Američtí výzkumníci tvrdí, že vyšetření oka by mohlo vést k diagnóze Alzheimerovy choroby ještě předtím, než se objeví první příznaky. V největší studii svého druhu zjistili, že změny na sítnici odpovídají změnám v určitých částech mozku.
„Alzheimerova choroba se objevuje v mozku desítky let před prvními příznaky ztráty paměti,“ uvedl Richard Isaacson, neurolog zabývající se prevencí této nemoci. Pokud by ji lékaři dokázali odhalit v rané fázi, mohli by se demencí ohrožení lidé snažit žít zdravěji a mít pod kontrolou rizikové faktory, jako jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a cukrovka.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Zubaře nemá až milion Čechů. Dětem zoufale chybí prevence, v ordinacích pak nastává zděšení
Nedávná studie amerických vědců zkoumala darovanou tkáň ze sítnice a mozku 86 lidí s různým stupněm mentálního úpadku. Podle autorů jde o největší skupinu vzorků sítnice, jaká kdy byla studována.
Výzkumníci poté porovnali vzorky od dárců s normálními kognitivními funkcemi s dárci s mírnou kognitivní poruchou a s dárci s pozdějším stadiem Alzheimerovy choroby. A učinili překvapivý objev.
„Změny na sítnici korelovaly se změnami v částech mozku zvaných entorhinální a temporální kůra, což je centrum pro paměť, navigaci a vnímání času,“ uvedla hlavní autorka studie Maya Koronyo-Hamaouiová.
Konkrétně vědci zjistili značné zvýšení beta-amyloidu, což je klíčový ukazatel Alzheimerovy choroby. „Nová zjištění mohou vést k vývoji zobrazovacích technik, které umožní diagnostikovat nemoc dříve a přesněji a sledovat její vývoj neinvazivně pohledem přes oko,“ dodal Isaacson.