reklama

Zeman chce Fialovi vetovat jednoho ministra. Nepojede přes to vlak, prohlásil

Prezident Miloš Zeman pravděpodobně bude vetovat jednoho z kandidátů na ministra. Řekl to v rozhovoru televize Nova. Jméno ale neuvedl. Jen několik hodin před Zemanovým rozhovorem budoucí premiér Petr Fiala (ODS) po setkání s prezidentem uvedl, že hlava státu jistý problém s jediným kandidátem na ministra skutečně má.

reklama

Zeman v rozhovoru pro televizi Nova řekl, že nejspíš bude vetovat jednoho z kandidátů na ministra budoucí vlády Petra Fialy. „Mimochodem, nebude to žádná personální averze, protože jsem toho člověka nikdy neviděl. Ale budu mít své důvody, které Petru Fialovi řeknu, a přes to nejede vlak,“ nechal se slyšet Zeman.

Budoucí předseda vlády by podle prezidenta mohl situaci řešit různorodě. „Poradím Petrovi, aby tento resort buď obsadil sám, nebo pověřil některého ze členů vlády. Koneckonců, Karel Havlíček (současný ministr průmyslu a obchodu, a také dopravy – pozn. red.) řídí dva resorty,“ doplnil Zeman.

Fiala na tiskovém brífinku po setkání se Zeman odmítl konkretizovat, o koho jde. „Pan prezident Zeman mi sdělil výhrady k jednomu jménu. Domluvili jsme se, že to jméno teď nebudu jmenovat,“ řekl. Nominaci jiného kandidáta na místo toho, ke kterému má Zeman výhrady, však odmítl. Seznam členů vlády považuje za kvalitní. Prezident by se měl časem se všemi kandidáty na ministry sejít.

Kdo je problémový kandidát?

Po Fialově oznámení se začalo řešit, kdo by tímto problémovým kandidátem mohl být. Experti přitom zmiňují hlavně dvě jména. Zeman by podle nich mohl mít problém buď s možným šéfem diplomacie Janem Lipavským (Piráti) nebo případným ministrem pro evropské záležitosti a nynějším senátorem Mikulášem Bekem (za STAN).

Komentátor webu Info.cz Petr Holec řekl, že u Lipavského nejde o nějaký spor z minulosti. „Vyznává jinou zahraniční politiku. Je to protiruská a protičínská rétorika. Netajil se tím, že by se bránil vyslání Adama Vojtěcha jako velvyslance do Finska,“ uvedl Holec ve vysílání CNN Prima NEWS.

Problémem je také Lipavského negativní názor vůči Izraeli. Mimo jiné kritizoval otevření pobočky českého velvyslanectví v Jeruzalémě. Naopak Zeman je velkým zastáncem židovského státu a již léta hovoří o trvalém přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Letitý spor kvůli vystoupení na univerzitě

Jako druhé jméno zmínil Holec Mikuláše Beka. „Tam je spor z minulosti a víme, že Miloš Zeman nezapomíná,“ dodal komentátor. Narážel tím na situaci ze září roku 2013, kdy prezident Zeman projevil zájem vystoupit před studenty ekonomie na brněnské Masarykově univerzitě.

Bek, který tehdy byl rektorem univerzity, mu to však neumožnil kvůli tomu, že bylo krátce před sněmovními volbami, ve kterých se o úspěch pokoušela SPOZ, tedy strana, kterou Zeman zakládal a jejímž je dodnes čestným předsedou. Hlava státu Beka na oplátku přestal zvát na slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání 28. října.

Odmítnutí Šmardy i Němcové

Zeman během svého prezidentského funkčního období již několikrát odmítl jmenování potenciálního ministra. V poslední vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) se to týkalo hned dvou kandidátů ČSSD. Při vzniku vlády nechtěl udělat ministrem zahraničí tehdejšího europoslance Miroslava Pocheho. Jako důvod uvedl jeho názory na migraci, ale také Pocheho působení v pražské ČSSD. Později odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury s tím, že je „nekompetentní“.

Po rezignaci premiéra Petra Nečase kvůli kauze s Janou Nagyovou, která se později stala jeho manželkou, Zeman nechtěl do funkce předsedkyně vlády jmenovat kandidátku ODS a nynější senátorku Miroslavu Němcovou, ačkoliv by její koalice měla ve Sněmovně většinu. Zeman místo toho jmenoval úřednickou vládu pod vedením Jiřího Rusnoka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama