CNN Prima News rodičovský příspěvek

rodičovský příspěvek

Výpis příspěvků ke štítku „rodičovský příspěvek“

Rodičovský příspěvek se zvýší na 350 tisíc, schválil Senát. Opatření má platit od ledna

Rodičovský příspěvek se od ledna 2024 zřejmě zvýší na 350 tisíc korun. Senát to ve středu schválil v rámci novely o státní sociální podpoře. Růst o 50 tisíc korun se bude týkat pouze rodičů dětí, které se narodí od počátku příštího roku, výplata příspěvku se zkrátí ze čtyř let na tři roky. Novelu, která má také mimo jiné zjednodušit komunikaci s úřady práce, nyní dostane k podpisu prezident.

KOMENTÁŘ: Pokrytectví kolem rodičáku a děti jako oběti PR lidovců, ODS i Schillerové

Zatímco před třemi lety většina stran (ODS, lidovci, STAN, TOP 09) současné koalice ostře kritizovala pravidla zvyšování rodičovského příspěvku, označovala je za diskriminační, a dokonce podala ústavní stížnost, dnes se jejich politici tváří, jako by zapomněli. Paradoxně oslavují vlastní, méně spravedlivou variantu. Zdůvodňují to ekonomickou realitou a našponovaným rozpočtem. Nejsou v tom ale sami. I bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) jako by zapomněla, že to byla právě ona, kdo se zdráhal přidat peníze rodinám.

Další spory Šípové o pohlaví. Senátorka za Piráty narazila při prosazování „povinné otcovské“

Senátorka Adéla Šípová (za Piráty) čelí na sociálních sítích ostré kritice kvůli prosazování „povinné otcovské“. Podle političky by byl dobrý nápad, kdyby část rodičovské mohl čerpat jedině tatínek, což by prý zajistilo, že se do péče o dítě zapojí oba rodičové. Vlna nesouhlasných komentářů Šípovou viní z toho, že chce ostatním diktovat, jak mají žít. Další kritici hovoří také o salonní progresivní levici či o sociálním inženýrství.

Rodičovský příspěvek se zřejmě zvýší o 50 tisíc. Rozruch vzbudilo datum účinnosti normy

Rodičovský příspěvek se zřejmě zvýší od ledna o 50 tisíc na 350 tisíc korun. Růst se ale bude týkat podle vládní novely, kterou v pátek schválila Sněmovna, pouze dětí narozených od začátku příštího roku. Právě stanovení data vzbudilo vlnu nevole u řady opozičních zákonodárců. Vedle toho se hnutím ANO a SPD v dolní komoře nepodařilo prosadit ani razantnější růst dávky až na 400 tisíc korun.

Rodiče vícerčat si vyšší příspěvky zaslouží, tvrdí Jurečka. Lidovci chtějí dbát i na klima

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) podporuje poslaneckou úpravu na zvýšení rodičovského příspěvku v případě narození dvojčat a vícerčat. V neformální dopolední části sobotní stranické programové konference v Praze řekl, že chce o pozměňovacím návrhu trojice vládních poslanců jednat v koalici. Do voleb do europarlamentu hodlají jít lidovci v rámci koalice SPOLU. Podle webu iDnes uvedl Jurečka, že je vše na dobré cestě. Šéf křesťanských demokratů rovněž uvedl, že strana chce nově klást důraz také na životní prostředí, problém klimatické změny či na obranu a bezpečnost.

Na dávky bude čekat měsíce. Úřad odmítl komunikovat prostřednictvím datové schránky

Datová schránka začíná být čím dál víc nedílnou součástí komunikace s úřady. Ty by ji měly využívat rovněž, pokud něco chtějí po jejím držiteli. Vše by tedy mělo probíhat vzájemně. Špatnou zkušenost s elektronickou podobou komunikace má však paní Jana. Požádala o doplatek na bydlení spolu s příspěvkem na živobytí. Napsala i číslo své datové schránky, jenže dopis odeslaný poštou nepřišel. Úřad sice svoji chybu uznal, nicméně vyřízení žádosti se protáhlo a peníze, které potřebuje, stále nemá.

Nejdelší v rámci EU, výší příspěvků na vrcholu. Jak si Češi s rodičovskou stojí mezi sousedy?

Až 208 týdnů. Tak dlouho může český rodič trávit čas se svým potomkem doma na rodičovské dovolené. V rámci Evropské unie se Češi touto dobou umisťují na nejvyšší příčce. Pokud však bude schválena úprava rodičovského příspěvku, zkrátí se doba, po níž mohou rodiče čerpat příspěvek na maximálně tři roky. Ani tak si ale Češi nepohorší a i v porovnání s okolními státy se budou mít rodiče s dětmi poměrně dobře.

Děti nemají volební právo, důchodců je více. Vondráček mluvil o nespravedlnosti v příspěvcích

Dochází k nespravedlnostem. Důchodcům se od státu částka zvedne třikrát za rok, u rodičů to neplatí. Skoro bych řekl, že je to i tím, že děti nemají volební právo. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to uvedl předseda strany Svobodní Libor Vondráček, a to v reakci na projednávání rodičovského příspěvku ve Sněmovně. Poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) vedle toho přiblížila, jaké další návrhy a projekty – kromě navýšení „rodičáku“ – jsou určeny na pomoc rodinám s dětmi.

Stonjeková: Růst rodičovského příspěvku je vládní schizofrenie a PR. Nekoncepční, řekl Leinert

Zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun vnímám jako snahu vlády vylepšit si PR, protože je zoufale nepopulární a podle posledních průzkumů jí nevěří ani její voliči. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekla komentátorka Karolína Stonjeková. Daná změna je podle komentátora Hospodářských novin Ondřeje Leinerta ukázkou naprosté nekoncepčnosti vládní koalice. Rodičovský příspěvek se zvýší na 350 tisíc korun zřejmě od ledna 2024. Podle vládní novely, kterou v úterním úvodním kole podpořila Sněmovna, se bude nárůst týkat dětí narozených od začátku příštího roku.

Poslanci podpořili novelu zákona, má řešit nedostatek léků. Ať Válek rezignuje, žádá opozice

V dolní komoře panovalo dusno. Na mimořádné schůzi, kterou svolali koaliční zákonodárci, bylo od 10:00 na programu 12 bodů, jednání se ale protáhlo do půl jedenácté večer. Šéf hnutí SPD Tomio Okamura mluvil hodinu a vyzval premiéra Petra Fialu (ODS) na duel v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. V plénu poslanci schválili nový energetický zákon i zvýšení rodičovského příspěvku, ačkoliv mu předcházela dlouhá rozprava a neshody. Večer prošla také novela zákona, která má řešit nedostatek léků, podle opozice to ale nestačí.