAN, bližší kontakt s ním však kategoricky odmítá.

Obviněný Pavel Dovhomilja veřejně uvedl, že Pospíšil prý navazoval kontakt s Redlem a společně s Petrem Hlubučkem (dříve STAN) stál u zrodu organizované skupiny. Pospíšil však mezi obviněnými nefiguruje. Přesto se podle bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého výpověď Dovhomilji může zakládat na pravdě.

„Může jít o uvěřitelnou výpověď. Je obviněný a řeší si tím vlastně svůj problém. Možná chce spoluprací vylepšit svou pozici, což mu může výrazně snížit trest. Redlovi jsme taky kdysi nabídli, že když bude vypovídat proti Krejčířovi, tak to pro něj bude lepší. Nakonec na poslední chvíli otočil,“ řekl Tichý v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Vidím tam i další řadu jmen a různých vazeb. Mně tam řada lidí, zvlášť z okolí Michala Redla, chybí. Možná se ještě objeví. Nechci ale zabíhat do detailů, abych neovlivnil vyšetřování,“ dodal. Právě s osobou Redla, který byl podle policie společně s Hlubučkem hlavou celé skupiny, má Tichý z minulosti bohaté zkušenosti.

Koupil si Redl nesvéprávnost?

Kvůli gangsterovi Radovanu Krejčířovi jej zná už od roku 2002. Redl se podle vyšetřovatelů spolu s Krejčířem před dvaceti lety podílel na tunelování České spořitelny i na půlmiliardovém daňovém úniku v takzvané kauze M5. V obou případech byl obviněn. Měl i vypovídat jako svědek. Soudu se ale nakonec vyhnul kvůli údajné duševní chorobě.

„Stačí dobří advokáti s kontakty a peníze. Advokáti osloví významné psychiatry a doktory, kteří vytvoří na zakázku účelový posudek. V něm vám ze zdravého člověka udělají vědomě blázna,“ řekl Tichý s tím, že šlo bezpochyby o účelovou akci.

Jak daleko mohlo tehdy dojít ovlivňování posudků, Tichý už před časem popsal na případu Krejčíře: „Radovan Krejčíř ještě z vazby psal motáky, v nichž zmiňoval i částky. Doktor – milion korun, neschopnost vazby – čtyři miliony korun, znalecký posudek – x milionů korun.“

Okresní soud Plzeň-město 13. května tohoto roku opět rozhodl o omezení Redlovy svéprávnosti na pět let, a to na základě „výslechu znalkyně a posuzovaného“. Vyšetřovatelé aktuální kauzy nicméně stejně jako Tichý tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Ministerstvo spravedlnosti pak nařídilo postup soudu v Plzni a znalců v případě Redla prověřit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Toaletní papír rapidně zdražuje. Kam až cena poroste?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Toaletní papír rapidně zdražuje. Kam až cena poroste?

Toaletní papír trhá cenové rekordy. Stejně jako většina ostatního zboží i nezbytné vybavení toalet rapidně zdražuje. Podle jednoho z výrobců nás další zdražování ještě čeká. Lidé si přitom i kvůli nižším cenám pořizují častěji toaletní papír ve velkém – tedy v XXL baleních. Více se dozvíte v Hlavních zprávách, které startují v 18:55 na CNN Prima NEWS a Primě.

Infobox
sledujeme živě
18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

17:41

V Krupce na Teplicku vzniká koalice v čele s ANO, starostou už nebude Matouš

17:28

Koalici v Rychnově nad Kněžnou vytvořili ve volbách vítězní Nezávislí za Rychnov s ODS a Volbou pro město

17:13

V Jihlavě předpokládají ODS a lidovci posun v jednáních po senátních volbách

Živě
ON-LINE: Šlachta starostou Pohořelic nebude. Nikdo s ním nechce jít do koalice

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Itálii poprvé povede žena. Meloniová má fašistickou minulost, obdivuje Orbána i fantasy

Itálii s největší pravděpodobností poprvé v historii povede žena. Lídryně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová ovládla volební klání s více než 26 procenty odevzdaných hlasů a společně se svými pravicovými spojenci míří k sestavení vlády. Zahraniční média a experti ovšem upozorňují, že jde o velmi kontroverzní postavu. Bratři Itálie jsou považováni za krajně pravicovou stranu, která byla založena příznivci diktátora Benita Mussoliniho. Sama Meloniová za sebou má minulost ve fašistické organizaci.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.