reklama

Změní vláda opatření? Česko se už 12. den drží na čtvrtém stupni rizika, skóre je 69

V Česku v neděli přibylo 2 376 případů nákazy koronavirem, je to nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Proti minulé neděli je to pokles asi o 260 případů. Počet hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 klesl za týden zhruba o 830. Tuto neděli nemocniční péči vyžadovalo 5 621 pacientů, z nichž 1 021 bylo v těžkém stavu. Do statistik přibylo dalších 84 úmrtí, celkem v Česku s koronavirovou nákazou zemřelo 15 453 lidí. Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika se tak podle údajů ministerstva zdravotnictví drží 12 dní.

reklama

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku přes 940 tisíc nakažených. Téměř 820 tisíc z nich se už z nemoci vyléčilo. Aktuálně se s nákazou potýká zhruba 105 tisíc lidí, většina má lehký průběh onemocnění.

K tématu

V posledních dnech v České republice epidemie zpomaluje. Za uplynulý týden přibylo zhruba 48 tisíc nakažených, o týden dříve to bylo přes 56 tisíc, a předtím dokonce skoro 89 tisíc nových případů za sedm dní.

Mírně klesaly počty zesnulých

V minulém týdnu mírně klesaly i denní počty úmrtí s COVID-19. Zatímco od počátku ledna se většinou držely nad 150, od úterý se jejich počty pohybují od 54 do 146. Na sobotu zatím připadá 94 zemřelých, na neděli pak 54. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou.

V nemocnicích je nyní s onemocněním covid zhruba stejný počet lidí jako na začátku roku. Letos bylo zatím nejvíce hospitalizovaných 7. ledna, a to téměř 7 500.

Podíl pozitivních testů se v neděli snížil na 28,2 procenta. V celém minulém týdnu se pohyboval zhruba mezi 25 až 31 procenty.

Nejzasaženějším regionem je nadále Trutnovsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 1 123 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Chebsko s 1 069 případy. Naopak relativně nejlépe na tom je Chomutovsko, kde bylo v uplynulém týdnu 198 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel.

Zdravotníci v neděli aplikovali celkem 2 444 dávek vakcíny proti covidu, výrazně méně než ve všední dny. Stejný vývoj byl ale i v předchozích týdnech. Od začátku vakcinace bylo v České republice provedeno 196 304 očkování.

Mírné zhoršení reprodukčního čísla

Podle návrhu by se republika měla přesunout do mírnějšího, čtvrtého stupně v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod tři tisíce a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento stav nepředpokládá dříve než v polovině února.

K tématu

Index PES sleduje reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Čtvrtým hodnoceným kritériem je podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici.

K pondělku se opět mírně zhoršilo reprodukční číslo, jeho hodnota je 0,9. Roste už osmý den v řadě. Ostatní sledovaná kritéria se naopak mírně zlepšila. Na bodovém hodnocení se ale ani jeden posun neprojevil.

Systém PES představilo ministerstvo zdravotnictví v listopadu. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat, nebo docházku žáků a studentů do škol. V aktualizaci opatření by se i v pátém stupni mohla obnovit docházka posledních ročníků do škol. Blatný dříve avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. Rozhodne o tom pořadatel. Podle dřívějších informací by s testem mohlo být dovoleno také ubytování v hotelu nebo návštěva restaurace.

K tématu

Tagy: nakažení koronavirus COVID-19 systém PES rizikové skóre

Další hlavní zprávy

Auto

Komentář: Zákaz pohybu mezi okresy otvírá prostor pro šikanu řidičů

Komentář: Zákaz pohybu mezi okresy otvírá prostor pro šikanu řidičů

Řidiči podléhají namátkové kontrole výrazně častěji než chodci. Policisté si mohou vybírat podle registračních značek ve snaze chytit hříšníka. Jenže dnes už značky neodpovídají místu bydliště. Pokud projde nejnovější záměr vlády, může se šikany dočkat třeba obyvatel Liberce, který si koupil ojetinu od Pražáka.

Střet komentátorů Zlámalové a Koláře: Hádali se o opatřeních, školách i výměně vlády
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Nejde si vakcínu jen tak naložit do auta a jezdit s ní po Praze, zlobí se Blatný
Hon na Lišky dopadl výtečně, začíná lov hráčů Slavie. Trpišovský chce vysoké částky
reklama
reklama
Zapomeňte na uzavření krajů, ve hře je mnohem tvrdší opatření

Vláda

Domácí zpravodajství

Jihoafrická mutace řádila ve školce v Brně. Potvrdila se zatím ve třech případech
Další články
reklama
reklama