Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přiznává, že Sněmovna při pátečním nočním schvalování daňového balíčku udělala chybu. Tu by podle ní mohli ještě opravit senátoři, a proto na ně apeluje, ať vládě pomohou. O co jde? Mimo to, že prošlo snížení daně z příjmu pro zaměstnance na 15 procent, uspěl i pirátský návrh na zvýšení slevy na poplatníka. Dohromady by tak celý balíček podle Schillerové znamenal zásah až 130 miliard do rozpočtu a s tím vláda zjevně nepočítala a chce zvýšenou slevu na poplatníka zrušit.
„Zvýšení slevy na poplatníka, které bylo schváleno společně se snížením daně z příjmu, je podle mého názoru chyba. Mít obojí prostě není možné. Požádám proto Senát, aby návrh upravil a zvýšení slevy vypustil,“ uvedla v sobotu na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová.
Zvýšení slevy na poplatníka i snížení daně z příjmu pro zaměstnance na 15 procent schválili poslanci v rámci tzv. daňového balíčku, který předkládal sám premiér Andrej Babiš.
Zvýšení slevy na poplatníka, které bylo schváleno společně se snížením daně z příjmu, je podle mého názoru chyba. Mít obojí prostě není možné. Požádám proto @SenatCZ, aby návrh upravil a zvýšení slevy vypustil.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) November 21, 2020
Schillerová zopakovala, že obě opatření společně by znamenala pro veřejné rozpočty výpadek ve výši 130 miliard korun, z toho 31 miliard pro obce a 12 miliard pro kraje, což podle ní není možné dovolit. Tím, že by se zvýšená sleva zrušila, by se ušetřilo podle premiéra Babiše cca 35 miliard korun.
Piráti prý nečekali, že návrh projde
Zvýšení slevy v něm ale původně nebylo a dostalo se tam až následkem tlaku Pirátů. Podle jejich poslance Mikuláše Ferjenčíka jde o zvýšení základní daňové slevy na poplatníka z 24 840 korun na průměrnou výši hrubé mzdy za předminulý rok. To schválili poslanci ODS, Pirátů, SPD, ČSSD, lidovců a TOP 09.
Sám ale nečekal, že když projde snížení daně na 15 procent, projde i zvýšení slevy na poplatníka.
„My jsme navrhli zvýšení slevy na poplatníka na úroveň průměrné mzdy a doufali jsme, že vládní koalice si vybere jeden z těch návrhů a ten druhý nechá ležet. Bohužel byly přijaty oba. Kumulovaný dopad do veřejných rozpočtů je prostě kolosální. Podle nás to není šťastný návrh,“ uvedl Ferjenčík pro web iDnes.cz.
Martínek: Prošel Babišův nesmysl
Podle jeho stranického kolegy a poslance Tomáše Martínka nejde ale o to, že by Piráti nečekali, že projde jejich návrh, ale spíš nechtěli věřit tomu, že může projít právě ten premiérův, který považují za nesmysl.
„Čekali jsme, že náš návrh projde, ale nečekali jsme, že poté projde i Babišův nesmysl, ale naopak, že projde kompromisní návrh na sazbu Hamáčka či Ferjenčíka,“ vysvětluje poslanec. Právě variantu od druhé vládní strany (ČSSD) Babiš odmítl a připravil svou verzi. Hamáček původně navrhoval dvě sazby ve výši 19 a 23 procent.
Ani ČSSD, ani Piráti a TOP 09 už ale poté nezvedli ruku pro celkový daňový balíček, v němž bylo například i zrušení superhrubé mzdy.
ANO společně s ODS a SPD podle zbytku opozice i ČSSD schválením způsobila rozvrat veřejných financí a žene Česko k rekordnímu deficitu, který v budoucnu dopadne především na děti těch, kteří si dnes načas přilepší.
O tom, jak bude definitivně balíček vypadat, se tak bude rozhodovat v Senátu, pokud ten balíček nepřijme a provede změny, tak se návrh opět vrátí do Sněmovny. Sám předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS už předem říká, že schválení balíčku bude složité.
Dovoluji si připomenout čtvrteční "vzkaz" Senátu Poslanecké sněmovně v podobě usnesení Senátu, pro které hlasovalo 60 z 67 přítomných senátorů. Jemně řečeno je zřejmé, že daňový balíček schválený v pátek o půl druhé ráno Sněmovnou, nebude mít v Senátu zrovna na růžích ustláno. pic.twitter.com/Cdnef9SoDW
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) November 20, 2020
„Jemně řečeno je zřejmé, že daňový balíček schválený v pátek o půl druhé ráno Sněmovnou, nebude mít v Senátu zrovna na růžích ustláno,“ uvedl po schválení na svém Twitteru.