reklama

Řeky jsou splavné, ale vodáci by si měli dávat velký pozor

Ještě koncem dubna letošní sezónu většina vodáků odepisovala. Do přehrad totiž přitékalo méně vody, než z nich odtékalo. Jenže přišel červen, kdy začalo vydatně pršet, řeky se opět naplnily vodou, a vodáci tak mohli vyrazit ve velkém. Přibylo ale míst, kde by kvůli velké vodě měli být nadmíru opatrní.

reklama

Ve Vltavě je teď tolik vody, že například na jezu pod Barevnou skálou v Českém Krumlově museli pracovníci Povodí kvůli bezpečnosti vodáků instalovat boje. Dostatek vody je patrný i na jezu Pilař u obce Majdaleny, který patří k nejnebezpečnějším v zemi. Zpětný proud vody má v tomto jezu takovou sílu, že se z něj bez cizí pomoci nikdo nedostane. Podle zkušených vodáků by si právě na jezech při větším průtoku všichni měli dávat pozor a nepřeceňovat síly.

Omezení na řekách

Vodáci se musí připravit i na několik omezení. Například na řece Ohři, říčním kilometru 203. Tady budou muset už zanedlouho vodáci z lodí. Zhruba padesátimetrový úsek překonají pěšky. Za komplikaci může Krejcarová lávka, kterou kvůli špatnému technickému stavu čeká demolice. Měla sice začít už loni po vodácké sezóně, ale práce se zpozdily.

Vodákům se alespoň podařilo se stavbaři vyjednat kompromis. Lodě po souši potáhnou, jen když se bude v korytě řeky pracovat. „O víkendu bude možné proplutí, protože práce nebudou probíhat, a ve všedni dny podle dohody,“ sdělil majitel půjčovny lodí Dronte Bohumil Pražák.

Vodácké tepny v Česku jako například Sázava, Berounka, Jizera, nebo Orlice jsou sjízdné bez problémů a zájem o dovolenou na vodě je i letos obrovský. Více o stavu českých řek se dozvíte ve videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama