CNN Prima News Renata Schejbalová

Renata Schejbalová

Výpis příspěvků ke štítku „Renata Schejbalová“

Kvalita českých škol v ohrožení? Bekovy škrty se mohou výrazně promítnout, varují odbory

Škrtnout osm tisíc neobsazených pozic kuchařek, uklízeček a dalších neučitelských profesí a zároveň zbrzdit růst počtu učitelů na školách. Takový je úsporný recept ministra školství Mikuláše Beka (STAN). S návrhem přišel i přesto, že ještě v září tvrdil, že pro své ministerstvo nutně potřebuje vyjednat na příští rok o 11 miliard víc. Skutečnost je však jiná. Resort obdrží oproti letošku čtyři miliardy navíc, celkově 269 miliard korun. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka mohou změny takového rázu výrazně ovlivnit kvalitu českého vzdělávacího systému.

Sledujte speciál Zpátky do školy: Co vše se od září změní? Odpoví politici i experti

V pondělí 4. září zasedne do lavic přes milion žáků základních a středních škol v Česku. Co vše se v novém školním roce změní, co zdražuje, proč míst ve vzdělávacích institucích není dostatek a kde chybí učitelé? Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS nazvaném Zpátky do školy ve velké debatě odpoví politici i odborníci. Speciál sledujte živě v pátek od 13:30 nebo v tomto článku.

Ani pro jedničkáře už nemáme místo. Střední školy očekávají rekordní počet odmítnutých dětí

Pražské střední školy trápí nedostatek míst pro nové studenty. Jistou židli ve třídách už nemají ani jedničkáři. Premiantů se skvělými výsledky bylo v loňských přijímacích zkouškách tolik, že byli mnozí z nich odmítnuti. Podle ředitelů gymnázií a středních škol nebude letošní situace o nic lepší, spíše naopak – očekávají mimořádně vysoký počet přihlášek a rekordní počet nepřijatých zájemců. Řešení problému se navíc může protáhnout na dlouhé roky, školám totiž kromě prostor chybí i pedagogové.

Gazdík: Máme žáky, kterým už učitelé museli oznámit, že tatínek zemřel ve válce

Válka na Ukrajině postupně zasahuje i české školství. Do českých mateřských, základních i středních škol by v nadcházející době měli začít nastupovat právě studenti z Ukrajiny. Konflikt a uprchlická vlna s sebou přináší i nové, mnohdy drsné situace. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že nastaly situace, kdy učitelé museli například žákům oznámit úmrtí jejich otce.

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Budou na vysvědčení známky? Plaga radí slovní hodnocení, školy ho nejspíš nevyslyší

Ministerstvo školství kvůli pandemii koronaviru vydalo doporučení, aby základní či střední školy během blížícího se pololetního vysvědčení žáky hodnotily pouze slovně, nikoliv známkou. Výuka byla totiž od září narušena a velmi brzy se, stejně jako na jaře, přešlo na distanční výuku, která není plnohodnotnou náhradou. Představitelé škol se na doporučení dívají různě, ale zároveň se shodují, že většina škol zůstane u klasického známkování

Maturanti chtějí zrušit hlavně ústní zkoušku. Podle ředitelů by žádné úlevy mít neměli

Studenti by podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) z letošních maturit nejraději vypustili ústní zkoušku. Vyplynulo to podle něj z ankety, v níž se maturantů ptal, jak by zkoušku dospělosti pro rok 2021 pozměnili. Jak moc bude ministr k názorům maturantů přihlížet, není zcela jasné. Představitelé gymnázií a středních škol ale redakci CNN Prima NEWS řekli, že jakékoliv úlevy nejsou na místě.