Sdílíte fotky svých dětí na sociálních sítích? Experti varují před jejich zneužitím pedofily

Řada rodičů ráda sdílí životy dětí na sociálních sítích

Řada rodičů na sociálních sítích ráda sdílí životy svých dětí od narození. Pak jsou tady i rodiče-influenceři, kteří mohou na takovém obsahu i vydělávat. Děti tím ale vystavují možným nepříjemnostem i zneužití. V době umělé inteligence totiž stačí pár kliknutí, aby z nevinné fotky vznikl nevhodný nebo zneužitelný obsah, varují experti.

Svolení od dítěte, natož od miminka, jestli je na sítích mohou sdílet, rodiče nemají. Přitom je ve videích často i zesměšňují. A to se může projevit i na jejich psychice. „Sdílejí zejména svůj rodinný život. Ke sdílení dětí je žene to, že výstupy s nimi bývají stokrát úspěšnější,“ uvedl pro CNN Prima NEWS influencer a expert na digitální prostor Tomáš Zvelebil.

ČTĚTE TAKÉ: Okopírovali vám podvodníci profil na Facebooku? Varujte své přátele a řiďte se těmito radami

Online prostředí ale skrývá mnoho rizik. „Za mě je to naprosto špatně. Jakékoliv fotky mohou být zneužité. Dneska existují nástroje, kde se dají ty objekty svléknout,“ varoval expert na kyberbezpečnost Miloslav Lujka.

Pedofilové si děti označují

„Až budou starší a půjdou na pracovní pohovor, budou se bát, aby se s nimi nespojovala taková videa,“ upozornila IT specialistka Jessy Kellyová. Kvůli možnému zneužití se někteří rodiče od sdílení dětí na sociálních sítích distancují. Pokud se jim nepodaří vyfotit fotku tak, aby obličej dítěte nebyl vidět, často používají třeba smajlíky, kterými obličej zakryjí.

„To dítě někdo může poznat třeba na hřišti se školkou. Tím, že mu dá najevo, že ho zná, že zná jeho mámu, v něm strašně lehce vytvoří důvěru a může s ním manipulovat, odvézt ho,“ uvedla influencerka Lucie Zelinková.

Na internetu je i spousta pedofilů, kteří na profily, kde jsou třeba často na videích děti v plavkách, upozorňují. „Oni si je omarkují, mají třeba tři symboly, které píšou do komentářů, kterými si řeknou, že tohle je ono, nebo i hashtagy, které jsou nevinné, ale unikátní. Ten pedofil to zadá a vyjedou mu takové fotografie,“ doplnil Lujka.

„Pozitivní důsledky to má jen pro rodiče. Není nic kladného, co by z toho mohlo mít to dítě – jen rizika a negativa,“ dodala Zelinková.

Třeba v americkém státě Illinois platí zákon, který říká, že rodiče musí ukládat na svěřenský fond svých dětí část výdělku z příspěvků na sociálních sítích, ve kterých figurovaly jejich děti. Jde třeba o placené spolupráce.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi mění sci-fi v realitu. Humanoidi budou žít s námi v domácnosti. UK zahájila testování

Tagy:
umělá inteligence sociální síť pedofil Influencer sociální média umění, kultura, zábava a média hromadné sdělovací prostředky