S covidem leží v nemocnicích přes tisíc pacientů. Přibývá lidí, kteří se nenakazili poprvé

Koronavirus v Česku (25.7.2022)

V úterý laboratoře odhalily 3 437 nově nakažených, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 200 víc. Testů ale zdravotníci provedli celkem jen zhruba 11 tisíc. Dál také roste počet lidí, kteří skončili kvůli nemoci COVID-19 v nemocnici, v úterý jich bylo 1 086, z toho 41 ve vážném stavu. Před týdnem vyžadovalo nemocniční péči kolem 700 lidí, ve vážném stavu jich bylo 25. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje už 1 178 podezření na opakovanou nákazu. Každý třetí pozitivní člověk se tak s touto nemocí nepotýká poprvé. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. Narůstají počty nemocných, ale i hospitalizovaných, těch je v nemocnici už přes tisíc. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat, pokles bude ale postupný a počty poté mohou dál zůstat vyšší. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší.

Ministerstvo zdravotnictví plošná opatření nechystá, některé nemocnice či sociální zařízení už ale nařídily nošení respirátorů. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučil lidem používání ochrany nosu a úst také v hromadné dopravě.

Loni touto dobou přibývalo kolem dvou stovek nově potvrzených případů denně, přesto byly respirátory například v obchodech, provozovnách služeb, prostředcích veřejné dopravy, nemocnicích nebo zařízeních sociálních služeb povinné. Tehdy ale převažovala varianta delta, která sice nebyla tak nakažlivá jako omikron, ale způsobovala těžší průběh onemocnění COVID-19. Podle odborníků není situace porovnatelná. „Klíčové je, že naprostá většina pacientů nemá zásadní potíže a leží doma. Virus se změnil, a to, že člověk chytí covid i dvakrát za rok, to se stává realitou,“ řekl Válek v polovině července při návštěvě královéhradecké fakultní nemocnice.

Za dvě hlavní zbraně proti šíření koronaviru považuje preventivní očkování a nošení roušek nebo respirátorů. „V České republice neplánujeme, že bychom vyhlásili nouzový stav a nařídili, že se všude musí chodit s respirátory, ale cestou krajských hygienických stanic, standardním způsobem, jsme dali doporučení nemocnicím a ústavům sociální péče, aby zavedly povinnost mít respirátory ve svých zařízeních,“ řekl tehdy Válek.

Praha má nejvíce nakažených

Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stouplo na 157. Je nyní nejvyšší od poloviny dubna. Nejvyšší zůstává nadále v Praze, kde na sto tisíc obyvatel připadá za poslední týden 242 nakažených, naopak nejnižší incidenci má Liberecký kraji, který má hodnotu 90. V dalších krajích je incidenční číslo nad stovkou.

Pozitivita testů zůstává vysoká. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, byly v úterý pozitivní téměř dvě pětiny. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, bylo v úterý pozitivních přes 22 procent, podobně jako v pondělí. U preventivních se pozitivita drží kolem 11 procent. V úterý laboratoře provedly téměř sedm tisíc PCR testů a asi 4 100 antigenních testů.

Za celou dobu epidemie covidu v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno téměř 3,98 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je kolem 282 tisíc. V posledních dnech se mírně zvyšují počty úmrtí s potvrzenou nákazou, za sobotu evidují statistiky deset obětí, víc zemřelých zaznamenalo ministerstvo naposledy na začátku května. Celkem od začátku epidemie s covidem zemřelo 40 420 lidí.

Plně naočkováno proti nemoci COVID-19 bylo v Česku přes 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny. Víc než týden se už lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, zatím si pro ni přišlo přes 30 tisíc lidí. Během úterý si pro některou z dávek přišlo 6 tisíc lidí.

Tagy: