Proč nejsou dosud schválené žádné vakcíny proti koronaviru pro děti? Právě děti přitom mnohdy mají bezpříznakový průběh covidu, ale mohou být skrytými přenašeči. Dětem a těhotným ženám se ale očkování nedoporučuje, vysvětluje viroložka. Ačkoli klinické zkoušky vakcíny pro děti od 12 let už odstartovaly.
V současné době máme v Česku k dispozici dvě vakcíny, a to od firem Pfizer/Biontech a vakcínu Moderna. Obě fungují na stejném principu. „Vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé. Pro děti nebo těhotné ženy, alespoň zpočátku, vhodné nebudou,“ informuje na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Dále uvádí, že vakcína od Pfizeru je určená pro osoby starší 16 let, vakcína firmy Moderna pro osoby starší 18 let.
„Stejně jako u jiných léčivých přípravků se u těhotných žen a dětí postupuje velmi opatrně,“ vysvětluje epidemioložka Kateřina Fabiánová. Dodává, že údaje o podávání vakcíny těhotným ženám jsou zatím omezené. „Studie na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, vývoj embrya/plodu, porod nebo postnatální (poporodní) vývoj. Podávání vakcíny v těhotenství se má zvážit pouze v případě, pokud možné přínosy převáží jakákoli potenciální rizika pro matku a plod,“ popisuje.
Moderna ohlásila zahájení klinického testování fáze 1 a 2 u dětí ve věku 12–18 let v prosinci minulého roku.
Viroložka Ruth Tachezy k tomu dodává, že klinické testování například pro těhotné a děti bude ještě provedené a pokud splní kritéria, mohou být dané vakcíny schválené i pro tyto skupiny jedinců. „Nakonec Moderna ohlásila zahájení klinického testování fáze 1 a 2 u dětí ve věku 12–18 let v prosinci minulého roku,“ říká Ruth Tachezy. Děti patří mezi časté přenašeče viru SARS-CoV-2, přestože mnohdy nemají téměř žádné příznaky. Nemohou tak do budoucna ohrožovat rizikové skupiny?
„Děti mohou virus teoreticky roznášet dál, stejně jako ostatní lidé, kteří nebudou očkovaní. Zatím na to není dostatek dat, ani klinické zkoušky na to nebyly cílené,“ souhlasí Ruth Tachezy s tím, že pokud bude riziková část populace proočkovaná, splní vakcíny svůj nejpodstatnější účel, kterým je zabránit těžkému průběhu onemocnění a zahlcení zdravotního systému včetně nadbytečných úmrtí. „Zatím nevíme, zda bude nutné pravidelné přeočkování každý rok jako proti chřipce. Pokud ano, a lidé by se pravidelně nechávali očkovat, riziko přenosu infekce z dětí na dospělé by se významně snížilo,“ doplňuje epidemioložka Kateřina Fabiánová.
Do budoucna je vhodné očkování ještě před otěhotněním
Další skupinou obyvatel, které se očkování nedoporučuje, jsou těhotné ženy. I zde se nabízí otázka, nebyl by přínos vakcíny vyšší než rizika? Řada těhotných má horší průběh nákazy a tím může dojít i k ohrožení plodu. Kateřina Fabiánová ubezpečuje, že u těhotných žen je riziko infekce virem SARS-CoV-2 podobné jako u netěhotných. „Je však pravda, že těhotné ženy mají vyšší riziko vážného průběhu onemocnění a zároveň větší potřebu intenzivní péče. Pokud je to tedy možné, určitě doporučuji nechat se naočkovat před otěhotněním,“ říká Kateřina Fabiánová. Ruth Tachezy ještě doplňuje, že vakcinace v těchto případech je otázka individuálního posouzení lékařem.