I když vláda opakovaně tvrdila, že je otevření škol prioritou, podle dosavadního plánu rozvolnění to tak nevypadá. Příští týden se mají otevřít zahrádky restaurací či koncerty pro stovky lidí. Část středoškoláků ale přitom zůstává na distanční výuce. Premiér Andrej Babiš (ANO) si však stojí za tím, že školy jsou pro vládu nejdůležitější.
V pondělí 17. května by se mělo odehrát největší rozvolnění. Povolené bude pořádání kulturních akcí pod širým nebem až pro 700 sedících diváků, otevřou se zahrádky restaurací – obojí za podmínky negativního testu, odstupu nejméně 14 dnů od očkování, nebo nejvýše 90 dnů od prodělání covidu. Otevřely už také všechny obchody a část služeb, část diváků může na fotbalové stadiony.
Fitka a vnitřní sportoviště se otevřou už 17. května. Uvnitř bude maximálně deset lidí
Fitness centra, posilovny a vnitřní sportoviště se otevřou již 17. května. Vláda to schválila na svém pondělním jednání. Lidé v nich však budou moci fungovat jen za omezených podmínek. Uvnitř bude moci být pouze 10 lidí, každý by pak měl mít k dispozici 15 metrů čtverečních.
Studenti středních škol s teoretickou výukou se ale zatím do lavic nevrátí. „Nemyslím si, že vláda dostála svému tvrzení, že školy jsou priorita. Školy mohly být otevřeny dřív a zahrádky by nás nepředběhly,“ řekla CNN Prima NEWS ředitelka Gymnázia nad Štolou a šéfka Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová.
Od 17. května má na prezenční výuku bez rotací přejít první stupeň základních škol v celé ČR a druhý stupeň a nižší ročníky víceletých gymnázií v šesti krajích a v Praze, kde je dobrá epidemiologická situace.
Středoškoláci, kteří mají teoretickou výuku, by se do škol měli podívat až 24. května – pokud to vývoj epidemie dovolí. Ve stejném termínu by měla skončit rotační výuka na druhém stupni ve zbytku Česka.
I měsíc ve škole má smysl
„Nadšená z toho nejsem. Na druhou stranu si myslím, že by nebylo dobré, aby 17. května do školy přišli všichni naráz. Středoškoláky a druhý stupeň je dobré rozfázovat. Ale že se otevřely zahrádky o týden dřív, než budou všichni ve školách? Pochopitelně bych byla radši, aby se školy otevřely dříve,“ dodala Schejbalová.
Někteří studenti středních škol tak budou ve škole pouze měsíc. I ten je ale podle Schejbalové důležitý. „Nebude to o velkém učení, ale abychom se s nimi viděli a aby se oni viděli mezi sebou. Když by do školy nešli a do toho ještě dva měsíce prázdnin, to by se musel celý kolektiv utvářet znova,“ podotkla.
Premiér Andrej Babiš (ANO) si však stojí za tím, že školy prioritou jsou. „Návrat 1,7 milionů žáků a studentů však musí být bezpečný a trvalý. Proto probíhá v souladu s doporučeními epidemiologů postupně. A co se týká návratu středoškoláků, není pravda, že se na ně zapomnělo,“ ohradil se předseda vlády.
Připomněl, že praktická výuka se na středních školách obnovila 26. dubna. „Pro teoretickou výuku jsou umožněny skupinové konzultace od poloviny dubna,“ dodal Babiš v SMS zprávě pro CNN Prima NEWS.
Někteří vysokoškoláci mají smůlu
I odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která radí ministerstvu zdravotnictví s pandemií, už v minulosti varovali, že by vláda neměla dávat přednost například obchodům před školami.
Vysokoškoláci, kteří nemají praktickou výuku, mají přitom smůlu úplně. Semestr jim skončil dřív, než se vůbec dostali do škol. Nad tím kroutí hlavou rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.
„Proč otvíráte fotbalové stadiony pro pilotní projekty a nás nikdo neoslovil? Vysokoškoláci jsou doma tři semestry. Vysoké školy pro pilotní projekt nikdo neoslovil,“ ptala se Nerudová v nedělní Partii na CNN Prima NEWS ministra zdravotnictví Petra Arenbergera.
„Nesouhlasím s tím, že je možné doučit se vše on-line. Naši studenti se učí on-line už tři semestry. Vysoké školy by měly být mnohem větší priorita než fotbalové stadiony. Pokud otvíráme fotbalové stadiony jako pilotní projekty, tak nerozumím, proč nebyla oslovena některá z vysokých škol na pilotní projekt,“ dodala Nerudová.
Narážela tak na to, že fotbalové kluby mohly od 1. května zaplnit ochozy z 10 procent. Šéf resortu zdravotnictví to hájil se slovy, že se jedná o pilotní projekty. Podle Arenbergera se počítá s testováním diváků, ale i s jejich sledováním po určitou dobu po akci.