Více než dvě stovky lidí se ve čtvrtek ve zcela zaplněném pražském kostele Panny Marie Vítězné, kterému lidé přezdívají kostel Pražského Jezulátka, rozloučily s Medou Mládkovou. Mecenáška a sběratelka umění zemřela 3. května ve věku 102 let.
V kostele Pražského Jezulátka zaznělo čtení z Evangelia svatého Jana a další bilblické texty. Nad rakví pokrytou květinami promluvil římskokatolický kněz salesiánského řádu Ladislav Heryán. „V knize Můj úžasný život od Ondřeje Kundry paní Meda ve svých 95 letech uvedla, že se nebojí smrti, protože prožila krásný život,“ připomněl Heryán. Život Mládkové označil za umělecké dílo.
„Meda Mládková znamenala mnoho pro českou kulturu a rozloučit se s ní přišly i známé osobnosti, například politička Miroslava Němcová, ministr kultury Martin Baxa (oba ODS) či virtuoz Václav Hudeček. Jiní poslali květiny a věnce. Je zde věnec od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nebo od Dagmar Havlové,“ vylíčila atmosféru z místa reportérka CNN Prima NEWS Daniela Révai s tím, že druhý pohřeb bude mít Meda Mládková na jižní Moravě už za pár dní. Právě tam bude uložena do rodinné hrobky.
To potvrdil novinářům také předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle jeho slov si Mládková přála být pochována u svého manžela v rodinné hrobce v Rosicích u Brna a vyjádřila i přání, že nechce být zpopelněna.
Žila ve Švýcarsku i Francii
Mládková byla známá jako propagátorka tvorby malíře Františka Kupky i jako žena, která pomáhala dostat do zahraničí přes železnou oponu díla českých umělců druhé poloviny 20. století. Od roku 1948 žila v emigraci, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, kde pomáhala krajanům. V letech 1955 až 1960 studovala dějiny umění v Paříži. Ve francouzské metropoli se seznámila s malířem českého původu Kupkou, jehož díla začala sbírat.
Pro prezentaci své kolekce umění po roce 1989 vybrala zchátralou budovu Sovových mlýnů v Praze a založila nadaci. Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let.
Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Kupky, sochy Otto Gutfreunda a přes tisíc děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.