reklama

Tuto zázračnou surovinu můžete použít na květiny i pro léčbu těla

Surovina stará deset tisíc let, která se dokonce původně používala jako palivo nebo k izolaci domů – to je rašelina. Kromě toho ale dokáže ulevit i bolavým kloubům a s úspěchem se používá při léčbě pohybového aparátu. A nemusíte přitom do lázní. Blahodárnou koupel si můžete dopřát i doma.

reklama

Jak vzniká rašelina?

Rašelina je známá už deset tisíc let, respektive tak stará jsou rašeliniště. Těží se zhruba dva tisíce let. Co je rašelina? Jsou to v podstatě rozložené zbytky rostlin zakonzervované vysokou vlhkostí, nízkou teplotou a nízkým pH (2–6). Za rok jí přibude asi 1 mm. Ovšem jen v případě, že je rašeliniště nepoškozené.

Nejprve sloužila rašelina k vytápění domácností, protože používání dřeva bylo omezované. A také jako izolace. Těžení rašeliny se říkalo borkování a dnes je za borkovou rašelinu označovaná ta v blocích.

Dnes už se značná část těží průmyslově – a je to poměrně náročný proces. Plocha se musí odvodnit, vykácí se z ní dřeviny a nechá se vyschnout. To trvá až dva roky. Pak se pomocí frézy odřezává několikacentimetrová vrstva rašeliny, nadrtí se a nechá proschnout. Potom už se odváží. Pro použití v lázeňství je postup jiný. Protože nesmí vyschnout, těží se pod vodou dezinfikovanými rypadly.

Rašelina v lázeňství

Velmi často se s rašelinou setkáte v kosmetice a při lázeňských procedurách. Léči se s ní nemoci pohybového aparátu i kožní problémy. Protože má antibakteriální účinky, je vhodná při léčbě ekzému, lupénky i při mykózách.

Slatinné koupele mají obecně blahodárný vliv na organismus. A můžete si je užít i v domácích podmínkách. Pomocí unikátní technologií řízené extrakce se vyrábějí výluhy, které obsahují všechny prospěšné látky, ale už v nich nenajdete pevné příměsi. Nehrozí tak nepořádek a ucpání odpadu. Výluh vlijte do vody o teplotě alespoň 38 až 39 °C a ponořte se do koupele na 15 až 20 minut. Rašelinový obklad umí také silně prohřívat. Využívá se proto i v různých nahřívacích polštářcích, které přiložíte na postižené místo.

Obecně se dá říci, že rašelina nemá negativní účinky. Někteří jedinci ale mohou být vůči rašelině citliví a vzhledem k prohřívacím schopnostem by její používání měli se svým lékařem konzultovat ti, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem.

Druhy rašeliny

Na trhu najdete v podstatě dva druhy rašeliny. Jednou je ta česká, těžená na blatech. Má hodně tmavou barvu. Druhou je potom rašelina těžená a dovážená převážně z Pobaltí a Běloruska, má světlejší barvu. Krom barevného rozdílu jsou rozdílné i složením. Česká obsahuje kromě odumřelých částí mechu rašeliníku i zbytky dalších rostlinných těl a dokáže proto vázat více vody. Ta druhá je v podstatě jen z rašeliníku. Je proto celkově lehčí.

Můžete sehnat ale už i namíchaný substrát, jehož součástí jsou oba zmíněné druhy rašeliny. Navíc v nich najdete i kompost, křemičitý písek, organická a minerální hnojiva a další příměsi.

Rašelinu můžete sehnat i ve formě jiffů. Zkušení zahrádkáři tuto variantu jistě znají. Jde o lisované polštářky z rašeliny. Stačí do nich vložit semínko, zalít je vodou a nechat nabobtnat. Jakmile rostlina vyklíčí, i se jiffem se přesadí do substrátu. Nepoškodíte tak kořínky a usnadní se vám manipulace i výsadba.

Další využití rašeliny

Kromě kosmetických a léčebných procedur a využití rašeliny při pěstování rostlin má i další možnosti využití. Používá se jako podestýlka pro drůbež i dobytek a terarijní zvířata. A co je zajímavé, taky v potravinářství. Nakuřuje se s ní slad při výrobě whiskey.

Proč ji (ne)používat?

Ačkoli má rašelina některé příznivé účinky, měli bychom se naučit ji nepoužívat. U nás jsou rašeliniště významným krajinným prvkem a zasahovat se do nich smí pouze po schválení. Těžba se snižuje a rašeliniště se revitalizují. Rašelina se k nám proto také dováží.

Protože pomalu přirůstá a není obnovitelným zdrojem. Nová rašeliniště nevznikají a kvůli teplejšímu klimatu se zpomaluje růst i těch vzniklých. Jejich těžba také podporuje skleníkový efekt. Pro zemědělství je navíc její použití spíše sporné a efektivnější je používání kompostu. Proto bychom se jí na zahradě, kde je její spotřeba oproti použití v lázeňství značně větší, měli pokusit spíše vyhnout.

Zdroj: ekolist.cz

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama