reklama

Schmarcz: Fiala musí Zemanovi ukázat, že není jako Babiš a nenechá si mluvit do ministrů

Budoucí premiér Petr Fiala (ODS) nesmí Zemanovi ustupovat a musí si v otázce svých ministrů stát za svým. Ukázal by tak, že není jako dosluhující vládní šéf Andrej Babiš (ANO), řekl komentátor Info.cz Martin Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle politologa Daniela Kroupy je Fiala kvůli Zemanovu odporu k jednomu z kandidátů na ministra v nezáviděníhodné situaci.

reklama

Designovaný premiér Petr Fiala po středečním setkání s hlavou státu oznámil seznam kandidátů na ministry svého budoucího kabinetu. Zároveň však dodal, že Zeman měl s jedním jménem problém. Odmítl však specifikovat, o koho jde. „Pan prezident Zeman mi sdělil výhrady k jednomu jménu. Domluvili jsme se, že to jméno teď nebudu jmenovat,“ řekl Fiala.

Ihned se začalo řešit, kdo by jím měl být. Zeman později v rozhovoru pro televizi Nova uvedl, že to není kvůli osobním antipatiím. „Nebude to žádná personální averze, protože jsem toho člověka nikdy neviděl. Ale budu mít své důvody, které Petru Fialovi řeknu, a přes to nejede vlak,“ nechal se slyšet Zeman.

Spekuluje se o tom, že by oním kandidátem měl být potenciální ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). V minulosti měl Zeman spor i s kandidátem na ministra pro evropské záležitosti a nynějším senátorem Mikulášem Bekem (za STAN), ale sám prezident zmínil, že v této chvíli nehraje roli personální averze.

Komentátor Info.cz Martin Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že pro Fialu jde o nešťastný začátek jeho premiérského působení. Podle něj nyní před Zemanem musí prokázat, že není jako Babiš, který coby premiér přistoupil na Zemanovy výtky u některých kandidátů na ministra. „Musí ukázat (Fiala), že si do toho nenechá mluvit, nemá střet zájmů a neposlouchá ho,“ řekl Schmarcz.

Lipavský? Mohlo to být daleko horší, míní komentátor

Politolog Daniel Kroupa souhlasïl, že Fiala má špatný začátek. „Pan Fiala je v nezáviděníhodné situaci,“ zmínil. Společně se Schmarczem má za to, že Zeman má problém primárně s Lipavským.

Spor s ním může mít v orientaci na zahraničí. Lipavský má totiž protiruskou a protičínskou rétoriku. Navíc se vyjadřoval proti Izraeli a stavěl se na stranu Palestiny. Zeman je v obou těchto věcech na opačné straně pomyslné barikády.

Schmarcz ovšem poukazuje na to, že Lipavský je k Izraeli z Pirátů nejvíce shovívavý. „Jan Lipavský je zdaleka nejumírněnější a proto ho Piráti asi nominovali, protože neočekávali, že bude takový problém. Jiní členové by byli daleko horší,“ dodal komentátor.

Poznamenal dále, že resort zahraničí dnes v Česku není příliš silným ministerstvem. „V USA a Velké Británii se o něj bojuje. U nás je to tak, že jaksi zbývá. Ten post skoro nikdy neměl takový lesk, možná jen za Karla Schwarzenberga,“ připomněl Schmarcz bývalého ministra zahraničí, prezidentského kandidáta a zakladatele TOP 09, který v říjnu opustil Poslaneckou sněmovnu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama