V posledních týdnech se v Kvarnerském zálivu poblíž chorvatské Rijeky objevují dva osamělí delfíni, kteří se chovají hodně neobvykle – žijí blízko pobřeží, nejsou plaší, a dokonce vyhledávají lidskou společnost a následují plavidla. Podle odborníků se jedná o takzvané samotáře. O jejich výskytu informoval Blue World Institute s varováním, že kontakt s divokými živočichy může mít fatální důsledky pro obě strany, a prosí proto veřejnost, aby se k nim nepřibližovala.
„Od prvních hlášení, která nám přišla od občanů ohledně blízkosti delfínů, jsme několikrát vyrazili do terénu, oba vyfotografovali a nafilmovali, zhodnotili jejich celkový stav a od místních obyvatel získali informace o jejich chování a styku s lidmi,“ píše se na stránkách Blue World Institute.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žralok plaval kousek od pobřeží v Řecku. Překvapil místního rybáře, video obletělo internet
V obou případech se má jednat o delfíny obecné, druh, který byl od konce 70. let 20. století považován v Jaderském moři za regionálně vyhynulý, ale v posledních letech se do těchto vod vrátil. Obvykle bývá společenský a žije ve skupinách o několika desítkách či stovkách kusů. Chování těchto dvou jedinců však neodpovídá běžnému způsobu života, a zřejmě tedy jde o takzvané samotářské delfíny.
Ti se oddělují od zbytku skupiny a tráví čas o samotě. Dosud není jasné, proč k tomu dochází. Ale teoretických důvodů je celá řada: „Mohou být nemocní nebo zranění, což jim znemožňuje držet krok. Za jejich osamostatněním může být vyhnání nebo trauma způsobené smrtí příbuzných jedinců či je možné, že se jedinec trhne při hledání jiné skupiny, kterou ale kvůli nízkému počtu jedinců v populaci nenachází, což by mohl být případ těchto delfínů obecných,“ uvádějí stránky institutu.
Frustrovaní delfíni na sebe v hlučném prostředí „křičí“, aby se dorozuměli
Každý někdy zažil frustraci, když se snažil vést rozhovor v hlasité hospodě nebo restauraci. Vědci nyní prokázali, že podobný scénář znají i delfíni, kteří na sebe v hlučném prostředí „křičí“, aby se dorozuměli. Výzkum posílil obavy z dopadů hluku, který vytvářejí lidé, na mořské živočichy. Například kytovcům totiž ztěžuje komunikaci a spolupráci, uvedl list The Guardian.
„Tito dva delfíni se nejeví jako dezorientovaní nebo ztracení. Na těle nemají žádná výrazná zranění, pouze povrchové kožní škrábance a jeden z nich má zahojená zranění na ocase. Není třeba se o jejich zdraví obávat,“ píše se na chorvatské portále Turističke priče.
Obavy z pozornosti
Větší strach podle institutu vyvolává postoj lidí. Snadno se z nich může stát vyhledávaná atrakce pro turisty a místní, kteří si s nimi budou chtít zaplavat, pohladit či je nakrmit. Odborníci ale varují před důsledky, které to může mít, a prosí veřejnost, aby se k delfínům nepřibližovala.
Rizik je podle institutu spoustu. Může jít o vyrušení od odpočinku nebo krmení, zranění způsobené plavci, hrozbu infekcí a v neposlední řadě návyk na to, že jim lidé potravu dají a oni zapomenou lovit.
Mohlo vám uniknout: Invaze žraloků. U pobřeží New Yorku plavalo 50 obávaných predátorů.
A to není všechno. „Kvůli přítomnosti lidí hrozí delfínům vyšší riziko uvíznutí na mělčině, zamotání do lan a rybářského náčiní nebo srážky s lodí,“ připomínají odborníci.
Přestože delfíni nebývají sami o sobě agresivní, nevhodné chování je může vyprovokovat k útoku. A někdy nemusí dojít ani k tomu, stačí, když si hraje. Nebezpečné mohou být i jejich prudké pohyby ve chvílích, kdy jsou v kontaktu s plavci.