Ruská diplomacie v praxi. Šéf vagnerovců poslal do europarlamentu zakrvácené kladivo

Lídr Vagnerovců Jevgenij Prigožin poslal do Europarlamentu zakrvácené kladivo.

Válka na Ukrajině (24.11.2022 7:06)

Rusové aktuálně čím dál více hovoří o nutném jednání, aby válka na Ukrajině skončila. Jejich kroky tomu ale vůbec neodpovídají. Nejen, že ruské síly stále okupují podstatnou část Ukrajiny, ale i jejich diplomacie působí jako z jiného světa. Kupříkladu šéf žoldáků z Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který dnes patří k nejvlivnějším osobám v okolí prezidenta Vladimira Putina, poslal do Evropského parlamentu až nechutný „dárek“ – zakrvácené masivní kladivo.

Před několika dny světová média hojně informovala o úmrtí ruského žoldnéře, který se měl napřed vzdát Ukrajincům a říct jim různé informace ohledně Vagnerovy skupiny, aby byl následně odevzdán zpět Rusům. Ti se se svým navrátilcem nijak nemazlili a za jeho údajnou zradu ho umlátili kladivem. Video z masakru se následně objevilo na sociálních sítích.

Prigožin nijak neskrýval svůj cynismus. „Doufám, že při natáčení netrpělo žádné zvíře,“ poznamenal k videu prostřednictvím své tiskové agentury Prigožin s tím, že video označil za „skvělé“ a osobně by ho pojmenoval „Pes si zasloužil psí smrt“.

A právě kladivo nyní v zásilce od Prigožina obdrželi evropští zákonodárci. Na videu a snímcích je navíc patrné, že masivní nástroj je ještě k tomu zakrvácený. Na hlavici je pak logo Vagnerovy skupiny. Zda se jednalo o pravou krev, však nebylo uvedeno.

Zakladateli a šéfovi Vagnerovy skupiny zjevně vadí chování Evropského parlamentu směrem k Rusku i jeho žoldnéřské organizaci. Zákonodárci totiž ve středu označili Ruskou federaci za podporovatele terorismu a padají i hlasy, aby za teroristickou organizaci byla označená také Vagnerova skupina.

Do Kremlu vyšleme záchod, reaguje Zdechovský

S reakcí přišel například český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Záchod! Jako odpověď navrhuji poslat do Kremlu záchod. Hajzl pro hajzly,“ komentoval zásilku z Ruska Zdechovský. Ten si přisadil, že „jestliže bylo kladivo krvavé, tak by ten záchod měl být aspoň pos*aný“.

Samotný Prigožin je svým cynismem proslulý a nikterak ho neskrývá. Před časem přitom čelil kritice i v ruské společnosti za to, že do řad svých žoldáků bere odsouzené vězně, včetně těch, kteří za sebou mají ty nejtěžší zločiny. Na Ukrajině tak za jeho organizaci bojují i odsouzení vrazi a dokonce i nejméně jeden kanibal.

Hlava Vagnerovy skupiny však Rusům vzkazuje, že pokud by nenajímal trestance, přišla by řada na jejich děti. „Ti, kteří nechtějí posílat bojovat v řadách Vagnerovy skupiny vězně, místo toho posílají na frontu své děti. Buď to jsou vězni ve Vagnerově skupině, nebo vaše děti. Rozhodněte se,“ vzkázal Prigožin kritikům.

Muž, kterému se přezdívá „Putinův šéfkuchař“, neboť je zároveň majitelem cateringové agentury zajišťující stravování na mnoha akcích ruského prezidenta, je čím dál více slyšet. Již nyní je členem Putinova nejbližšího okolí, přičemž má společně s čečenským vládcem Ramzanem Kadyrovem patřit mezi největší válečné štváče. Spolu mají vést frakci v Putinově okolí, která má již otevřeně slovně útočit na ministra obrany Sergeje Šojgua a pravidelně tepe také do ruských generálů i jejich plánů na frontě.

Tagy:
válka Vladimir Putin smrt Ukrajina Evropský parlament Tomáš Zdechovský Rusko Vagnerova skupina Moskevský Kreml ruská invaze na Ukrajinu Jevgenij Prigožin