Otevřená rakev a plyšáky u nohou. Liza zemřela při útoku, loučily se s ní desítky lidí

Do pravoslavného kostela ve Vinnycji se lidé v neděli přišli rozloučit se čtyřletou Lizou, která zemřela při čtvrtečním útoku na město. Podle ukrajinských úřadů ruské rakety ve čtvrtek ve městě v centrální části Ukrajiny zabily dohromady 24 lidí. Kromě Lizy zemřely také dvě další děti ve věku sedm a osm let. O Lizině pohřbu napsala agentura Reuters.

„Lizu jsem neznal, ale tohle nikoho nemůže nechat chladným,“ pronesl duchovní ke smutečním hostům v chrámu Proměnění Páně z 18. století. Lizino tělo zatím spočívalo v otevřené rakvi s květinami a plyšáky u nohou.

Liza, která měla Downův syndrom, šla ve čtvrtek se svojí matkou Irynou Dmytrijevovou k logopedovi, když na město dopadly ruské rakety. Krátce před explozí Iryna zveřejnila na sociálních sítích video, na němž její dcera po cestě s námahou tlačí svůj vlastní kočárek.

Vzpomíná i Zelenská

Lizina 33letá matka utrpěla při útoku těžká zranění a je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Na pohřbu tak na rozdíl od Lizina otce a babičky chyběla.

Po ruském útoku ukrajinští záchranáři zveřejnili fotografie dívčina nehybného těla ležícího na zemi vedle kočárku. Na Lizu zavzpomínala i ukrajinská první dáma Olena Zelenská, která se s ní setkala při natáčení vánočního videa. Zveřejněný videozáznam i fotografie obletěly internet a přispěly k rozhořčení světa nad brutalitou války na Ukrajině. „Víme, že zlo nemůže zvítězit,“ řekl ale duchovní na pohřbu.

Dlouholetá přítelkyně rodiny Dmytrijevových agentuře AP popsala, že Lizina matka se velmi snažila, aby její dcera měla plnohodnotný sociální život. „Chtěla, aby její dítě mělo život se vším všudy,“ vysvětlila Helena Sydorenková. Když začala válka, rodina Dmytrijevových přesídlila z Kyjeva do asi 270 kilometrů vzdálené Vinnycji, již lidé až do čtvrtka považovali za relativně bezpečnou.

Tagy:
válka pohřeb Ukrajina kočárek Rusko Kyjev Jelena Zelenskaja Vinnycja ruská invaze na Ukrajinu Liza