
Zdroj: Profimedia

Tomáš Rolinek (v popředí) dovedl v roce 2010 český tým k titulu z mistrovství světa. Ve středu ukončil kariéru, čímž rozšířil doposud jedenáctičlenný tábor už nehrajících šampionů.
Zdroj: Profimedia
V květnu 2010 si dokráčela podceňovaná parta pro zlato ze světového hokejového šampionátu. Vítězství reprezentace na turnaji v Německu je doposud posledním zlatým českým úspěchem. Dveře za bohatou kariérou ve středu uzavřel jeden z hlavních strůjců dekády staré euforie – kapitán Tomáš Rolinek, střelec vítězného gólu ve finále proti Rusku. Teď už tak patří mezi přibližnou polovinu šampionů, kteří dali hokeji dobrovolně či nedobrovolně sbohem.
V podobném věku jako 40letý Rolinek by se nyní nacházela také jedna konkrétní dvojice hráčů z kádru šampionů. Naneštěstí Karel Rachůnek a Jan Marek neměli na rozdíl od tehdejšího kapitána možnost ukončit kariéru na základě vlastního rozhodnutí. Ještě spolu s dalším českým hokejistou Josefem Vašíčkem zemřeli při leteckém neštěstí, které potkalo tým ruské Jaroslavle v září roku 2011.
Rachůnek i Marek přispěli ke zlatu v kardinálních chvílích. Na Rachůnkův vyrovnávací gól v semifinále proti Švédsku sedm vteřin před koncem asi nezapomene žádný český fanoušek. Marek zase dal v následujících nájezdech rozhodující „penaltu“. Čechům předtím zajistil i postup také ze čtvrtfinále v duelu s Finskem.
Profesionálně se už hokeji nevěnuje přibližně polovina zlatého týmu z Německa.
Pokud začneme muži, které trenér Vladimír Růžička nominoval do brankoviště, hraje už pouze tehdy 24letý Jakub Štěpánek (momentálně v Třinci). Ten se ale na rozdíl od Tomáše Vokouna a náhradníka Ondřeje Pavelce mezi tři tyče nedostal. Vokoun odešel do hokejového důchodu v roce 2014, Pavelec o čtyři roky později.
Pokud pomineme Rachůnka, z obránců se už hokejem neživí Michal Rozsíval, Filip Novák, Petrové Gřegořek a Čáslava, Miroslav Blaťák ani Tomáš Mojžíš.
Naopak z defenzivních hráčů, v Německu ověnčených nejcennějším kovem, pořád hraje na vyšší úrovni pouze Ondřej Němec (Kometa Brno) s Michalem Barinkou. Tedy pravděpodobně. Ve středu se totiž Barinka s Vítkovicemi vzájemně dohodli na ukončení spolupráce. V dalších dnech bude o jeho budoucnosti jasněji.
Hokejisté z kádru MS 2010, kteří už nehrají (12)
- Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Michal Rozsíval, Filip Novák, Petr Gřegořek, Petr Čáslava, Miroslav Blaťák, Tomáš Mojžíš, Petr Hubáček, Tomáš Rolinek, Karel Rachůnek, Jan Marek
Hokejisté z kádru MS 2010, kteří stále pokračují (13)
- Jakub Štěpánek, Michal Barinka, Ondřej Němec, Roman Červenka, Jiří Novotný, Lukáš Kašpar, Jakub Voráček, Jakub Klepiš, Petr Koukal, Marek Kvapil, Martin Růžička, Petr Vampola, Jaromír Jágr
To mezi šampiony-útočníky je situace úplně opačná. Roman Červenka i o deset let později na ledě válí, momentálně ve Švýcarsku (SC Rapperswil-Jona Lakers). Ve stejné destinaci působí i Jiří Novotný (Ambri-Piotta). Lukáš Kašpar dohrává kariéru jinde v zahraničí – ve Francii (Anglet). Tehdejší benjamínek v týmu Jakub Voráček se o pár let později dočkal pohádkové smlouvy na osm sezon ve Philadelphii Flyers, kde působí doteď. Podle magazínu Forbes je druhým nejlépe vydělávajícím českým sportovcem.

Zdroj: Profimedia

Na tento moment čeká česká hokejová reprezentace už 10 let. V Německu přebral pohár pro mistry světa kapitán Tomáš Rolinek. Vedle něj se raduje Petr Vampola.
Zdroj: Profimedia
Na tuzemských stadionech se pohybuje Jakub Klepiš (Kometa Brno), Petr Koukal (Hradec Králové), Marek Kvapil (Sparta Praha), Martin Růžička (Třinec), Petr Vampola (Slavia Praha) a v neposlední řadě Jaromír Jágr. Legendární „osmašedesátce“ bylo během mistrovství světa v Německu 38 let – Jágr byl suverénně nejstarším členem zlaté party. Už tak dlouhou kariéru pořád natahuje u Rytířů Kladno, které vlastní.
Sbohem hokeji dal z útočníků pouze Petr Hubáček a čerstvě zmíněný Tomáš Rolinek. Zda by měl chuť stále pokračovat Jan Marek, kterému by momentálně bylo 40 let, se bohužel nedozvíme.