ROZHOVOR: „Odebraní kangalové nebyli první ani poslední, všichni patřili Turkům z Německa,“ říká majitelka útulku

Vyhublí psi, nemocné ovce, těla uhynulých zvířat pod igelitem nebo přímo mezi přeživšími. 24. dubna se majitelka Útulku pro opuštěné psy Horní Hraničná u Chebu Marie Lokingová spolu s odchytovou službou, městskou policií a úředníky města Chebu vydala na záchrannou akci. Odvezla devět kangalů, jejichž majitelem má být německý Turek. Není to poprvé a podle Lokingové ani naposled, co se tohle děje. „Mám adresu dalšího místa, které je nedaleko a kde je podobný problém,“ říká v rozhovoru majitelka útulku.

Jak byste popsala místo, odkud jste psy odebírala?

Strašný nepořádek, spíš jako skládka. Ovce bude řešit město i krajská veterina, protože některé kulhají, nebyly několik let ostříhané, nemají ušní známky. Mezi nimi byla i uhynulá zvířata – psi i ovce.

Kolik uhynulých zvířat jste na místě našli?

Jsou tam různé kopy hnoje, slámy, těžko identifikovat, co to vlastně je. Neměli jsme moc času to tam procházet, ale měli jsme s sebou i dva lidi navíc, kteří fotili a snažili se najít další psy. Cítili jsme neskutečný zápach uhynulých zvířat, ale nebylo nic vidět. Věnovali jsme se těm živým, aby co nejrychleji odešli, protože tam bylo neskutečné množství blech. Ve vteřině jste byla pokrytá od hlavy k patě blechami. Já jsem celá pokousaná, ještě nikdy jsem neviděla takovou invazi. A jakou rychlostí to na vás naskákalo.

Jeden z našich lidí se snažil nafotit co nejvíc důkazů týrání a přitom objevil dva mrtvé psy. Jeden byl kousek od kotců přikrytý igelitem a na něm byla bedna plná starých psích výkalů. A ten druhý byl taky u kotců přikrytý igelitem a na něm byly dvě bedny od masa.

Jak se zvířata chovala?

Když jsme je odebírali, tak jsem nevěděla, co čekat, protože s těmihle psy bývají problémy. Ale byli úplně potichu. Já jsem si nejdřív myslela, že tam ani nejsou, protože ani nedutali, ale jen koukali zpoza mříží a pozorovali mě, co se bude dít. To bylo hrozně zvláštní. Všechny psy jsme odvezli, jen u dvou psů jsme použili malou dávku sedativ, aby nedošlo k nějakým problémům. Jinak se všechno obešlo bez jediného zavrčení.

V jakém stavu psi momentálně jsou?

Už jsou v pohodě, hlavně se zbavili blech a parazitů, což jim dělalo největší problémy. Teď je navykáme na pořádné krmení, protože někteří z nich jsou vyhublí. Ale bude to trvat. Jedná se o pět fen, dvě štěňata a dva dospělé psy. Feny mají hodně velké cecíky, i veterinářka se nad tím pozastavovala, a mají pronesený hřbet. U štěňat byla špatná výživa, mají prošlapy a potřebují doplnit vápník. I inspektorka KVS (Krajské veterinární správy, pozn. red.), která sepisovala zprávu o stavu psů, řekla, že je to špatnou výživou a že není ani jisté, jestli se to vůbec srovná.

V úterý mě oslovil majitel psů, budu s ním mluvit, tak uvidím, co mi řekne a jaký má se psy další záměr. Rozhodně mu je nevrátím. Nevím, jak se k tomu vyjádří, určitě je bude chtít zpátky, ale já se budu snažit ze všech sil, aby se mu nevrátili.

Odebrání zvířat bylo organizované a obešlo se bez problémů, co tomu předcházelo?

Zavolala jsem do Chebu na Odbor životního prostředí panu Sobotkovi a řekla jsem mu, co se chystám provést. On okamžitě oslovil KVS a poté, co jsem mu oznámila, že vstoupím na cizí pozemek, odvedu devět psů a potřebovala bych proto povolení, ho ihned zajistil. Dokonce nám ‚poskytli‘ městskou policii pro případ, že by došlo k nějakému konfliktu. Městská policie nám pak i pomáhala přímo při odebírání psů.

Jak jste se o celém případu dozvěděla?

V roce 2017 mi Městská policie Aš přivezla kangaly, které odchytávali v lese. Já jsem hned podala trestní oznámení, nahlásila jsem policii jména a adresy majitelů, donutila jsem je přijet sem na útulek, že to budeme řešit. Nahlašovala jsem konkrétně tohoto člověka (majitele nově odebraných kangalů, pozn. red.), varovala jsem, že není dobré, aby sem stěhoval svoje psy, že dojde k nějakému průšvihu, protože tihle lidi vždycky umístí psy na něčí pozemek tady v Česku, odkud je pak majitelé pozemku nemohou dostat.

Máte s tím větší zkušenosti?

Tohle nejsou první kangalové, kteří mi prošli pod rukama. Ani ti v roce 2017 nebyli první. Už jich byla spousta a všechno to byli psi Turků z Německa. Od začátku jsme se já i německá strana snažili, aby se s tím něco dělalo. Můžeme počítat s tím, že se situace bude opakovat, protože už teď mám adresu dalšího místa, kde je podobný problém – tady u nás. A není to daleko. Turci se mezi sebou znají a všichni spolu spolupracují.

Jak budete v tomto případě postupovat?

Určitě to nahlásím, jsem v kontaktu s německou stranou, bude se to řešit s organizacemi v Německu, které se zabývají kangaly. Právě tyhle organizace a lidi, kteří se pohybují v ochraně zvířat, mě prosí, aby se to vyřešilo, ti psi se Turkům nevrátili a zakázal se na našem území další chov. Protože oni je tady chovají a štěňata potom prodávají v Německu. Tím narůstá populace kangalů a když pak dostanou zákaz chovu nebo je zavřou, tak jim nezbyde nic jiného, než je tady vypustit, protože tam si to třeba nedovolí.

Jaký je výsledek šetření Státní veterinární správy celého případu? A jak je to s ovcemi, které na pozemku zůstaly? To se dočtete ZDE.

Tagy: