Uživatele sociální sítě X znechutil rentgenový snímek, který sdílel americký lékař Sam Ghali. Podle jeho slov se jedná o jeden z „nejšílenějších rentgenových snímků“, které kdy viděl. Je na něm vidět muž, který má stehna a pánev plné larválních cyst tasemnice dlouhočlenné.
Šokující rentgenový snímek, který zobrazuje oblast boků a stehen nejmenovaného pacienta, sdílel minulý čtvrtek na sociální síti X americký lékař Sam Ghali s dovětkem, že je to „jeden z nejšílenějších rentgenových snímků“, které kdy viděl. Snímek ukazuje v mužově tkáni stovky, možná tisíce – zhruba jako rýže velkých – světlých bodů. Ve skutečnosti se však jedná o larvální cysty tasemnice dlouhočlenné. Nákazu parazitem pravděpodobně způsobila chyba při přípravě jídla.
DÁLE ČTĚTE: V Ostravě řádí nemoc špinavých rukou. Lékaři volají kvůli epidemii po masivním očkování
Ghali snímek doplnil komentářem, v němž vysvětluje, co přesně lze z rentgenu vyčíst. Bílé tečky jsou zvápenatělé larvy tasemnice, které se dostaly postiženému muži do svalů a měkkých tkání v oblasti pánve a stehen. Onemocnění se nazývá cysticerkóza a v případě napadení mozku či centrální nervové soustavy může být příčinou epilepsie. Ghali ale doplňuje, že při zasažení částí těla, zachycených na snímku, bezprostřední nebezpečí nehrozí.
Here's a video I made breaking down one of the most insane X-Rays I've ever seen#FOAMed pic.twitter.com/wp8xtGFTV5
— Sam Ghali, M.D. (@EM_RESUS) January 16, 2025
Nákazu zřejmě způsobilo špatně upravené vepřové maso. Hostiteli tasemnice dlouhočlenné jsou totiž ve většině případů prasata, při nedostatečné tepelné úpravě masa se však mezihostitelem jejích larev může stát i člověk. Důležitá je proto ostražitost při konzumaci vepřového – maso by nikdy nemělo být syrové nebo nedovařené. Zanedbávat by se nemělo ani mytí rukou, zejména před jídlem a po použití toalety.
Na nákazu tasemnicí se přitom v tomto případě přišlo náhodou. Podle serveru New York Post byl rentgenový snímek pořízen kvůli tomu, že dotyčný muž upadl a zlomil si nohu.
Tasemnice může v tenkém střevě dorůst délky až 12 metrů a její inkubační doba je poměrně nepředvídatelná – příznaky se mohou objevit dokonce až několik let po infikaci. Jak ale informuje Krajská hygienická stanice Středočeského kraje, v České republice je riziko nákazy minimální, objevují se pouze jednotlivé případy ročně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zkontrolujte znaménka, nabádají po létě odborníci. Připomněli prevenci i na co si dát pozor