reklama

Řeky jsou splavné, ale vodáci by si měli dávat velký pozor

  • Téma: Domácí
  • Tomáš Polák, Karlovy Vary
  • Jiří Bydžovský
  • 18. července 2020 21:29

Ještě koncem dubna letošní sezónu většina vodáků odepisovala. Do přehrad totiž přitékalo méně vody, než z nich odtékalo. Jenže přišel červen, kdy začalo vydatně pršet, řeky se opět naplnily vodou, a vodáci tak mohli vyrazit ve velkém. Přibylo ale míst, kde by kvůli velké vodě měli být nadmíru opatrní.

reklama

Ve Vltavě je teď tolik vody, že například na jezu pod Barevnou skálou v Českém Krumlově museli pracovníci Povodí kvůli bezpečnosti vodáků instalovat boje. Dostatek vody je patrný i na jezu Pilař u obce Majdaleny, který patří k nejnebezpečnějším v zemi. Zpětný proud vody má v tomto jezu takovou sílu, že se z něj bez cizí pomoci nikdo nedostane. Podle zkušených vodáků by si právě na jezech při větším průtoku všichni měli dávat pozor a nepřeceňovat síly.

Omezení na řekách

Vodáci se musí připravit i na několik omezení. Například na řece Ohři, říčním kilometru 203. Tady budou muset už zanedlouho vodáci z lodí. Zhruba padesátimetrový úsek překonají pěšky. Za komplikaci může Krejcarová lávka, kterou kvůli špatnému technickému stavu čeká demolice. Měla sice začít už loni po vodácké sezóně, ale práce se zpozdily.

Vodákům se alespoň podařilo se stavbaři vyjednat kompromis. Lodě po souši potáhnou, jen když se bude v korytě řeky pracovat. „O víkendu bude možné proplutí, protože práce nebudou probíhat, a ve všedni dny podle dohody,“ sdělil majitel půjčovny lodí Dronte Bohumil Pražák.

Vodácké tepny v Česku jako například Sázava, Berounka, Jizera, nebo Orlice jsou sjízdné bez problémů a zájem o dovolenou na vodě je i letos obrovský. Více o stavu českých řek se dozvíte ve videu.

Tagy:
Sdílejte článek Facebook Twitter
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama