Řeky jsou splavné, ale vodáci by si měli dávat velký pozor

Vodáci se vydali na řeky.

Řeky jsou splavné, ale vodáci by si měli dávat velký pozor

Ještě koncem dubna letošní sezónu většina vodáků odepisovala. Do přehrad totiž přitékalo méně vody, než z nich odtékalo. Jenže přišel červen, kdy začalo vydatně pršet, řeky se opět naplnily vodou, a vodáci tak mohli vyrazit ve velkém. Přibylo ale míst, kde by kvůli velké vodě měli být nadmíru opatrní.

Ve Vltavě je teď tolik vody, že například na jezu pod Barevnou skálou v Českém Krumlově museli pracovníci Povodí kvůli bezpečnosti vodáků instalovat boje. Dostatek vody je patrný i na jezu Pilař u obce Majdaleny, který patří k nejnebezpečnějším v zemi. Zpětný proud vody má v tomto jezu takovou sílu, že se z něj bez cizí pomoci nikdo nedostane. Podle zkušených vodáků by si právě na jezech při větším průtoku všichni měli dávat pozor a nepřeceňovat síly.

Omezení na řekách

Vodáci se musí připravit i na několik omezení. Například na řece Ohři, říčním kilometru 203. Tady budou muset už zanedlouho vodáci z lodí. Zhruba padesátimetrový úsek překonají pěšky. Za komplikaci může Krejcarová lávka, kterou kvůli špatnému technickému stavu čeká demolice. Měla sice začít už loni po vodácké sezóně, ale práce se zpozdily.

Vodákům se alespoň podařilo se stavbaři vyjednat kompromis. Lodě po souši potáhnou, jen když se bude v korytě řeky pracovat. „O víkendu bude možné proplutí, protože práce nebudou probíhat, a ve všedni dny podle dohody,“ sdělil majitel půjčovny lodí Dronte Bohumil Pražák.

Vodácké tepny v Česku jako například Sázava, Berounka, Jizera, nebo Orlice jsou sjízdné bez problémů a zájem o dovolenou na vodě je i letos obrovský. Více o stavu českých řek se dozvíte ve videu.

Tagy: