Rusové ženou do útoku „pluky invalidů“. Do boje se vrací o holi i bez zubů, tvrdí jejich ženy

Ruská armáda posílá raněné vojáky z řad mobilizovaných mužů bez potřebné léčby do útočných oddílů, uvedl ve čtvrtek investigativní web Važnyje istorii, který se odvolává na svědectví manželek raněných vojáků. Podle něj stejně jako v časech druhé světové války vznikají pluky „invalidů“, kterým se také říká pluky rekonvalescentů. Na posílání nedoléčených raněných zpět do boje upozornil tento týden také ruský nezávislý portál The Moscow Times.

Devětačtyřicetiletý muž, kterého web Važnyje istorii nazývá Michail s poznámkou, že změnil všechna jména lidí uvedených v textu, utrpěl na Ukrajině zranění v dubnu letošního roku. Střepiny granátu mu prorazily koleno a poraněná noha se mu od té doby neuzdravila. Léčby se mu podle jeho manželky Iriny nedostalo. Lékař vojenské komise mu namísto toho do průkazu zapsal způsobilost „B“ a poznámku, že se zraněný s omezeními může účastnit bojů. Poté se Michail ocitl v 371. pluku Kantěmirovské divize, v takzvaném pluku rekonvalescentů. Na tuto praxi upozorňuje i ruský nezávislý web The Moscow Times.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jednota Ukrajiny se rozpadá. Kličko se pustil do Zelenského, může prý skončit jako Putin

Kvůli zranění se Michail pohybuje o holi. Nyní ale čeká na zařazení do útočné brigády. „V pluku brečí smíchy, jakýpak útok s holí a berlemi?“ uvedla Irina. Konkrétní datum poslání na frontu přitom vojákům v pluku nesdělují, ale vedení každý den chodí po kasárnách a vyvolává jména těch, kterých se to týká. Michail na frontě přišel také o všechny zuby, bylo mu však řečeno, že může jíst konzervované maso, které je měkké, popsala jeho manželka. Podle Iriny jsou na tom v pluku podobně jako Michail stovky dalších mužů se zraněními.

V podobné situaci je také 44letý Oleg, manžel Alexandry. Stejně jako Michail si vzhledem ke svému věku nemyslel, že skončí ve válce na Ukrajině. Kromě toho měl od začátku způsobilost „B“ a žaludeční vředy, popsala Alexandra. Nakonec se ocitl ve stejném pluku jako Michail a čeká, že ho v nejbližších dnech vyšlou do útoku.

Alexandra tvrdí, že spolu s jejím manželem jsou v pluku muži, kteří podstoupili různé zákroky, jako jsou náhrady kloubů. Jednoho z vojáků prý poslali zpátky na frontu s třemi chybějícími prsty na ruce s tím, že má střílet tou druhou.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Václav už řádí na frontě. Pokřtěný český tank se chystá na Ukrajině natáčet, jak ničí Rusy

Tagy:
válka zranění Vladimir Putin Ukrajina Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ozbrojené síly Ruské federace ruská invaze na Ukrajinu The Moscow Times