Odvolací soud uznal Ratha vinným v druhé větvi jeho korupční kauzy
Odvolací pražský vrchní soud v úterý prodloužil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi již dříve uložený sedmiletý trest o rok. Uznal ho vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Někdejší politik se tak bude muset minimálně na několik měsíců vrátit do vězení. Rath přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji.
Bývalý politik musí také zaplatit 13 milionů korun. Odvolací senát v čele s předsedou Alexanderem Károlyim o pět milionů zmírnil peněžitý trest, který mu v lednu 2020 uložil prvoinstanční soud. „Vzali jsme v potaz majetkové poměry obžalovaných,“ prohlásil soudce. Zákaz činnosti zachoval Rathovi na osm let.
Soud nevyhověl odvolání státního zástupce, který žádal prodloužení Rathova trestu o dva a půl roku. Podle Károlyiho při rozhodování o přitěžujících a polehčujících okolnostech zohlednil například délku řízení.
Rath uvedl, že rozsudek soudu bere takový, jaký je. „Vyjádření dávat nebudu, vše již bylo řečeno,“ sdělil bývalý politik. Rathův advokát Adam Černý řekl, že uložený trest považuje za velmi přísný, peněžitý trest podle něj Rath nemá jak zaplatit. „Myslím si, že po obdržení písemného vyhotovení zvážíme podání dovolání,“ řekl obhájce.
Pospíšil by měl přestat spolupracovat s kontroverzním Fremrem, vyzývá vedení TOP 09
Předsednictvo TOP 09 vyzvalo Marka Doležala a Jiřího Fremra spojené s kauzou kolem DPP k okamžitému ukončení členství. Pokud to sami neudělají, TOP 09 je vyloučí. Předseda pražské organizace Jiří Pospíšil by měl podle vedení strany také ukončit s Fremrem spolupráci. Místostarosta Prahy 9 Doležal se již rozhodl v souvislosti s korupční kauzou rezignovat na svůj post.
Senát uznal vinnými i stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure, uložil jim tříletý zákaz účastnit se soutěží o veřejné zakázky. Za korupci potrestal i ostatní obžalované firmy.
Firma Metrostav se podle úterního rozsudku dopustila podplácení a manipulací s veřejnými zakázkami. Její trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice. Společnost musí také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun.
Délka zákazu podle Károlyiho odpovídá závažnosti trestného jednání společnosti. Soud podle něj zvažoval i zvýšení peněžitého trestu, nakonec ale dospěl k závěru, že prvoinstanční rozhodnutí ponechá.
„Pokud bychom nezakázali účast na veřejných zakázkách společnosti Metrostav Infrastructure, mohl by se Metrostav na nich podílet například jako subdodavatel,“ odůvodnil soudce rozhodnutí potrestat i dceřinou firmu.
Metrostav se s trestem neztotožňuje a podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Rozsudek je pro nás překvapení. Neztotožňujeme se s ním a podáme dovolání u Nejvyššího soudu. Dovolání však nemá odkladný účinek, a proto se musíme udělenému trestu podřídit a vykonat jej, což uděláme. Peněžitý trest samozřejmě uhradíme,“ stojí v prohlášení firmy.
Lidé z Praha sobě? Zloději, řekla podle Farského Marvanová. Bez důkazů nikdy, hájí se radní
Lidé z Praha sobě jsou zloději, řekla podle místopředsedy hnutí STAN Jana Farského radní hlavního města Hana Kordová Marvanová zvolená za uskupení TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu. Farský to napsal na web svého hnutí. Marvanová CNN Prima NEWS ale sdělila, že bez důkazů by slovo zloději nepoužila. Upozorňovala prý na to, že zástupci Praha sobě spolupracovali s bývalým náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem, který je kvůli kauze na pražském magistrátu ve vazbě. Podezření na nekalosti prý neřešili.
„Je však třeba připomenout, že soud trestá kolektiv zaměstnanců, kteří se ničeho nedopustili, za čin, který se měl stát před deseti lety. Rozsudek poškozuje největší českou stavební společnost, která zaměstnává tisíce pracovníků a platí v Česku daně,“ dodal Metrostav.
Podle jeho mluvčího Vojtěcha Kostihy verdikt neznamená, že by společnost nemohla stavět již vyhrané tendry. „Co je vysoutěžené a co je rozestavěné, to dostavět můžeme a to stavět začít můžeme,“ řekl po vyhlášení rozsudku.
Ústřední trojicí v úterý projednávané kauzy je stejně jako v první části případu někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle nepravomocného verdiktu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužil soud tresty na osm let vězení, zaplatit musí po 15 milionech korun.
Obžalobě čelilo ještě šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti. Do vězení poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal podmínkami.
Rath si už odpykával sedmiletý pravomocný trest, který mu byl uložen za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. Na svobodě jsou i manželé Kottovi.