Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě nemoci COVID-19 léky na bázi monoklonálních protilátek. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. Německo nakoupilo 200 tisíc dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy Kč), řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nedělníku Bild am Sonntag.
Nové léky mají podle Spahna pomoci u rizikových pacientů v rané fázi nemoci předejít jejímu těžkému průběhu. „Od příštího týdne budou monoklonální protilátky nasazeny v Německu jako v první zemi EU. Nejdříve na univerzitních klinikách,“ řekl Spahn listu. Zatímco v USA už tento druh léku schválil pro nouzové používání Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), v EU ještě schválen nebyl.
Německé ministerstvo zdravotnictví zajistilo podle německého týdeníku léky od dvou amerických firem. Jde o přípravky Casirivimab/Imdevimab od firmy Regeneron a o protilátku Bamlanivimab, kterou vyvinula farmaceutická společnost Eli Lilly. Podávání přípravků má záviset na posouzení užitku a rizik u jednotlivých pacientů ošetřujícími lékaři.
Monoklonální protilátky se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Podle německého ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by podávání těchto léků mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci.
Léky mají být v příštích týdnech postupně dávány bezplatně k dispozici specializovaným nemocnicím.
Nákup vítají i zdravotní experti německých stran napříč politickým spektrem. „Kvůli vysokým nákladům těchto léků by si je kliniky pravděpodobně nekoupily. Tuto akci tedy vítám,“ řekl sociální demokrat (SPD) Karl Lauterbach. Janosch Dohmen z opoziční strany Zelených označil léky za „užitečný doplněk“, dokud nebude naočkováno dostatečné množství lidí.