Šéfka AŘG Schejbalová k letošním maturitám (zdroj: CNN Prima NEWS)
Maturitní zkouška by měla proběhnout podobně jako v loňském roce. Pokud by došlo k dalšímu zmírnění či dokonce ke zrušení, mohlo by to vést v budoucnu k znevýhodňování studentů na trhu práce. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekla předsedkyně Asociace ředitelů Gymnázií ČR Renata Schejbalová.
„Maturitní zkoušky bych nechala v módu jako minulý školní rok, zmírnění by mělo několik dalších důsledků. Studenti se obávají, že by byli znevýhodňováni na trhu práce,“ sdělila Schejbalová s tím, že jsou většinou učitelé během maturitních zkoušek stejně benevolentní a nesnaží se nikoho potopit.
Zůstává však problém, že učitelé nemají kvůli náročné distanční výuce ani příliš času na konzultace s maturanty. „Distanční výuka je úplně jiná než výuka ve třídě. Učitelé zadávají nějaké práce, které musí opravovat, takže na konzultace zbývá opravdu málo času,“ sdělila.
„Pokud by odklad žáků do škol byl delší, tak by měli mít žáci devátých tříd aspoň možnost konzultací před přijímacími zkouškami,“ dodala.
Za samozřejmost Schejbalová označila návrh, že po návratu žáků do škol bude potřeba je pravidelně testovat. „Testování a očkování je jediná cesta, jak se vrátit do normálu. Testování určitě ve školách bude. Mají to být samoodběrné testy, učitelé mají pouze dohlížet, jestli je žáci dělají správně,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS. Zároveň potvrdila, že starší dětí mají pochopitelně více kontaktů než mladší děti.
Schejbalová vítá, že se aktuálně spustí registrace očkování pro zaměstnance škol. Učitelé i nepedagogičtí pracovníci se budou moci registrovat od soboty 27. února. „Vítáme, že jsou učitelé prioritní skupinou. Zájem o očkování je velký,“ prohlásila.