Umělá inteligence nás brzy bude umět identifikovat na základě žil na hřbetu ruky. Tvrdí to australští vědci, podle nichž je tuto technologii mnohem těžší obejít než systém rozpoznání obličeje nebo otisky prstů. Informoval o tom web CNN.
Biometrická identifikace se v posledních letech významně rozšířila. Technologie rozpoznávání obličeje se používá prakticky všude: od odbavovacích linek na letištích přes policejní oddělení až po sportovní stadiony nebo noční kluby. Otisky prstů a rozpoznávání hlasu se pak využívají z bezpečnostních důvodů v řadě jiných odvětví.
Vědci z australské univerzity v Novém Jižním Walesu vysvětlují, že některé biometrické metody mají „dobře známé slabiny“. Otisky prstů mohou být například sbírány z povrchů, kterých se někdo dotkl, a duplikovány k vytvoření fiktivních otisků. Technologii rozpoznávání obličeje zase lze obejít pomocí obrázků získaných ze sociálních médií a kontaktní čočky lze použít ke zmatení mechanismů založených na duhovce, uvedl univerzitní vědec Syed Shah zabývající se počítačovou vědou a inženýrstvím.
Téměř stoprocentní přesnost identifikace
„Žilní vzory leží pod kůží, takže nezanechávají žádné otisky, na rozdíl od prstů a fotografií obličeje nejsou k dispozici na sociálních médiích a na rozdíl od duhovek je nelze tajně získat,“ uvedl Shah pro CNN. „Proto věříme, že obejít přístup založený na žilách bude mnohem náročnější,“ zdůraznil.
Pomocí běžně dostupné hloubkové kamery – Intel RealSense D415 Depth Camera – vědci pořídili přibližně 17 500 snímků od 35 účastníků, kteří zatli ruku v pěst a předvedli své žilní vzorce.
Pomocí umělé inteligence pak z těchto vzorců získali „rysy“, které byly použity k identifikaci jednotlivce z pětatřicetičlenné skupiny s přesností 99 procent. „Speciální požadavek zatnutí ruky v pěst ztěžuje nepovolaným osobám nenápadně získat cizí žilní vzory,“ vysvětlil Shah.
Podle vědců tato technika může rovněž sloužit k identifikaci jednotlivců na osobních zařízeních, jako jsou notebooky nebo mobilní telefony. Shah pro CNN uvedl, že ačkoliv myšlenka použití žil k identifikaci lidí není nová, bylo k ní zapotřebí vyvinutí speciálních technologií. Australský tým však studii provedl za pomoci běžně dostupných 3D kamer.