reklama

Před 11 lety Michalákové v Norsku odebrali syny. Teď se dozví, zda úřady jednaly oprávněně

Sledovaný případ Evy Michalákové, která v březnu 2011 přišla o své syny, když jí je odebral z péče norský sociální úřad Barnevernet, pokračuje. Za necelé dva týdny by se měla dozvědět, zda byl tento krok oprávněný. O stížnosti proti postupu úřadu rozhodne Evropský soud pro lidská práva.

reklama

„Kdybych něco mohla vzkázat svým synům, tak by to bylo to, že je mám moc ráda a že mi hrozně chybí,“ řekla 17. března loňského roku CNN Prima NEWS Michaláková. Norské úřady odebraly její dva syny před 11 lety. Žena své děti posledních šest let vůbec neviděla.

Teď ale začalo svítat pomyslné světlo na konci tunelu. Evropský soud pro lidská práva by měl brzy rozhodnout, zda byly matce děti odejmuty oprávněně nebo nikoliv. „Byla jsem Evropským soudem pro lidská práva vyrozuměna, že by měl být rozsudek zveřejněn 20. ledna písemnou formou,“ řekla redakci advokátka Dana Boková.

Toto rozhodnutí bude pro Michalákovou přelomové. Čeká na něj už čtyři roky. „Řekla bych, že to je standardní doba. Dál se k tomu v tuto chvíli nebudu vyjadřovat, počkáme na rozsudek toho 20. ledna,“ dodává Boková.

Norská sociální služba Barnevernet Michalákové děti odebrala kvůli podezření mateřské školy, že otec syny sexuálně zneužívá. Vyšetřování policie to ale nepotvrdilo. Norskou sociálku během kauzy kritizovali někteří čeští politici. Třeba prezident Miloš Zeman praktiky úřadu v roce 2015 přirovnal k nacistickému převychovávání dětí. „Byly tady pokusy posílat protestní nóty a podobně. Tyto pokusy selhaly, tak budeme muset přitvrdit,“ dodal tehdy Zeman.

Vím, že mají pouto i na pěstouny, říká Michaláková

V posledních letech Evropský soud pro lidská práva rozhodl v několika případech v neprospěch norské sociální služby Barnevernet, která odebrala děti i jiným rodičům. Jejich potomci pak skončili v pěstounské péči, což je i případ chlapců Evy Michalákové. Pokud by soud její stížnosti vyhověl, mohla by případ znovu otevřít u norských soudů a ty by musely vzít v potaz právě tento verdikt.

Já jsem si samozřejmě vědoma toho, že děti jsou dlouho v péči pěstounů a že tam určité pouto na pěstouny je. Doufám, že mi alespoň budou povoleny návštěvy a vidět děti,“ dodává Michaláková.

Podle její advokátky ale nelze vůbec odhadnout, za jak dlouho by mohla děti v případě úspěchu znovu uvidět.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

reklama