Společnosti Apple a Google představily první nástin společně vyvíjeného nového trasovacího softwaru pro sledování styku s koronavirem. Ten by měl být páteří jednotlivých vlastních aplikací různých zdravotnických institucí po celém světě. Technologičtí giganti, kteří se léta snaží o proniknutí na trh veřejného zdravotnictví, rovněž uvažují o začlenění aplikace monitorující nemoci skrze své operační systémy prakticky do všech smartphonů na světě.
Apple s Googlem se v pondělí podělily o sérii obrázků nově vyvíjeného softwaru a představily bezpečnostní a další pokyny určené vládám a úřadům veřejného zdraví v souvislosti s integrací svých trasovacích aplikací s vyvíjeným softwarem. Mezi stanovenými požadavky na trasovací aplikace, které jejich software bude používat, jsou například podmínky, že budou využívány pouze zdravotnickými úřady a pouze za výslovného souhlasu uživatelů, nebudou naopak shromažďovat žádná data o poloze, zobrazovat žádné reklamy a ani nebudou jinak zpeněženy. Nastínily rovněž, jakým způsobem budou uživatelé upozorněni v případě, že budou vystaveni nakaženému koronavirem.
Ačkoliv Apple s Googlem vyvíjejí pouze vlastní software, který má být páteří trasovacích aplikací veřejného zdravotnictví, byly dle svých slov již řadou zdravotnických úřadů požádány o pomoc při vytváření těchto aplikací.
Twitter brojí proti COVID-19 a dezinformacím. Vědcům nabízí data z diskuzí
Sociální síť Twitter ve středu na svém blogu informovala, že prověřeným vývojářům a výzkumníkům zprostředkuje aktuální data z veřejných konverzací o novém koronaviru a onemocnění COVID-19. Chce tím přispět k lepšímu pochopení pandemie, k boji s dezinformacemi a k vývoji strojového učení. Iniciativu vítá česká eurokomisařka Věra Jourová.
Dlouholetí rivalové ovládající dva světově nejpopulárnější operační systémy pro chytré mobilní telefony v dubnu oznámili, že budou společně pomáhat vládám při sledování šíření nového koronaviru prostřednictvím technologie Bluetooth. V první fázi chtějí během května zpracovat funkci známou jako API, kterou budou moci zdravotní úřady integrovat se svými aplikacemi na operačních systémech iOS nebo Android.
Aplikace sledující nemoci ve všech smartphonech
Oba dva technologičtí hráči rovněž hledají způsob, jakým by v konečném důsledku dokázali upozornit uživatele o možném vystavení koronavirové nákaze, aniž by potřebovali tuto aplikaci. Uvažují údajně o začlenění aplikace monitorující nemoci do prakticky každého smartphonu na Zemi a vytvoření tak celosvětového systému varování před koronavirem.
Může jít o zlomový okamžik vedoucí k jejich proniknutí na obrovský trh, který oblast veřejného zdraví bezesporu představuje. Ostatně o to se po léta tyto společnosti snaží. Generální ředitel Applu Tim Cook podle CNN uvedl, že chce, aby moderní zdravotnické technologie byly považovány za „největší příspěvek“ této společnosti lidstvu. Google zase investuje stovky milionů dolarů do výzkumu rakoviny, neurovědy nebo stárnutí. Obě společnosti pod svá křídla získaly zdravotnické start-upy a zdravotnické pracovníky, kteří jim s výzkumy pomáhají.
V souvislosti se záměrem vytvoření aplikace však zaznívají i hlasy varující před narušením soukromí a před hrozbami, které může taková iniciativa přinést.