Rusové rozvezli kontaminovanou půdu z Černobylu. Používali rozbitý měřič, tvrdí Ukrajinci

Ruská armáda při výkopech roznesla kontaminovanou půdu z Černobylu, upozorňují ukrajinští představitelé. Zeminu mělo vojsko rozptýlit na Ukrajině, v Bělorusku i v samotném Rusku. Informoval o tom web Sky News.

Přestože je půda u černobylské elektrárny silně kontaminovaná, ruské jednotky dostaly rozkaz vykopat obranné zemní valy, tvrdí Ukrajinci, kteří po ústupu útočníků místo na severu země znovu obsadili.

„Bylo tam poměrně hodně zákopů, kopali je na mnoha různých místech,“ popsal pro web Sky News šéf ukrajinské státní agentury pro správu vyloučených zón Javneh Kramarenko.

Podstoupili riziko

Na možné riziko upozornil i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Rusko se podle něj v Černobylu po všech stránkách chovalo nezodpovědně. Připomněl, že vojáci neumožňovali personálu normálně pracovat a že vyhloubili zákopy v kontaminovaných místech.

Rusové se pohybovali i u rudého lesa, který je nejsilněji kontaminovaný. „A co hůř, Ukrajinci tvrdí, že zařízení na detekci radiace, které našli a které bylo vydáno ruským vojákům, pochází z padesátých let a nefunguje,“ pokračoval.

Vojáci to ale nemuseli tušit. „Je to směšné, protože víme, že nebyli připraveni. Kdyby dostali jasné pokyny, pravděpodobně by neskončili vystaveni radiaci,“ řekl Kramarenko.

Odstavenou elektrárnu Rusové obsadili hned po začátku invaze na Ukrajinu při postupu z Běloruska směrem k jihu. Ukrajinské úřady spolupracují s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) ve snaze zjistit, co se v odstavené elektrárně dělo během doby, kdy ji ovládaly ruské síly, napsala britská stanice BBC.

Když v dubnu v roce 1986 vybuchl černobylský reaktor, radioaktivní materiál se rozptýlil po celé uzavřené zóně. Přístup do oblasti byl v uplynulých desetiletích přísně sledován a vozidla byla kontrolována při příjezdu a odjezdu.

Ukrajina se také obává min nastražených Rusy. Tyto nálože již zabily jednoho člověka a několik divokých zvířat. Odstraňování výbušnin v radioaktivní půdě prý bude představovat značný problém.

Tagy:
Černobyl elektrárna Ukrajina Bělorusko BBC Rusko Ozbrojené síly Ruské federace Sky News Dmytro Ivanovyč Kuleba Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.