Alergie na jaře trápí mnoho lidí a mohou mít různé formy – od celoroční rýmy až po sezónní alergie způsobené pylem. Jak rozlišit mezi alergickou rýmou a jinými formami, jak probíhá diagnostika a jaké možnosti léčby existují? I na tyto otázky odpovídala v pořadu Ptejte se doktora alergoimunoložka Petra Králová, která působí v centru alergologie a klinické imunologie v rámci sítě Multiklinika v Praze.
Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na látky, které by běžně nevyvolávaly žádnou odezvu. Podle Petry Králové se alergie rozvíjí na podkladu atopie – genetické predispozice k přecitlivělosti. „Momentálně v České republice třetina populace trpí atopií, což znamená predispozici k alergické reakci, a 20 % populace má reálně diagnostikovanou alergii, například pylovou,“ říká MUDr. Králová.
Genetika a životní prostředí hrají zásadní roli ve vzniku alergie. Pokud jsou oba rodiče alergici, pravděpodobnost výskytu alergie u jejich dítěte se výrazně zvyšuje.
Nejčastější projevy pylové alergie
Pylová alergie se nejčastěji projevuje na sliznicích dýchacích cest a očí, přičemž její typické příznaky zahrnují ucpaný nos nebo vodnatou rýmu. Postižení často pociťují svědění očí, jejich zarudnutí a slzení, stejně jako nepříjemné svědění v nose, uších či na patře. Dalším častým symptomem je pocit otoku v krku, který může být doprovázen kašlem. U osob trpících astmatem mohou pylové alergeny vyvolat i dechové potíže, což zhoršuje celkový průběh alergické reakce. „Pylová alergie se může projevit jako alergická rýma, dříve označovaná jako senná rýma. Tento termín se již nepoužívá, dnes mluvíme o alergické rinokonjunktivitidě,“ vysvětluje MUDr. Králová.
Pylový kalendář – užitečný pomocník
Sezóna pylových alergií závisí na počasí a geografické poloze. Například v Praze bude situace jiná než v horských oblastech. „Doporučuji vést si vlastní pylový deník, aby pacient při návštěvě alergologa mohl přesně popsat, kdy a jak intenzivně se jeho obtíže objevují,“ radí MUDr. Králová.
Pylový kalendář je užitečný nástroj pro alergiky, který přehledně zobrazuje období květu různých rostlin a stromů způsobujících alergické reakce. Pomáhá lidem lépe se připravit na pylovou sezónu a přijmout preventivní opatření. Nejčastěji se dělí na tři hlavní fáze – jarní období, kdy kvetou stromy (např. bříza, olše nebo lískový ořech), letní fázi s převládajícími travami a obilovinami (jako je lipnice nebo bojínek) a podzimní část, kdy se objevují alergeny z plevelů, například ambrózie nebo pelyněk. Díky pylovému kalendáři mohou alergici lépe plánovat užívání léků nebo omezit pobyt venku v kritických obdobích.
Jak se vyhnout pylům
Ačkoliv se pylům nelze zcela vyhnout, existují účinná opatření, která mohou pomoci minimalizovat jejich vliv na naše zdraví. Po návratu domů je vhodné si omýt obličej, nos a oči, aby se odstranily zbytky pylu, a dále se převléknout a vyprat oblečení, čímž zabráníte, aby se pyl dostal do obytných prostor.
Doporučuje se také větrat interiér spíše ráno nebo po dešti, kdy je množství pylů výrazně nižší. Pro další ochranu lze využít čističky vzduchu nebo instalovat speciální sítě do oken, které omezí vstup pylových částic do vašeho domova. „Naopak během bouřky může dojít k praskání pylových zrn, což může vyvolat silnější alergickou reakci,“ upozorňuje MUDr. Králová.
Léčba alergie a možnosti
Léčba alergie se obvykle řídí třemi hlavními přístupy. Prvním krokem jsou režimová opatření, která spočívají v aktivní snaze vyhnout se alergenu, aby se minimalizovaly spouštěcí faktory. Následují léky, jejichž úkolem je potlačit příznaky – patří sem například antihistaminika, nosní spreje a oční kapky, které pomáhají zmírnit nepříjemné projevy alergie.
