V Evropě se v době školních prázdnin a dovolených zvedla další vlna koronaviru. Zatímco některé státy v souvislosti s nemocí COVID-19 zcela upustily od jakýchkoliv omezení, například Itálie nadále prosazuje tvrdou linii. Jaká opatření jsou platná v oblíbených turistických zemích?
V Česku se nově vyžadují roušky v některých nemocnicích či dalších zdravotnických a pečovatelských zařízeních. Povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě neexistuje. Karanténa při pozitivním testu trvá týden.
CNN Prima NEWS přináší přehled karanténních opatření a povinností spojených s koronavirem v zemích, kam často cestují tuzemští turisté.
Francie
Kdo má tři očkování, a přesto byl pozitivně testovaný, musí na sedm dnů do karantény. Po pěti dnech ji může opustit, pokud se u něj 48 hodin nevyskytly žádné příznaky. Turisté nesmí během karantény odcestovat domů. Ti, kteří neabsolvovali posilující očkování třetí dávkou, musí být v případě infekce dokonce 10 dní v sebeizolaci. Roušky jsou povinné ve všech zdravotnických zařízeních, předpisy pro veřejnou dopravu se liší v závislosti na regionu. V pařížském metru jsou povinné.
Chorvatsko
Vyléčení i plně očkovaní se třemi dávkami musí být sedm dní v izolaci, existuje zde povinnost nosit roušky při kontaktu s jinými osobami. Neočkované osoby musí zůstat v karanténě po dobu deseti dnů. Respirátory jsou povinné pouze ve zdravotnických zařízeních.
Itálie
Každý, kdo se nakazí na dovolené v Itálii, se musí na deset dní izolovat. Osoby se třetí dávkou očkování mohou izolaci opustit po sedmi dnech, ale pouze v případě, že byly tři dny bez příznaků. Vysoce rizikoví pacienti a osoby s těžkým klinickým průběhem se musí izolovat po dobu nejméně 20 dnů. V nemocnicích, pečovatelských zařízeních a ve veřejné dopravě v celé zemi existuje povinnost nošení roušek.
Maďarsko
Platí stejná pravidla jako v Česku. Tedy sedmidenní karanténa po nákaze, navíc však je poté nutné testování – stačí však antigenní test. Roušky jsou nutné ve zdravotnických zařízeních a ve veřejné dopravě.
Německo
Stále platí pětidenní domácí izolace po nákaze. Ovšem i v sousední zemi také diskutují o jejím zrušení. V nemocnicích, pečovatelských zařízeních a ve veřejné dopravě v celé zemi existuje povinnost nošení roušek.
Portugalsko
V současné době je nutné být v případě nákazy sedm dní v karanténě, na portugalských prázdninových ostrovech (Madeira, Azory) je to pouze pět dní. A platí to i pro turisty. Roušky jsou povinné ve všech veřejných dopravních prostředcích a zdravotnických zařízeních.
Rakousko
Od prvního srpna zruší povinnost karantény při pozitivním testu. Roušky jsou nutné ve veřejné dopravě, v nemocnicích a pečovatelských domech.
Řecko
Nadále platí povinnost karantény v případě nákazy, a to v délce pěti dnů. Turistů se to však netýká. I zde je nutné nosit roušky v nemocnicích, pečovatelských zařízeních a ve veřejné dopravě.
Slovensko
Po nákaze je nutná karanténa, ale na rozdíl od Česka je jen pětidenní. Neexistuje povinnost se potom testovat.
Slovinsko
Od května neplatí žádné omezení proti nemoci COVID-19. Karanténa byla zrušena. Doporučuje se týdenní izolace, informování kontaktů a každodenní testování. Roušky je nutné nosit pouze ve zdravotnických zařízeních.
Španělsko
Na Pyrenejském poloostrově považují nemoc COVID-19 již od března 2022 za normální onemocnění, testování ani izolace v případě nákazy nejsou povinné. Karanténa se doporučuje v případě závažných příznaků. Pouze pro vysoce rizikové pacienty, osoby starší 60 let, těhotné ženy a zdravotnické pracovníky je karanténa v případě nákazy stále povinná. I zde jsou respirátory povinné ve zdravotnických zařízeních a ve veřejné dopravě.
Švédsko
Od začátku dubna 2022 se koronavirus již nepovažuje za nebezpečné onemocnění. Případy nakažení však postižení musejí i nadále hlásit.
Švýcarsko
Po Slovinsku, Švédsku a Velké Británii další země Evropy, kde zrušili všechna omezení a nařízení kvůli koronaviru.
Turecko
Lidé po prodělaném koronaviru a se třetí dávkou očkování nemusí do karantény. Ti, kteří se s virem dosud nesetkali, mají povinnost sedmidenní izolace. Roušky se musí nosit pouze v nemocnicích nebo pečovatelských zařízeních.
Velká Británie
Pravidlo izolace neplatí od února, ale doporučuje se „držet se“ dál od ostatních lidí. Byla zrušena povinnost nosit roušku mimo nemocnice a vybraná další zařízení.
Austrálie
Pouze plně očkované osoby mohou vstoupit do země bez karantény. Neočkované osoby musí v některých regionech požádat o výjimku a v případě jejího udělení musí zůstat po dobu karantény v hotelu, který si musí zaplatit. Pokud se nakazíte na místě, musíte strávit sedm dní v povinné karanténě.
Nový Zéland
Přijíždějící musejí prokázat, že jsou plně očkovaní, a po příjezdu absolvovat dva antigenní testy. Každý nakažený musí být sedm dní v karanténě, stejně jako celá jeho domácnost.
Čína
Nadále uplatňuje přísnou koronavirovou politiku už při vstupu do země. Přijíždějící musí stále strávit sedm dní v hotelové karanténě a následně tři dny v soukromí. Tuto dobu zkrátili Číňané teprve nedávno, protože dříve trvala izolace 21 dní. V případě nákazy činí povinná izolace deset dnů, po níž následuje minimálně pětidenní testování.