Rozzuřený dav polil ruského velvyslance červenou barvou. Fašisté, skandovali Poláci

Ruského velvyslance v Polsku Sergeje Andrejeva v pondělí demonstranti polili červenou barvou, když se v poledne chystal položit věnec k pomníku sovětských vojáků ve Varšavě. Oznámila to zpravodajská televize TVN 24 na svém webu.

Rusko si v pondělí připomíná 77. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Ve Varšavě je středobodem těchto oslav hřbitov sovětských vojáků, u kterého se v pondělí protestovalo proti válce na Ukrajině. Ruská diplomacie protestovala proti napadení velvyslance a po Varšavě požaduje, aby zorganizovala nové kladení věnce ještě, uvedla agentura TASS.

„Lidé z davu se pokoušeli fyzicky napadnout velvyslance. Několik lidí se po něm natahovalo, ale odstrkávali je strážci chránící ambasadora. V jednu chvíli velvyslanci polili obličej červenou barvou,“ vylíčila stanice.

Věnec se ruskému diplomatovi položit nepodařilo. Demonstranti jej roztrhali a jeho zbytky házeli po delegaci. „Fašisté, bandité!“ skandoval dav na adresu ruské delegace. Dříve kdosi na hřbitově namaloval modro-žlutý nápis „Zabít Putina“. Nápis v ukrajinských barvách mohl vzniknout ještě v noci, přestože hřbitov střežila policie. Ještě před polednem jej úklidová četa odstranila, podotkla televize TVN 24.

„Jsem hrdý na svého prezidenta (Vladimira Putina),“ prohlásil podle televize Polsat velvyslanec po incidentu. Policie podle agentury TASS dorazila několik minut po útoku, obklopila velvyslance s chotí a několika diplomaty a pomohla jim dojít k autu s diplomatickou značkou a ruskou vlajkou. Kvůli agresivně naladěnému davu s ukrajinskými vlajkami a protiruskými nápisy na transparentech se k pomníku nepodařilo dojít.

Polské úřady, včetně varšavského starosty a polské diplomacie, se postavily proti „tradičním“ oslavám sovětského vítězství, ruské velvyslanectví nicméně na svém webu v předstihu informovalo, že velvyslanec v poledne položí věnec k pomníku na hřbitově, na kterém spočívají ostatky 20 tisíc vojáků, zabitých v letech 1944–⁠1945.

U hřbitova se objevily billboardy informující o následcích ruské agrese proti Ukrajině. Rusko vzneslo „rozhodný protest“ kvůli napadení velvyslance „extremisty“ a „neonacistickými výrostky“ a zrušení ceremonie kladení věnců „za naprosté nečinnosti policie“, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Od Varšavy ministerstvo požaduje, aby „neprodleně zorganizovala ceremonii kladení věnce při zajištění bezpečnosti před provokacemi všeho druhu“.

Tagy:
věnec Polsko Varšava demonstrace barva televize hřbitov Rusko Druhá světová válka ITAR-TASS ruská invaze na Ukrajinu Nacistické Německo