Třetím a dlouhodobějším řešením je alergenová imunoterapie, tedy léčba, při které se pacient postupně vystavuje malým dávkám alergenu s cílem dosáhnout postupné desenzibilizace. Tato metoda může vést až k úplnému vymizení alergie a zlepšení kvality života. „Alergenová imunoterapie je jediná metoda, která léčí příčinu alergie, nikoliv jen její příznaky. Léčba trvá 3–5 let a může výrazně zmírnit nebo dokonce odstranit alergické reakce,“ vysvětluje Králová.
První pomoc při silné alergické reakci
Pokud alergická reakce zahrnuje pouze svědění, rýmu nebo zarudnutí očí, postačí běžná antihistaminika. V případě těžké reakce (např. po bodnutí hmyzem) je nutné co nejrychleji aplikovat adrenalinový autoinjektor a vyhledat lékařskou pomoc. „Pokud dojde k anafylaktické reakci, je nezbytné okamžitě použít adrenalinový autoinjektor. Tento lék se aplikuje přímo do stehna a pomáhá rychle zareagovat na život ohrožující reakce.“ Tento pohotovostní balíček by měl být vždy k dispozici pacientovi, který ví, jak jej používat v případě nutnosti. Dále je potřeba, aby pacienti byli informováni o těchto postupech, jak říká Králová: „Je vhodné, aby i okolí pacienta vědělo, jak reagovat v případě alergické reakce, protože včasná pomoc je klíčová.“
Kdy je čas navštívit alergologa
Pokud vaše alergické příznaky přetrvávají déle než několik týdnů nebo jsou velmi silné, je na místě navštívit odborníka. „Běžná antihistaminika si můžete volně koupit v lékárně, ale pokud máte potíže dlouhodobé, je vhodné podstoupit alergologické vyšetření a zjistit, zda je možné léčit příčinu alergie, nejen její projevy,“ doporučuje Petra Králová.
Při návštěvě alergologa je důležité připravit se na několik vyšetření. Petra Králová vysvětluje: „Pokud jste sezónní alergik, je doporučeno naplánovat návštěvu mimo pylovou sezónu. Při první návštěvě provádíme kožní testy, kde aplikujeme kapky alergenů na předloktí, jemně je zatlačíme a za 15 minut kontrolujeme reakce.“ Tento test pomáhá určit, zda jste na nějaký alergen senzibilizovaný. Dále dodává, že pozitivní reakce na kožním testu ještě neznamená, že máte alergii, ale pouze indikaci predispozice k rozvoji alergických příznaků: „O skutečné alergii mluvíme až tehdy, když máte odpovídající klinické příznaky, jako je kýchání, rýma nebo svědění očí.“
Pokud trpíte alergiemi, které nejsou testovatelné na kůži, například potravinové nebo plísňové alergie, provádí se krevní testy, jak vysvětluje alergoložka Králová: „Výsledky těchto krevních testů mohou trvat i více než měsíc, což je důležité vzít v úvahu při plánování vyšetření.“ Navíc, pokud máte dechové problémy, provádí se spirometrie, která pomáhá zjistit, zda trpíte astmatem. Tento test je neinvazivní a umožňuje lékařům posoudit vaši dechovou kapacitu.
Alphega: Více než lékárna
Hledáte přípravky pro zdraví a upřednostňujete doporučení na míru od odborníka na léky? Navštivte jednu z Alphega lékáren, kde vám lékárník s výběrem ochotně poradí. Alphega lékárny nabízejí nadstandardní péči od poradenství, přes preventivní programy a screeningové služby, až po široký sortiment včetně speciálních nabídek. Využijte těchto a dalších zajímavých sezónních nabídek v Alphega lékárnách a na e-shopu Alphega.cz: Fenistil gel a Fenistil kapky pro účinnou úlevu od svědění a podráždění pokožky různého původu . Nosní sprej a oční kapky Livostin, přípravky, které působí cíleně v místě obtíží a přináší téměř okamžitou úlevu. Nestibil, lék na alergie bez zbytečné únavy a ztráty energie.
Celý pořad, ve kterém alergoimunoložka Petra Králová, která působí v centru alergologie a klinické imunologie v rámci sítě Multiklinika v Praze, odpovídá i na dotazy diváků, najdete ve videu.