Pražské střední školy trápí nedostatek míst pro nové studenty. Jistou židli ve třídách už nemají ani jedničkáři. Premiantů se skvělými výsledky bylo v loňských přijímacích zkouškách tolik, že byli mnozí z nich odmítnuti. Podle ředitelů gymnázií a středních škol nebude letošní situace o nic lepší, spíše naopak – očekávají mimořádně vysoký počet přihlášek a rekordní počet nepřijatých zájemců. Řešení problému se navíc může protáhnout na dlouhé roky, školám totiž kromě prostor chybí i pedagogové.
Na pražské 1. Slovanské gymnázium se loni hlásilo přes 600 dětí. Škola tehdy výrazně navýšila svou kapacitu a otevřela rovnou pět nových tříd, nakonec se tak ke studiu probojovalo rekordních 120 žáků. Zájemci museli absolvovat jak jednotné testy od Cermatu, tak zkoušky, které připravilo samotné gymnázium.
Hned 210 přihlášených dětí ale získalo nejvyšší možný průměr z vlastních přijímacích zkoušek. Škola tak musela vybrat, které z nich pustí ke studiu, třebaže všichni zájemci předvedli perfektní výkon. „Rozhodování o výběru žáků mezi rovnými je pro pedagoga ta nejtěžší věc,“ řekla redakci CNN Prima NEWS ředitelka gymnázia Taťjana Pergler.
Školní jídelny zdraží obědy až o 20 procent. Někde už kvůli úsporám přestali podávat ryby
Rodiče by se měli připravit na zdražování obědů ve školních jídelnách. Asociace ředitelů základních škol předpokládá, že ke zdražování přistoupí většina vzdělávacích zařízení. Důvodem je všeobecné zvyšování cen potravin a energií, kvůli kterému ministerstvo školství zvýšilo limity na stravování.
Navýšení počtu tříd navíc nebylo podle ní udržitelným řešením, proto se letos otevřou jen dvě. „S ohledem na nedostatek školských budov v Praze jsou tyto možnosti v posledních letech silně omezeny,“ zdůvodnila ředitelka. Jinými slovy se na vysněné studium nemusí tento rok dostat ani jedničkáři s perfektními výsledky v přijímacích zkouškách, protože jich je víc než židlí ve třídách.
„Vláda ví dlouho dopředu, že byl rok 2008 v počtu narozených dětí nejsilnější za posledních 29 let. I přesto ale pražská gymnázia a střední školy tuší, že je v tomto roce čeká celá řada odmítnutých dětí. Včetně premiantů,“ konstatovala Pergler.
Nervózní jsou nejen pedagogové, ale také samotné děti, které jsou pod velkým tlakem a stresem. „Neví, jaká bude jejich budoucnost skoro bez ohledu na prospěch – jen kvůli nedostatku kapacit. Z pedagogického hlediska se mi taková situace jeví jako nepřípustná. Někteří učitelé na ZŠ doporučují dětem ustoupit od svých snů, a radí jim, že by se měly hlásit na školy tak, aby se alespoň někam dostaly a ‚nezůstaly takzvaně na ulici‘. Tato situace může zanechat u dětí velké trauma a špatně ovlivnit vývoj jejich budoucnosti,“ pokračovala ředitelka známého pražského gymnázia.
Na nové třídy chybí i učitelé
Stejný problém musela řešit také Renáta Schejbalová, předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky a hlava pražského Gymnázia Nad Štolou.
„Měli jsme 194 přihlášek a přijímali jsme 60 studentů, protože otvíráme dvě třídy čtyřletého gymnázia. Naše kapacity jsou plně obsazené, nemáme prostorové ani personální možnosti otevírat další třídy,“ přiblížila svou situaci Schejbalová. „V případě neúspěchu pak už rodičům zbývá jediné, a to zjišťovat, kde jsou volná místa, a podávat případně přihlášky ve druhém kole,“ dodala pro štáb CNN Prima NEWS.
Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová uvedla, že je resort připraven reagovat na žádosti krajských úřadů o navýšení kapacit. Výstavba nových školních budov je ale běh na dlouhou trať, který může trvat roky.
Pražský magistrát proto přemýšlí nad jiným řešením – propojit gymnázia s průmyslovými či jinými odbornými školami. Konkrétní kroky se ale nejspíše podniknou až v momentě, kdy dostane Praha nové vedení, na což čeká už od loňských komunálních voleb.