RECENZE: V Parku Beyond šéfujete lunaparku, který popírá všechny fyzikální zákony

Recenze: Staňte se šéfem lunaparku, který popírá všechny fyzikální zákony. Park Beyond zábavně navazuje na slavné tycoony

Staňte se správcem zábavního parku a rozdávejte radost svým návštěvníkům. Budovatelský simulátor Park Beyond navazuje na dávné a slavné série SimCity, Theme Park nebo RollerCoaster Tycoon. Na první pohled nemusí tento žánr nabízet příliš inovativních změn a novinek, přesto je Park Beyond zábavná a bláznivá hra. Jen dojíždí na nepěkné a otravné chyby.

Od Parku Beyond rozhodně nečekejte akční, napínavou a nervydrásající hru. Budovatelské strategie jsou hlavně o stavění. Přesto tento titul od německého studia Limbic Entertainment a japonského vydavatele Bandai Namco pohltí uživatele svým propracovaným systémem budování parku a jednotlivých atrakcí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česká „Hvězdná pěchota“. V pořadu CNN Prima Gaming si představíme unikátní hru Silica

Jako hráči se můžeme pořádně vyřádit při stavbě horské dráhy a vytvořit skutečně jedinečný originál, který si návštěvníci zamilují. Anebo se jim udělá nevolno, a i když ti odvážnější opět nasednou a vyrazí na další kolo, ostatní už na takovou atrakci v životě nevstoupí a urychleně vyhledají lékařskou pomoc.

Nálady návštěvníků jsou alfou a omegou celé hry. Šťastní lidé zůstávají v parku a rádi utratí peníze za atrakce nebo předražené suvenýry a jídlo. Jenže pokud je bolí nohy, mají žízeň a hlad nebo se na atrakcích prostě nebaví, nastává problém.

To platí i v případě, kdy je park zanedbaný. Odpadky a zvratky na chodníku nepotěší nikoho, rozbité a uzavřené atrakce také ne. Proto je dobré mít ve správě areálu obrovskou četu uklízečů, mechaniků, ale také lékařů a bavičů v různých kostýmech.

Tvrdá kapitalistka nebo bláznivý mentor jako průvodci

I v Park Beyond najdeme příběh, ač není nijak dlouhý a přelomový. Naší šéfkou je Izzy, afroameričanka a majitelka společnosti Cloundstormer, která vlastní zábavní parky po celém světě. Jako správná podnikatelka a kapitalistka po nás dupe, aby každý dolar měl opodstatněné využití.

Vedle ní je tu náš mentor a showman Phil, který bude nejšťastnější, pokud v každém parku bude nespočet bláznivých atrakcí, ať to stojí, co to stojí. Peníze? Bezpečnost? Nezájem. Hlavní je zábava.

Další parťačkou je inženýrka Sofia, která má svou laboratoř, v níž nám pomáhá objevovat nové atrakce, obchody a další zábavné prvky pro náš park.

Poradkyní je Blaize, která čas od času přijde s postřehem a tipem, jak hru správně hrát. Samozřejmě v úvodním tutoriálu nás detailně provádí stavbou horské dráhy.

Pak je tu bezpečák Alex. S brýlatým technologem v šedivém roláku a černém saku musí být zábava na každé párty. Jakože vůbec. Radost mu udělají maximálně bezpečné atrakce, které ale nejsou tolik zábavné. Jenže Alex občas pomůže s efektivitou zaměstnanců parku jako jsou mechanici, uklízeči, baviči nebo medici.

Nakonec je tu záporák Giles. Šéf konkurenční sítě zábavních parků. Hází nám klacky pod nohy a nechce, aby zrovna náš park byl lepší. Svým způsobem není zlý, je to prostě byznysmen, pro kterého jsou měřítkem úspěchu vydělané peníze.

S těmito postavami se setkáváme v rámci kampaně. Ta obsahuje celkem osm misí. Úvodní slouží jako jednoduchý průvodce stavbou horské dráhy. V dalších už dostáváme úkoly a postupně zjišťujeme, jak se řídí a staví úspěšný zábavní park.

Kampaňové mise nejsou složité, největší výzva přichází až zhruba v páté misi, kdy do hry vstupuje záporák Giles, který skupuje okolní pozemky a tím nám zabraňuje v expanzi našeho parku.

Po dohrání kampaně začíná další úroveň zábavy v režimu sandboxu, kde jsou hráčům k dispozici veškeré nástroje a atrakce. Vybírat si můžeme z 27 map, které se nacházejí v různých prostředích jako je poušť, alpské vrcholky nebo středomořské ostrovy.

Zážitek kazí malý výběr atrakcí a technické chyby

V sandboxovém prostředí se nekladou žádné meze a zde můžeme postavit skutečně obrovský a atrakcemi nabušený park. Zatím drobnou nevýhodou je malý výběr atrakcí, ale časem snad do Park Beyond dorazí řada DLC a rozšíření, se kterými přijdou nové společně s dalšími doplňky.

Park Beyond má díky tomu potenciál na neuvěřitelně široký herní obsah jako platí u populárních The Sims 4. Záležet bude jen na vývojářích a vydavateli, kolik nových lákadel do hry postupně dodají a jak dlouho budou Park Beyond držet při životě.

Přístup vývojářů může odhalit už prvotní péče o hru. Námi testovaná verze na konzoli PlayStation 5 měla spoustu technických chyb. A ty silně sráží herní zážitek.

Na druhou stranu byla stabilní a ani jednou nespadla. Největší problémy se objevily při úpravě postaveného areálu nebo chodníků. Návštěvníci pak odmítali na atrakce chodit, případně tvrdili, že na druhou stranu parku nevede cesta, ačkoliv tam chodník je. Nepříjemným nedostatkem bylo zničení vstupu a výstupu z funkční horské dráhy, když se hráč rozhodl, že v parku postaví další horskou dráhu.

Dále se v páté kampaňové misi naplno projevily chyby při plnění různých úkolů. Po uložení a opětovném nahrání hry se počítadlo splněných výzev vynulovalo, jenže hra je nadále vedla jako splněné. Mise se tak stala prakticky nedohratelnou.

Potíže pokračovaly i v sandboxovém režimu, kde například nebylo možné rozšiřovat park a nakupovat okolní pozemky.

Vývojáři uvolnili první opravný patch na konzole až téměř týden po vydání hry. Ten řadu chyb opravil, ale jiné přinesl, například špatné načítání uložených her. Proto bude klíčové, jak v opravách a vylepšování budou vývojáři pokračovat. Park Beyond je ztřeštěný a zcela zábavný budovatelský simulátor. Hranice veškeré zábavy jsou až tam, kde končí kreativita a představy samotných hráčů. Tedy pokud do toho nevstoupí technické problémy.

Tagy: