Denně je nakažených kolem 10 tisíc, odhaduje Prymula. Nevyloučil návrat restrikcí

Počty případů lidí, kteří jsou covid pozitivní, v Česku rychle rostou. Denní přírůstky se již pohybují kolem tří tisíc nově infikovaných. Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že reálný počet nakažených by mohl být zhruba třikrát větší, tedy kolem deseti tisíc. Bývalý ministr zdravotnictví zároveň upozornil na to, že počty hospitalizovaných nejsou navzdory počtům nakažených nijak alarmující. V pořadu K věci rovněž předpověděl, k jakým opatřením by Česko v budoucnu mohlo přistoupit.

Jen za středu v České republice přibylo 2 979 nových případů koronaviru. O den dříve dokonce 3 433. Počet aktivních případů již přesahuje 20 tisíc. Podle Prymuly jich je ale reálně daleko více.

„Testování není nijak masivní. Pozitivita je nyní 37 procent. Reálná čísla budou daleko vyšší. Nakažených může být třikrát víc. Záchyt koronaviru v odpadních vodách je vyšší než v předchozích vlnách. Čísla jsou znepokojující, i když nárůst není nijak exponenciální,“ řekl epidemiolog. Zároveň zmínil, že mnoho infikovaných prodělá covid bez jakýchkoliv příznaků.

„U čísla, které nelže, tedy počtu lidí v nemocnicích, jsme na nějakých 1 100 hospitalizacích. Zvyšuje se zátěž nemocnic. Na JIP je asi 73 pacientů. To neznamená, že by byl průběh nějak dramatický. Ale těch nemocných osob už je poměrně hodně,“ poznamenal.

Znovu připomněl, že nejvíce na pozoru by se měli mít senioři a další rizikové skupiny. Nová covidová vlna trápí i další země Evropy. V některých státech znovu zavádějí plošnou povinnost nošení roušek v hromadné dopravě či v nemocnicích.

Závažnější průběh by omezení opět přinesl

Prymula nevyloučil podobný scénář ani v České republice. „Další opatření ale za současné situace asi nejsou na pořadu dne. Neočekávám tu jiná restriktivní opatření,“ prohlásil. Podle exministra zdravotnictví však bude záležet na konkrétní epidemiologické situaci.

„Jestli dojde na podzim k velkému šíření, tak by mohly být omezeny masové kulturní akce. Pokud by tu byla varianta, která bude způsobovat závažnější klinické onemocnění, tak omezení určitě budou,“ dodal Prymula.

Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zatím žádné restrikce zavádět nechce. Opakovaně však veřejnost vyzval, aby v zájmu ochrany svého zdraví zvážila roušky či respirátory například v hromadné dopravě. Povinnost ochrany dýchacích cest už zavedly některé nemocnice nebo zařízení sociálních služeb.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.