Zdokonalit materiál želatinových implantátů se podařilo českým vědcům z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV ČR). Díky tomu mohou lékaři nově sledovat, jak se implantáty vstřebávají a lépe je přizpůsobit pacientovi. Materiály na bázi želatiny jsou v poslední dekádě oblíbené převážně v plastické chirurgii, neboť podporují růst buněk. Bylo ale náročné je v těle sledovat delší dobu. O objevu napsal vědecký časopis Applied Engineering Materials (ACS), uvádí tisková zpráva ústavu.
Když lékaři vloží želatinové implantáty do ran, tělo se jich postupně zbavuje a nahrazuje svou vlastní tkání. Želatinové implantáty lze navíc tisknout na 3D tiskárně přímo na míru každému pacientovi, jsou netoxické a biologicky odbouratelné.
ČTĚTE TAKÉ: Převratné změny v léčbě nádorů pomáhají častěji přežít. O pacienty se ale nemá kdo starat
Do současné doby bylo ale velice obtížné sledovat odbourávání těchto materiálů v těle, uvedl ústav. Vědci podle něj nyní dodali do materiálu rentgen-kontrastní složku, která umožňuje pozorovat, jak rychle implantát ubývá a jestli není poškozený.
Na základě získaných dat mohou následně lékaři přizpůsobit pacientovi implantát, aby se vstřebával co nejrychleji. Tkáně v lidském těle totiž rostou různě rychle, čemuž je třeba přizpůsobit vlastnosti vloženého materiálu. Proto je žádoucí, aby se implantát rozpouštěl ve stejné rychlosti, jako roste tkáň.
„Na toto téma vzniká celá série odborných textů. První z nich představuje materiál na bázi želatiny, který je možné sledovat pomocí magnetické rezonance. Ve druhém, aktuálním článku, který zaujal časopis ACS, přidáváme možnosti zobrazení pod rentgenem nebo na CT,“ uvedl Ondřej Groboz z ÚOCHB, který se na výzkumu podílel.
Na výzkumu spolupracuje český vědec se skupinou zabývající se polymerní chemií a biomateriály z univerzity v belgickém Gentu. Belgie patří v medicínském využití implantátů s touto strukturou mezi průkopníky, uvádí tisková zpráva. Spolupráce mezi ÚOCHB a Gentem má navíc potenciál přesáhnout i do komerční sféry. Obě pracoviště už podala patentovou přihlášku k užití popisovaných materiálů v plastické a rekonstrukční chirurgii.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nezlobte se, máme plno. Zoufalí rodiče dětí s autismem marně shánějí specialistu