Mnoho řidičů žije v domnění, že pokud je na semaforu znamení „Pozor!“, to znamená, že svítí oranžová (žlutá), mohou do křižovatky vjet bez omezení. Jenže tak to vůbec není. Policejní mluvčí Hana Rubášová pro CNN Prima NEWS popsal, jaké tresty neukázněným řidičům hrozí.
V českém dopravním systému slouží oranžové (žluté) světlo na semaforu jako důležitý signál pro řidiče. Jeho hlavní úlohou je upozornit řidiče na blížící se přechod ze zelené na červenou. V momentě, kdy svítí oranžová, by měla auta podle situace buď zpomalit a připravit se na zastavení, nebo, pokud je v dané situaci brzdění nebezpečné, opatrně pokračovat v jízdě.
K TÉMATU: Kterou rukou otvíráte dveře auta? Za použití té špatné mohou řidiči dostat pokutu
Je ale důležité podotknout, že oranžové světlo není automatickou výzvou k průjezdu křižovatkou. Naopak, mělo by být chápáno jako varování, že auto musí být připraveno bezpečně reagovat na následující signál „Stůj!“.
Z právního hlediska dokonce může být řidič za jízdu na oranžové světlo potrestán. Stačí, když svým manévrem naruší bezpečnost provozu – například když místo zpomalování šlápne na plyn, aby pod semaforem stihl projet. Nicméně v praxi je pro strážníky složité vyhodnocovat, zda řidič mohl bezpečně zastavit, nebo ne. Vždy totiž záleží na konkrétní situaci.
Šlápnout na plyn se nevyplatí
Nemyslete si ale, že policisté jsou proti vám bezbranní. Kromě kamer na autě mají k dispozici i kamerové záznamy přímo ze semaforů, které dokážou viníky usvědčit. Proto je lepší neriskovat a na znamení „Pozor!“ opravdu zpomalit. Nejen, že jinak riskujete vysoké pokuty, ale můžete být vážnou hrozbou pro ostatní vozidla na křižovatce.
A jaký trest vlastně za úmyslné nezastavení na oranžovou hrozí? „Od roku 2024 v Česku platí nový silniční zákon, který sankci za tento přestupek navýšil z 2 500 na 5 500 korun a ve správním řízení až na 25 tisíc korun. To ale není všechno. Řidič k tomu dostane šest trestných bodů místo předchozích pěti a v případě úmyslného ignorování signálu na křižovatce mu může být odebrán řidičský průkaz, a to na čtyři až šest měsíců,“ řekla CNN Prima NEWS policejní mluvčí Hana Rubášová.
Existuje výjimka, kdy auta mohou jet i na červenou
Pokud se k semaforu blíží „houkající“ policie, sanitka, hasiči nebo jakékoli jiné vozidlo s právem přednosti v jízdě, řidič je v tu chvíli povinen je pustit a pokud v takové situaci vjede do křižovatky na červenou či oranžovou, o přestupek se nejedná. Jen pozor, abyste tímto jednáním nezpůsobili horší újmu, než jste vlastně odvraceli. Zkrátka je v pořádku v takové chvíli do křižovatky opatrně najet a vytvořit prostor pro vozidlo policie či záchranného systému.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stavby dálnic jsou v ohrožení. Česko trápí nedostatek štěrku, lomy se pomalu zavírají