reklama

Řeky jsou splavné, ale vodáci by si měli dávat velký pozor

  • Téma: Domácí
  • Tomáš Polák, Karlovy Vary
  • Jiří Bydžovský
  • 18. července 2020 21:29

Ještě koncem dubna letošní sezónu většina vodáků odepisovala. Do přehrad totiž přitékalo méně vody, než z nich odtékalo. Jenže přišel červen, kdy začalo vydatně pršet, řeky se opět naplnily vodou, a vodáci tak mohli vyrazit ve velkém. Přibylo ale míst, kde by kvůli velké vodě měli být nadmíru opatrní.

reklama

Ve Vltavě je teď tolik vody, že například na jezu pod Barevnou skálou v Českém Krumlově museli pracovníci Povodí kvůli bezpečnosti vodáků instalovat boje. Dostatek vody je patrný i na jezu Pilař u obce Majdaleny, který patří k nejnebezpečnějším v zemi. Zpětný proud vody má v tomto jezu takovou sílu, že se z něj bez cizí pomoci nikdo nedostane. Podle zkušených vodáků by si právě na jezech při větším průtoku všichni měli dávat pozor a nepřeceňovat síly.

Omezení na řekách

Vodáci se musí připravit i na několik omezení. Například na řece Ohři, říčním kilometru 203. Tady budou muset už zanedlouho vodáci z lodí. Zhruba padesátimetrový úsek překonají pěšky. Za komplikaci může Krejcarová lávka, kterou kvůli špatnému technickému stavu čeká demolice. Měla sice začít už loni po vodácké sezóně, ale práce se zpozdily.

Vodákům se alespoň podařilo se stavbaři vyjednat kompromis. Lodě po souši potáhnou, jen když se bude v korytě řeky pracovat. „O víkendu bude možné proplutí, protože práce nebudou probíhat, a ve všedni dny podle dohody,“ sdělil majitel půjčovny lodí Dronte Bohumil Pražák.

Vodácké tepny v Česku jako například Sázava, Berounka, Jizera, nebo Orlice jsou sjízdné bez problémů a zájem o dovolenou na vodě je i letos obrovský. Více o stavu českých řek se dozvíte ve videu.

Tagy:
Sdílejte článek Facebook Twitter

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

reklama

Domácí zpravodajství

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama