Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše v posledních dnech sklízí kritiku za chaotické změny v rozhodování ohledně nošení roušek. Kladně nebyl přijat ani konec epidemiologa Rastislava Maďara v pracovní skupině ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Babišovo hnutí nyní přichází s novou taktikou – lidé můžou o opatřeních a dalších záležitostech hlasovat v internetové anketě.
Anketu hnutí ANO zveřejnilo na webu chcemelepsicesko.cz. Tak zní i volební slogan Babišovy partaje. Hned na úvodní stránce domény jsou potenciální účastníci ankety lákáni k tomu, že tímto způsobem „mohou přímo hovořit s premiérem, ministry, hejtmany, primátory, poslanci a senátory“ za hnutí ANO. „V tomto unikátním projektu máte možnost přímo ovlivnit klíčové agendy politiky této země a také to, kam se naše země bude ubírat,“ zní v textu na stránce vedoucí k anketě.
Manažer hnutí ANO a poslanec Jan Richter pro CNN Prima NEWS uvedl, že web funguje již několik let. „Jde o naši aplikaci Chceme lepší Česko, kde už několik let komunikujeme s lidmi, kteří se do ní přihlásili a ptáme se jich průběžně na názory, na cokoliv, co se řeší ve veřejném prostoru,“ řekl redakci Richter. Na další otázky, zda budou výsledky ankety zveřejněny a zda budou pro hnutí ANO závazné, však již nereagoval.
Redakce CNN Prima NEWS ohledně ankety oslovila i premiéra Andreje Babiše. Ten na ně však neodpověděl.
Zaškrtněte místa, kde by se měly nosit roušky
K možnosti vyplnit dotazník musí člověk nejprve provést několik úkonů. Je třeba napsat své poštovní směrovací číslo, zvolit věkovou kategorii do níž člověk spadá, zvolit pohlaví a uvést nejvyšší dosažené vzdělání.
Hned na začátku dotazníku je vyplňující tázán, jak moc se cítí osobně ohrožen koronavirem, na což se odpovídá hodnotou 0 až 10, přičemž 0 znamená žádné ohrožení, zatímco 10 maximální. Dále se dotazník ptá na vývoj pandemie v ČR, přičemž lze odpovědět, že se situace zhoršuje, je stabilní a bude se zhoršovat, je trvale stabilní či se zlepšuje. Možností je také uvést „nevím“.
V další otázce má účastník ankety možnost zaškrtávat místa, kde by dle něj mělo smysl nosit roušky. Zvolit může vícero variant, mezi něž patří například MHD, školy, restaurace, kadeřnictví, nemocnice a ordinace, obchodní centra a jednotlivé obchody či divadla s kiny. Je zde také možnost, že by se „každý měl rozhodnout sám, kde bude roušku nosit“.
Jsou pravidla pro nošení roušek příliš chaotická?
Poté následuje série otázek, na něž lze odpovědět pouze vyjádřením souhlasu či nesouhlasu. Jde o dotazy jako například, zda jsou „pravidla pro nošení roušek příliš chaotická“, či jestli je „nošení roušek základním nástrojem pro zamezení nemoci“. Dále se dotazník lidí táže, zda je „COVID-19 podobná nemoc jako chřipka a je třeba se s ním naučit žít“, či jestli je vůbec „COVID-19 nebezpečný“.
Ke konci může člověk vyplňující dotazník uvést svůj názor na fungování takzvané chytré karantény. S tvrzením, že funguje, může jako u dřívějších textů souhlasit či naopak. Stejné je to i u věty, že „stát by měl nařídit nošení roušek jen v nejnutnějších situacích a jinak by se lidé měli rozhodnout sami, kde budou roušku nosit“.
Na úplný závěr se pak dotazník ptá, zda si daný člověk stáhl aplikaci eRouška, či jestli tak má v plánu učinit, a také, jaký telefon používá.