reklama

ROZHOVOR: „Odebraní kangalové nebyli první ani poslední, všichni patřili Turkům z Německa,“ říká majitelka útulku

Vyhublí psi, nemocné ovce, těla uhynulých zvířat pod igelitem nebo přímo mezi přeživšími. 24. dubna se majitelka Útulku pro opuštěné psy Horní Hraničná u Chebu Marie Lokingová spolu s odchytovou službou, městskou policií a úředníky města Chebu vydala na záchrannou akci. Odvezla devět kangalů, jejichž majitelem má být německý Turek. Není to poprvé a podle Lokingové ani naposled, co se tohle děje. „Mám adresu dalšího místa, které je nedaleko a kde je podobný problém,“ říká v rozhovoru majitelka útulku.

reklama

Jak byste popsala místo, odkud jste psy odebírala?

Strašný nepořádek, spíš jako skládka. Ovce bude řešit město i krajská veterina, protože některé kulhají, nebyly několik let ostříhané, nemají ušní známky. Mezi nimi byla i uhynulá zvířata – psi i ovce.

Kolik uhynulých zvířat jste na místě našli?

Jsou tam různé kopy hnoje, slámy, těžko identifikovat, co to vlastně je. Neměli jsme moc času to tam procházet, ale měli jsme s sebou i dva lidi navíc, kteří fotili a snažili se najít další psy. Cítili jsme neskutečný zápach uhynulých zvířat, ale nebylo nic vidět. Věnovali jsme se těm živým, aby co nejrychleji odešli, protože tam bylo neskutečné množství blech. Ve vteřině jste byla pokrytá od hlavy k patě blechami. Já jsem celá pokousaná, ještě nikdy jsem neviděla takovou invazi. A jakou rychlostí to na vás naskákalo.

Jeden z našich lidí se snažil nafotit co nejvíc důkazů týrání a přitom objevil dva mrtvé psy. Jeden byl kousek od kotců přikrytý igelitem a na něm byla bedna plná starých psích výkalů. A ten druhý byl taky u kotců přikrytý igelitem a na něm byly dvě bedny od masa.

Jak se zvířata chovala?

Když jsme je odebírali, tak jsem nevěděla, co čekat, protože s těmihle psy bývají problémy. Ale byli úplně potichu. Já jsem si nejdřív myslela, že tam ani nejsou, protože ani nedutali, ale jen koukali zpoza mříží a pozorovali mě, co se bude dít. To bylo hrozně zvláštní. Všechny psy jsme odvezli, jen u dvou psů jsme použili malou dávku sedativ, aby nedošlo k nějakým problémům. Jinak se všechno obešlo bez jediného zavrčení.

V jakém stavu psi momentálně jsou?

Už jsou v pohodě, hlavně se zbavili blech a parazitů, což jim dělalo největší problémy. Teď je navykáme na pořádné krmení, protože někteří z nich jsou vyhublí. Ale bude to trvat. Jedná se o pět fen, dvě štěňata a dva dospělé psy. Feny mají hodně velké cecíky, i veterinářka se nad tím pozastavovala, a mají pronesený hřbet. U štěňat byla špatná výživa, mají prošlapy a potřebují doplnit vápník. I inspektorka KVS (Krajské veterinární správy, pozn. red.), která sepisovala zprávu o stavu psů, řekla, že je to špatnou výživou a že není ani jisté, jestli se to vůbec srovná.

V úterý mě oslovil majitel psů, budu s ním mluvit, tak uvidím, co mi řekne a jaký má se psy další záměr. Rozhodně mu je nevrátím. Nevím, jak se k tomu vyjádří, určitě je bude chtít zpátky, ale já se budu snažit ze všech sil, aby se mu nevrátili.

Odebrání zvířat bylo organizované a obešlo se bez problémů, co tomu předcházelo?

Zavolala jsem do Chebu na Odbor životního prostředí panu Sobotkovi a řekla jsem mu, co se chystám provést. On okamžitě oslovil KVS a poté, co jsem mu oznámila, že vstoupím na cizí pozemek, odvedu devět psů a potřebovala bych proto povolení, ho ihned zajistil. Dokonce nám ‚poskytli‘ městskou policii pro případ, že by došlo k nějakému konfliktu. Městská policie nám pak i pomáhala přímo při odebírání psů.

Jak jste se o celém případu dozvěděla?

V roce 2017 mi Městská policie Aš přivezla kangaly, které odchytávali v lese. Já jsem hned podala trestní oznámení, nahlásila jsem policii jména a adresy majitelů, donutila jsem je přijet sem na útulek, že to budeme řešit. Nahlašovala jsem konkrétně tohoto člověka (majitele nově odebraných kangalů, pozn. red.), varovala jsem, že není dobré, aby sem stěhoval svoje psy, že dojde k nějakému průšvihu, protože tihle lidi vždycky umístí psy na něčí pozemek tady v Česku, odkud je pak majitelé pozemku nemohou dostat.

Máte s tím větší zkušenosti?

Tohle nejsou první kangalové, kteří mi prošli pod rukama. Ani ti v roce 2017 nebyli první. Už jich byla spousta a všechno to byli psi Turků z Německa. Od začátku jsme se já i německá strana snažili, aby se s tím něco dělalo. Můžeme počítat s tím, že se situace bude opakovat, protože už teď mám adresu dalšího místa, kde je podobný problém – tady u nás. A není to daleko. Turci se mezi sebou znají a všichni spolu spolupracují.

Jak budete v tomto případě postupovat?

Určitě to nahlásím, jsem v kontaktu s německou stranou, bude se to řešit s organizacemi v Německu, které se zabývají kangaly. Právě tyhle organizace a lidi, kteří se pohybují v ochraně zvířat, mě prosí, aby se to vyřešilo, ti psi se Turkům nevrátili a zakázal se na našem území další chov. Protože oni je tady chovají a štěňata potom prodávají v Německu. Tím narůstá populace kangalů a když pak dostanou zákaz chovu nebo je zavřou, tak jim nezbyde nic jiného, než je tady vypustit, protože tam si to třeba nedovolí.

Jaký je výsledek šetření Státní veterinární správy celého případu? A jak je to s ovcemi, které na pozemku zůstaly? To se dočtete ZDE.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek
Koronavirus

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

reklama