Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
rodičovský příspěvek
Výpis příspěvků ke štítku „rodičovský příspěvek“
Výplata rodičovského příspěvku nabrala nečekané zpoždění. Nic se neděje, uklidňuje úřad práce
Řada domácností řešila v posledních pár dnech zpoždění výplaty rodičovského příspěvku. Maminky si ve skupinách na sociálních sítích stěžovaly, že peníze ještě neobdržely. Přitom v minulých měsících přicházel příspěvek pravidelně mezi 8. a 10. dnem v měsíci. Nyní si ale mnozí museli počkat až do 12. či 13. dne. Některým to mohlo způsobit komplikace v případě pravidelných plateb za bydlení či jiné náklady. Úřad práce ale odmítá, že by šlo o zpoždění, a nabízí jiné vysvětlení.
Budeme lepší opozice, ohlásili Piráti a představili plány. Co říkají na odchod Lipavského?
Chceme být lepší opozicí, ohlásili na tiskové konferenci Piráti, jejichž odchod z vlády potvrdil v úterý i poslanecký klub. Zákonodárci dále zdůraznili, že nehodlají blokovat každý návrh kabinetu Petra Fialy (ODS). V další práci se zaměří na zlepšování životní situace pro mladé rodiny i oddlužování. Odchod šéfa diplomacie Jana Lipavského z řad Pirátů vyvolal mezi členy rozporuplné emoce. Dosluhující předseda strany Ivan Bartoš zdůraznil, že pokračování Lipavského ve vládě je „pouze na něm“. Ministr se však jednání poslaneckého klubu neúčastnil.
Matky kvůli vyšší rodičovské chtějí oddálit porod. Když to jde, vyhovíme jim, ujistil lékař
Od 1. ledna 2024 dojde ke zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun, což některé rodičky motivuje k oddalování porodu. Jak ale říká vedoucí lékař perinatologického centra Gynekologicko-poradnické kliniky VFN Michal Koucký, termín spontánní porodu posunout nelze. Jinak je tomu ale v případě císařských řezů.
Rodičovský příspěvek se zvýší na 350 tisíc, schválil Senát. Opatření má platit od ledna
Rodičovský příspěvek se od ledna 2024 zřejmě zvýší na 350 tisíc korun. Senát to ve středu schválil v rámci novely o státní sociální podpoře. Růst o 50 tisíc korun se bude týkat pouze rodičů dětí, které se narodí od počátku příštího roku, výplata příspěvku se zkrátí ze čtyř let na tři roky. Novelu, která má také mimo jiné zjednodušit komunikaci s úřady práce, nyní dostane k podpisu prezident.
KOMENTÁŘ: Pokrytectví kolem rodičáku a děti jako oběti PR lidovců, ODS i Schillerové
Zatímco před třemi lety většina stran (ODS, lidovci, STAN, TOP 09) současné koalice ostře kritizovala pravidla zvyšování rodičovského příspěvku, označovala je za diskriminační, a dokonce podala ústavní stížnost, dnes se jejich politici tváří, jako by zapomněli. Paradoxně oslavují vlastní, méně spravedlivou variantu. Zdůvodňují to ekonomickou realitou a našponovaným rozpočtem. Nejsou v tom ale sami. I bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) jako by zapomněla, že to byla právě ona, kdo se zdráhal přidat peníze rodinám.
Další spory Šípové o pohlaví. Senátorka za Piráty narazila při prosazování „povinné otcovské“
Senátorka Adéla Šípová (za Piráty) čelí na sociálních sítích ostré kritice kvůli prosazování „povinné otcovské“. Podle političky by byl dobrý nápad, kdyby část rodičovské mohl čerpat jedině tatínek, což by prý zajistilo, že se do péče o dítě zapojí oba rodičové. Vlna nesouhlasných komentářů Šípovou viní z toho, že chce ostatním diktovat, jak mají žít. Další kritici hovoří také o salonní progresivní levici či o sociálním inženýrství.
Rodičovský příspěvek se zřejmě zvýší o 50 tisíc. Rozruch vzbudilo datum účinnosti normy
Rodičovský příspěvek se zřejmě zvýší od ledna o 50 tisíc na 350 tisíc korun. Růst se ale bude týkat podle vládní novely, kterou v pátek schválila Sněmovna, pouze dětí narozených od začátku příštího roku. Právě stanovení data vzbudilo vlnu nevole u řady opozičních zákonodárců. Vedle toho se hnutím ANO a SPD v dolní komoře nepodařilo prosadit ani razantnější růst dávky až na 400 tisíc korun.
Rodiče vícerčat si vyšší příspěvky zaslouží, tvrdí Jurečka. Lidovci chtějí dbát i na klima
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) podporuje poslaneckou úpravu na zvýšení rodičovského příspěvku v případě narození dvojčat a vícerčat. V neformální dopolední části sobotní stranické programové konference v Praze řekl, že chce o pozměňovacím návrhu trojice vládních poslanců jednat v koalici. Do voleb do europarlamentu hodlají jít lidovci v rámci koalice SPOLU. Podle webu iDnes uvedl Jurečka, že je vše na dobré cestě. Šéf křesťanských demokratů rovněž uvedl, že strana chce nově klást důraz také na životní prostředí, problém klimatické změny či na obranu a bezpečnost.
Na dávky bude čekat měsíce. Úřad odmítl komunikovat prostřednictvím datové schránky
Datová schránka začíná být čím dál víc nedílnou součástí komunikace s úřady. Ty by ji měly využívat rovněž, pokud něco chtějí po jejím držiteli. Vše by tedy mělo probíhat vzájemně. Špatnou zkušenost s elektronickou podobou komunikace má však paní Jana. Požádala o doplatek na bydlení spolu s příspěvkem na živobytí. Napsala i číslo své datové schránky, jenže dopis odeslaný poštou nepřišel. Úřad sice svoji chybu uznal, nicméně vyřízení žádosti se protáhlo a peníze, které potřebuje, stále nemá.
PŘEHLEDNĚ: Ohrožení samoživitelé s dětmi. Jakou pomoc mohou získat od státu?
Nárůst cen a ekonomická krize dopadají na samoživitele velmi tvrdě. Ti se často ocitají pod tlakem nízkých příjmů a nebývale vysokých výdajů. Lidé, kteří se sami starají o své děti, se ale mohou spolehnout na pomoc od státu. Úřady totiž nabízejí řadu příspěvků a dávek. Na co mají nárok a jak si mohou o příspěvky zažádat?
Nejdelší v rámci EU, výší příspěvků na vrcholu. Jak si Češi s rodičovskou stojí mezi sousedy?
Až 208 týdnů. Tak dlouho může český rodič trávit čas se svým potomkem doma na rodičovské dovolené. V rámci Evropské unie se Češi touto dobou umisťují na nejvyšší příčce. Pokud však bude schválena úprava rodičovského příspěvku, zkrátí se doba, po níž mohou rodiče čerpat příspěvek na maximálně tři roky. Ani tak si ale Češi nepohorší a i v porovnání s okolními státy se budou mít rodiče s dětmi poměrně dobře.
Děti nemají volební právo, důchodců je více. Vondráček mluvil o nespravedlnosti v příspěvcích
Dochází k nespravedlnostem. Důchodcům se od státu částka zvedne třikrát za rok, u rodičů to neplatí. Skoro bych řekl, že je to i tím, že děti nemají volební právo. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to uvedl předseda strany Svobodní Libor Vondráček, a to v reakci na projednávání rodičovského příspěvku ve Sněmovně. Poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) vedle toho přiblížila, jaké další návrhy a projekty – kromě navýšení „rodičáku“ – jsou určeny na pomoc rodinám s dětmi.